mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Kształcenie tłumacza (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Jakie tematy na prace licencjackie/magisterskie? (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=41883)

agisonka 11-08-2016 08:59

Jakie tematy na prace licencjackie/magisterskie?

Tak jak w tytule, jakie tematy macie lub planujecie mieć na prace licencjackie/magisterskie?
Ja jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej i wstępnie mój temat to : Translation of humour in 'How I Met Your Mother' TV series, czyli coś co przy okazji lubię i jest wymówka na oglądanie serialu :D

Mazgaj 11-09-2016 18:49

Jeszcze nie mam dokładnie sprecyzowanego tematu pracy, ale na pewno będzie to coś ściśle związane z kontrastem w udźwięcznianiu i ubezdźwięcznianiu w polskim i angielskim, ogólnie asymilacja fonetyczna. Dopiero zaczynamy seminaria, więc wszystko jeszcze na świeżo.

Asia_P 11-20-2016 16:01

Licencjat pisałam na temat propagandy w III Rzeszy na przykładzie filmu i teatru. Pracę magisterską pisałam o wspomnieniach Niemców, którzy mieszkali w Łodzi :). Zdecydowanie temat pracy mgr był ciekawszy i lepiej mi się nad nim pracowało. Dowiedziałam się dużo o historii Łodzi i tego, jak Niemcy postrzegali to miasto.

Paulina1805 11-20-2016 16:08

Cytat:

Zamieszczony przez agisonka (Post 513046)
Tak jak w tytule, jakie tematy macie lub planujecie mieć na prace licencjackie/magisterskie?
Ja jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej i wstępnie mój temat to : Translation of humour in 'How I Met Your Mother' TV series, czyli coś co przy okazji lubię i jest wymówka na oglądanie serialu :D

Miło spotkać kogoś kto również będzie się parał tłumaczeniem humoru. Z jakich źródeł będziesz korzystać w części teoretycznej? Ja polecam np. Chłopicki "O humorze poważnie"

karoka 11-20-2016 23:10

W pracy magisterskiej zamierzam zająć się terminologią specjalistyczną, a dokładniej tłumaczeniami prawniczymi. Licencjat natomiast pisałam z technik tłumaczeniowych na podstawie dzieł literackich.

Kayla 03-27-2017 18:28

Ja pisze pracę licencjacką w tematyce literatury. Mój temat to Bildunsroman in selected works by Charles Dickens. Na podstawie Opowieści wigilijnej i Wielkie nadzieje:)

barbarapasula 03-27-2017 20:06

Jestem w trakcie pisania licencjatu na temat ujęcia tzw. "rodzajnika nieokreślonego" w j. hiszpańskim - un/una jako rodzajnik i jako liczebnik.

Schetanna 03-30-2017 11:04

Ja piszę pracę magisterską o strategiach tłumaczeniowych. Będę omawiała je na przykładzie tłumaczenia książki Corneli Funke "Tintenherz".

Kasia88 03-30-2017 11:31

Cytat:

Bardzo dobry temat i świetny serial, uwielbiam go. Polecam czasopismo "Między oryginałem a przekładem", t.XIII, tam znajdziesz wiele artykułów na temat humoru w tłumaczeniach, może coś Cię zainspiruje. Powodzenia

pkostorz 03-30-2017 12:47

Cytat:

Piszę dokładnie na ten sam temat pracę magisterską! Chyba musimy porozmawiać :D Ja robię analizę porównawczą napisów i lektora w tym właśnie serialu.

A licencjat pisałem na temat metafor w muzyce rockowej oraz metalowej w latach na przestrzeni ostatnich 30 lat.

gurek95 03-30-2017 14:21

Tematem mojej pracy licencjackiej będzie tworzenie języków na potrzeby popkultury. Zamierzam prześledzić proces tworzenia języka na podstawie np. języków stworzonych przez Tolkiena czy np. Dovahzul i Wenja.

paulinagorska 03-30-2017 15:03

W pracy licencjackiej porównywałam polskie tłumaczenie powieści Woolf do oryginału w oparciu o tzw. symptomatic reading. Na magisterkę na razie pomysłu brak :)

agata13 03-31-2017 13:34

Ja na początku myślałam, żeby pisać o tłumaczeniu Shreka, bo jestem zachwycona tym tłumaczeniem.

potattoe 03-31-2017 14:19

Jestem w trakcie pisania pracy na temat problemów ograniczeń i strategie w tłumaczeniu marketingowym z języka angielskiego na język polski. Temat dość szeroki w związku z multimodalnym charakterem reklam, dlatego pomyślałam, że skupię się na reklamach drukowanych. Zabawna rzecz - dopiero kiedy nadszedł czas, gdy nie dało się zmieniać już tematów, pomyślałam o tym, jak ciężko będzie mi znaleźć drukowane reklamy w języku angielskim ;) Być może ktoś na forum mógłby okazać się w tym pomocny?

Nefte 04-02-2017 16:20

Tematem mojej pracy licencjackiej była przetłumaczalność humoru w grach komputerowych. Była to praca o tematyce tłumaczeniowej. Aktualnie piszę pracę magisterską o tematyce kulturowej na temat technologii jako narzędzia kontroli nad społeczeństwem na podstawie "1984" oraz "Brave New World."

ania0207 04-09-2017 13:38

Praca licencjacka

Obecnie jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej z translatoryki. Porównanie kilku tłumaczeń noweli "Martin Eden" w ujęciu języka jako żywego organizmu.

kedryms 05-19-2017 23:17

Jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej, porównuję tłumaczenia Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa pod kątem starzenia się języka ;)

NataliaPe 10-12-2018 16:21

Tematem mojego licencjatu na filologii niderlandzkiej jest (w wersji spolszczonej): "Efektywność nauki języka obcego przy użyciu aplikacji mobilnych".

thorus26 10-12-2018 17:24

Mój kolega ze studiów, który był na seminarium tłumaczeniowym, za temat pracy magisterskiej obrał sobie charakterystykę tłumaczeń dla instytucji UE. Tak więc, jeśli chodzi o tematy traktujące stricte o tłumaczeniach, sądzę, że jest to ciekawy kierunek.

patryck29 10-12-2018 18:07

Nie mam za bardzo wiedzy i doświadczenia w tym zakresie tematycznym... Nie będę w stanie pomóc...

kaluza,sylwia1996 10-12-2018 23:17

Jestem w trakcie tworzenia pracy licencjackiej. Piszę o zróżnicowaniu regionalnym Szwecji.

Aleksandra333 10-13-2018 20:00

Ja zajmowałam się tłumaczeniem archaizmów w powieści historycznej.

astaroth55 08-28-2019 20:18

A ja właśnie poszukuje tematu na pracę. Wstępnie chodzą mi po głowie analiza idiomów związanych z pogodą. Przykładowo : Raining cats and dogs albo a storm in a teacup. Choć jeszcze się waham. A może ktoś mi podrzuci jakąś inną ciekawą grupę idiomów?

kingariko11 09-11-2019 15:34

Ja bym chciała się skupić na języku potocznym w pracy licencjackiej.

Root4Tut 10-07-2019 19:40

piosenki w tłumaczeniach

Czy ktoś miał może temat związany z tłumaczeniem lub analizą tekstów piosenek? Zastanawiam się jak to ugryźć, żeby temat wyszedł bardziej specjalistyczny niż kulturowy. Mam na myśli to, że na filologii nie możemy napisać pracy na temat: "obraz miłości w piosenkach kogoś tam" bo to o kulturze, nie języku. Jak się za to zabrać? Problemy w tłumaczeniach piosenek? Może pisał ktoś coś podobnego?

kamich 10-13-2019 18:38

Nie mam jeszcze sprecyzowanego tematu pracy licencjackiej, myślę nad czymś w stylu kłamstwa i manipulacji w filmie w czasach 2 wojny światowej lub o stereotypach występujących w filmach.

PaulinaK 10-13-2019 20:00

Moja praca magisterska była pracą komparatystyczną i dotyczyła jednej z niemieckich książek popularnonaukowych dla dzieci. Uważam, że literatura dla dzieci i młodzieży i jej przekład to bardzo wdzięczny temat na pracę czy to licencjacką, czy magisterską. Daje dość duże możliwości właśnie ze względu na odbiorcę, wymaga głębszej analizy.

AnnaMa 10-13-2019 21:52

odp.

A ja zastanawiam się jeszcze nad tematem pracy licencjackiej z anglistyki o specjalizacji kulturoznawczej. Mam 2 wstępne pomysły: Christian symbols in books of C. S. Lewis "Chronicles of Narnia" lub
Analysis of society in England based on the novel of Ch. Dickens "Great Expectations".

Martinar 10-17-2019 18:28

Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej na temat ekwiwalencji w przekładzie intersemiotycznym na przykładzie sztuki Thomas'a 8 Femmes i filmu o tym samym tytule.

idxx 10-18-2019 01:08

Licencjat - Rola stereotypizacji w dyskursie perswazyjnym na podstawie wybranych reklam telewizyjnych. Temat magisterki jeszcze niedopracowany ;)

Ania5340 11-29-2019 14:05

Ja będę pisać licencjat na temat elementów kulturowych w "Chłopach" Reymonta i trudnościach jakie sprawiły one tłumaczowi.

MichalinaM 12-08-2019 10:03

Pisałam o języku w różnych produkcjach dystopijnych. Inspiracją był George Orwell i jego "1984". Porównywałam język, który służy do szerzenia propagandy i manipulacji społeczeństwem w "1984", "Hunger Games", "The Handmaid's Tale" i "Divergent"

Morana 12-08-2019 12:10

Tematem mojego licencjatu był "Archetypiczny portret kobiety w powieści Sto lat samotności Gabriela Garcíi Márqueza" Wspaniała książka, dużo tematów da się z niej wycisnąć na filologii hiszpańskiej. Ten temat był świetny dla mnie, bo literacki, a mojej pani promotor przypadł do gustu ze względu na feministyczne podejście, gender studies itd. Tak czy siak, wnioski nie były przerysowane, na wyrost feminizujące. Ta książka jest bardzo uniwersalna. Bardzo przyjemnie się pisało.

Jeśli ktoś woli tematy lekkie i bardziej związane z językoznawstwem, to polecam coś, co pisałam w małej formie, jako pracę zaliczeniową: "Formas nominales y pronominales de tratamiento: ánalisis contrastivo de los subtítulos y doblajes de la serie “Friends” en espaĂąol e inglés basada en los espsodios escogidos" Ciekawy temat gdy porównuje się nie tylko hiszpański z angielskim, ale i z hiszpańskim z wybranego kraju Ameryki Łacińskiej. Również świetna zabawa.

polnis 12-12-2019 14:54

Piszę pracę na temat tłumaczenia tytułów filmowych z angielskiego na polski. Z najpopularniejszych filmów wybieram te techniki tłumaczenia najczęściej powtarzane. ;)

Root4Tut 12-27-2019 11:45

Cytat:

Zamieszczony przez MichalinaM (Post 615971)
Pisałam o języku w różnych produkcjach dystopijnych. Inspiracją był George Orwell i jego "1984". Porównywałam język, który służy do szerzenia propagandy i manipulacji społeczeństwem w "1984", "Hunger Games", "The Handmaid's Tale" i "Divergent"

Hej,
jakich używałaś źródeł do opisania języka służącego szerzeniu propagandy? Mogłabym prosić o jakąś podpowiedź?

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:43.