mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Języki słowiańskie (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Materiały do nauczania rosyjskiego (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=19586)

Jancios 02-27-2012 16:38

Materiały do nauczania rosyjskiego

Zaczynam uczyć dziewczynę i kolegę rosyjskiego. Język znam, ale doswiadczenia i materiałów potrzebnych do nauki mam mało. A mianowicie jedną książkę z ortografii:o Więc proszę o pomoc w znalezieniu testów, ćwiczeń i innych pomocnych rzeczy które uważacie za potrzebne. Z góry dziękuję za pomoc.

barbarra 02-27-2012 19:39

Polecałabym "Грамматика без проблем" wydawnictwa WSiP - ma przejrzysty układ, z lewej wyjaśnione zasady, z prawej odpowiednie ćwiczenia. Dodatkowo któryś z podręczników typu "Как дела?", w którym są zarówno ćwiczenia na poszerzenie słownictwa, jak i gramatyczne.

serenity 02-27-2012 20:59

Albo "Новые встречи", ja uczę na ich podstawie, jako, że gramatyki moi uczniowie za bardzo nie potrzebują to ograniczam się do minimum, za to sama wymyślam ćwiczenia na leksykę, polecam wszelkiego rodzaju dialogi, czy to z książek, czy to z Internetu.

Jancios 02-28-2012 20:38

Dzięki za pomoc

SoadFAN 03-05-2012 20:27

Polecam Słownictwo Rosyjskie w ćwiczeniach PWNu. To jest już co prawda troszkę bardziej zaawansowane poziomowo, ale przydatne nawet w początkach nauki. Obowiązkowo na początek "Русский язык сегодня" jednak bardziej jest to poszerzanie słownictwa niż gramatyka.

gaszuun 03-10-2012 05:46

Gdybyś potrzebował podręcznika do gramatyki to koniecznie Gramatyka języka rosyjskiego z ćwiczeniami PWNu. Układ książki jest odpowiedni dla osób zaczynających naukę: są omówione po kolei wszystkie części mowy, od rzeczownika zaczynając po imiesłowy kończąc. Dużą zaletą tej książki jest to, że podaje nie tylko ogóle zasady np. odmiany, ale od razu i wszelkie wyjątki, po prostu kompendium wiedzy na temat gramatyki.

JezykJurek 03-10-2012 23:28

Cytat:

Zamieszczony przez gaszuun (Post 128117)
Gdybyś potrzebował podręcznika do gramatyki to koniecznie Gramatyka języka rosyjskiego z ćwiczeniami PWNu. Układ książki jest odpowiedni dla osób zaczynających naukę: są omówione po kolei wszystkie części mowy, od rzeczownika zaczynając po imiesłowy kończąc. Dużą zaletą tej książki jest to, że podaje nie tylko ogóle zasady np. odmiany, ale od razu i wszelkie wyjątki, po prostu kompendium wiedzy na temat gramatyki.

Ja też korzystam z tego podręcznika i z czystym sercem polecam go wszystkim:-)

dragunov37 03-11-2012 14:51

Na początek również polecam Новые встречи (Nowyje Wstrieci), ale z delikatnym poszerzeniem zakresu materiału.
A mianowicie, każdy tekst, każde zadanie niech przepisują i potem (ten sam tekstu) streszczają.
Jest to bardzo "łopatologiczna" technika nauki ale jest naprawdę skuteczna.

Prace pisemne pomogą im przystosować cyrylicę, co na pewno dostarczy im wiele problemów.
Streszczanie (nawet nie znajać praktycznie w ogóle języka!) już od samego początku, poprawia zdolności mówienia, a mówić trzeba i to dużo. Na początku niech to będą 1-2 zdania, stopniowo coraz więcej.

Na nieco wyższym poziomie polecam podręcznik "Россия сегодня" zawierający teksty które w znacznym stopniu poprawiają leksykę i umiejętność czytania (co jak zapewne sam dobrze wiesz, wymaga nie lada praktyki)

Pozdrawiam :)

mtrend 03-12-2012 16:57

Z typowych podręczników polecam przede wszystkim Старт.RU i Вот и мы, ewentualnie można rozszerzyć o niektóre materiały np. z podręcznika pt. Успех. Новые встречи moim zdaniem nie są najlepszym podręcznikiem, chociaż sam też niekiedy wykorzystuję jego fragmenty.

Natomiast do gramatyki również polecam serdecznie książkę pt. Грамматика без проблем.

adziazk 03-12-2012 18:59

Cytat:

Zamieszczony przez JezykJurek (Post 128437)
Ja też korzystam z tego podręcznika i z czystym sercem polecam go wszystkim:-)

Planuję, po wielu latach przerwy, powrócić do języka rosyjskiego, który kiedyś opanowałam na całkiem niezłym poziomie (tak mi się wydaje). Czy moglibyście polecić mi jakieś książki, oprócz wspomnianej gramatyki?

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:46.