mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Hydepark (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Książka nie tylko do poduszki (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=666)

szerlok 11-29-2008 13:34

Cytat:

Zamieszczony przez adam (Post 6342)
To miała być raczej recenzja z lekka zniechęcająca...

Aaaa, to chyba że tak. Nie załapałem :(

Tom z Sopotu 11-29-2008 17:19

Cytat:

Zamieszczony przez solenero (Post 6332)
Yyyyy. No ja bym odmieniła "Moniki Szwai"!

Szwai, Szwai. Moja siostra, Maja, dostawała kiedyś szału, kiedy ktoś pisał "Maji" zamiast "Mai".

adam 11-29-2008 20:17

W końcu się nie dowiedziałem- szwaja to stopa czy nie po poznańsku?

Monia z Po-nia 11-29-2008 23:23

Ha! Właśnie się natknęłam na na szwaję, przeglądająć stronę o gwarze poznańskiej:

Szwaja - noga (cokolwiek nieświeża)

michalina 11-30-2008 21:34

Cytat:

Zamieszczony przez adam (Post 6358)
W końcu się nie dowiedziałem- szwaja to stopa czy nie po poznańsku?

No mój świętej pamięci dziadek (pochodził z dawnego leszczyńskiego) mawiał raczej: "Weź te szkity spot stoła", ale rzeczywiście w poznańskiej gwarze jest określenie szwaje na nogi. To germanizm... chyba.

adam 11-30-2008 22:45

Cytat:

Zamieszczony przez Monia z Po-nia (Post 6362)
Ha! Właśnie się natknęłam na na szwaję, przeglądająć stronę o gwarze poznańskiej:

Szwaja - noga (cokolwiek nieświeża)

Dzięki za odpowiedź :)

adam 11-30-2008 22:46

Cytat:

Zamieszczony przez michalina (Post 6391)
No mój świętej pamięci dziadek (pochodził z dawnego leszczyńskiego) mawiał raczej: "Weź te szkity spot stoła", ale rzeczywiście w poznańskiej gwarze jest określenie szwaje na nogi. To germanizm... chyba.

Jak napisałaś o tych szkitach, przypomniałem sobie, że rzeczywiście też to kiedyś słyszałem :)

Mufka 12-04-2008 04:37

Szkity, szczon, ćmik, drzaźnić i dźwi, a czemu?, itd, itp. Jakoś mi, rodowitej poznaniance (!), ta gwara nie leży. Na wiekszość określeń reaguje alergicznie - aż się wzdragam. Wiem, że to niezbyt patriotyczne, wiem.

jadwiga 12-04-2008 14:46

Cytat:

Zamieszczony przez Mufka (Post 6425)
Szkity, szczon, ćmik, drzaźnić i dźwi, a czemu?, itd, itp. Jakoś mi, rodowitej poznaniance (!), ta gwara nie leży. Na wiekszość określeń reaguje alergicznie - aż się wzdragam. Wiem, że to niezbyt patriotyczne, wiem.

Wiesz, Mufka, tak mają chyba wszyscy, których dotyka zawodowe zboczenie "poprawnej polszczyzny". A mnie trochę szkoda, że poznańska gwara wymiera, powoli miesza się z innymi, zanika. I znacznie bardziej bolą mnie wulgaryzmy, schamienie językowe, ubogość języka niż używanie, od czasu do czasu, gwaryzmów.

Mufka 12-04-2008 17:58

Cytat:

Zamieszczony przez jadwiga (Post 6432)
Wiesz, Mufka, tak mają chyba wszyscy, których dotyka zawodowe zboczenie "poprawnej polszczyzny". A mnie trochę szkoda, że poznańska gwara wymiera, powoli miesza się z innymi, zanika. I znacznie bardziej bolą mnie wulgaryzmy, schamienie językowe, ubogość języka niż używanie, od czasu do czasu, gwaryzmów.

Zgodzę się - mam to samo. I jeśli mam wybierać makaronizmy, wulgaryzmy i inne - izmy do zdecydowanie wolę gwaryzmy. Tylko że te poznańskie są takie...takie zgrzytające? Takie fuj są. Szkity? Brrr!

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:48.