mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Język angielski (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Czy uniwersytety w Polsce powinny uczyć RP jako podstawy BrE? (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=28370)

piotrsa92 07-03-2013 15:57

Czy uniwersytety w Polsce powinny uczyć RP jako podstawy BrE?

Wypowiedzcie się, według mnie i Petera Trudgilla RP (Received Pronunciation) zanika i coraz mniej brytyjczyków używa RP. Czy warto więc uczyć go studentów filologii?

restless-soul 07-03-2013 16:13

moim zdaniem powinno się :) RP to ideał do którego wszyscy dążyli, szczególnie w mediach, jest to najczystsza odmiana języka :)

Natalia Pałka 07-03-2013 18:14

Też uważam, że powinno się uczyć RP, ale do pewnego poziomu. Potem każdy powinien mieć możliwość, by indywidualnie wybrać akcent, którym chce się posługiwać i móc się go uczyć. RP jest przez wielu uważane, za przestarzałe, a też często się spotykałam z wielkim zdziwieniem wśród Anglików posługując się RP; oni tego nie używają aż z taką przesadą jak mogłoby się wydawać

katarzyna295 07-03-2013 18:33

Spotkałam się z opinią, że RP uważa się za 'posh accent'. Niektórzy mieszkańcy Wielkiej Brytanii śmieją się, że osoby używające RP brzmią jak królowa. ;)

Natalia Pałka 07-09-2013 15:59

Cytat:

Zamieszczony przez katarzyna295 (Post 309062)
Spotkałam się z opinią, że RP uważa się za 'posh accent'. Niektórzy mieszkańcy Wielkiej Brytanii śmieją się, że osoby używające RP brzmią jak królowa. ;)

Tak właśnie podchodzi się do RP - akcent przesadnie dokładny, pięknie brzmiący, nienaganny i bez skazy. Warto jest mieć jego świadomość i warto go znać, ale czy warto jest go nadużywać?

Sophia 07-09-2013 20:15

Szczerze mówiąc mnie właśnie ta "królewska wymowa" odrzucila od nauki brytyjskiego i mówię z amerykańskim akcentem. Jak dla mnie RP to taka sztuka dla sztuki, która już niedługo wyjdzie z użycia.

sciechu84 07-09-2013 20:31

RP uwielbiam. Na studiach licencjackich uczono mnie tak mówić i teraz staram się to podtrzymywać. Chociaż nie powiem, często łapie się na błędach i tam gdzie to możliwe staram się poprawić. Wynika to głównie z faktu, że rzeczywiście coraz mniej ludzi mówi w ten sposób.

magic 07-10-2013 12:10

Cytat:

Zamieszczony przez sciechu84 (Post 310838)
RP uwielbiam. Na studiach licencjackich uczono mnie tak mówić i teraz staram się to podtrzymywać. Chociaż nie powiem, często łapie się na błędach i tam gdzie to możliwe staram się poprawić. Wynika to głównie z faktu, że rzeczywiście coraz mniej ludzi mówi w ten sposób.

Ja również mam słabość do RP. Dobrze jest mieć świadomość istnienia pewnych wzorów. W dzisiejszym świecie wszystko zmienia się szybko, jesteśmy świadomi wielu możliwości wymowy słów, a język angielski brzmi bardzo różnie na całym świecie. To też lubię. Wydaje mi się jednak, iż jakieś wzorce należy kultywować. RP to bardzo solidne podstawy, na których potem każdy może budować swój własny wybór co do akcentu, z jakim będzie rozwijał swoją znajomość języka angielskiego.

olinek 07-11-2013 11:16

Zdecydowanie sie zgadzam . Jest to cos, co powinno sie podtrzymywac . Oczywiscie kazdy moze miec do tego inne podejscie - jedni nazwa to 'posh ' , inni stwierdza,ze to forma przestarzala . Jezyk jest narzedziem stale ewoluujacym (por. Hoeningswald) , niemniej warto kultywowac solidne, piekne podstawy , jak to jeden z moich przedmowcow wspaniale ujal :)

ellla 07-11-2013 13:03

Dla mnie RP to ideał akcentu do którego większość osób uczących się języka angielskiego dąży, choć niestety, jak już zostało wspomniane, RP jest coraz częściej postrzegany jako przesadnie poprawny i dalece odbiegający od wymowy, którą na co dzień można usłyszeć na brytyjskich ulicach. Uważam, że studenci powinni mieć alternatywną opcję, tak więc oprócz RP uczelnie powinny również oferować American accent.

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:18.