mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Język angielski (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Filologia angielska UAM (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=23009)

biyonka 08-15-2012 11:05

Filologia angielska UAM

Witam wszystkich! ;)
Od października zaczynam studiować filologię angielską na UAM-ie w Poznaniu. I mam pewien problem, otóż nie mam pojęcia na co powinnam się nastawić na samym początku - na jakie przedmioty, jakie wymagania itd. Niestety nie mam kogo o to wszystko spytać, dlatego mam nadzieję, że mi pomożecie.
Wszystkie informacje dotyczące filologii ang. na UAMie mile widziane. Dodam, że jestem troszkę przerażona po przeczytaniu wątku "Najlepsza anglistyka w Polsce".... :rolleyes:

Charlie 08-15-2012 12:36

Jak rozumiem mowa o studiach licencjackich.Co prawda kończyłem KJO w Poznaniu ale o samej anglistyce nasłuchałem się sporo od znajomych, którzy studiowali na tym wydziale. Poziom jest wysoki a ilość materiału dużo. wszystko jest jednak do przejścia, sam miałem dużą część wykładowców, którzy wykładają na anglistyce. Trzeba być systematycznym i tutaj nie ma innej opcji, szczególnie na początku. Jeśli pasjonujesz się językiem to jest to już duże ułatwienie :)

bongani 08-15-2012 12:45

Zaczynam właśnie 3 rok anglistyki na UAM. Ogólnie poziom jest dosyć wysoki i naprawdę masa rzeczy do zrobienia, ale wszystko można ogarnąć :)
Wykładowcy i cały wydział skupia się przede wszystkim na WYMOWIE, nie tylko w ciągu ale głównie na egzaminach końcowych (ustna część jest zdecydowanie najtrudniejsza dla wielu osób). Dlatego najważniejsza jest systematyczność, bez tego ani rusz. Przykładowo, mówiąc o fonetyce jeżeli nie będziesz wystarczająco dużo ćwiczyć i narobisz sobie zaległości to potem może być ciężko to nadrobić.
Dlatego chociaż czasem jest ciężko jeżeli będziesz przygotowywać się do wszystkiego na bieżąco nie powinnaś mieć problemów.
Wykładowcy są naprawdę sympatyczni i w razie jakichkolwiek zawsze chętnie pomogą. Każdy ma dyżury, więc jeżeli potrzebowałabyś dodatkowej pomocy poza zajęciami to nie ma żadnego problemu.
To nie są studia na których do egzaminów wystarczy uczyć się tydzień przed sesją, ale to chyba jasne i na wszystkich studiach językowych jest tak samo. Dlatego systematyczność to podstawa. Na pewno będzie ok :)
Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania pisz.

Dooby 08-15-2012 14:50

Potwierdzam - systematyczność i konsekwencja przede wszystkim. Zresztą studia filologiczne mają to do siebie, że na egzamin nie da się wkuć na dwa dni przed. Nie, tu sprawdzają wiedzę z całej Twojej znajomości języka i bardzo łatwo pokazują Twoje braki lub złe nawyki. Oczywiście mówię o samym PNJA
Ja osobiście zawsze miałam największy problem z egzaminem ustnym i to jest chyba część, której wszyscy obawiają się najbardziej. Bo sprawdzają wszystko - FONETYKĘ - radzę się przykładać do tego aspektu zaniedbywanego w szkole. Gramatykę - z jednej strony oczekują pełnej poprawności, z drugiej zbyt proste konstrukcje ich nie zadowalają. Słownictwo - każdy zawsze sobie przygotowuje zestwa słówek/zwrotów, żeby wcisnąć za wszelką cenę w wypowiedź. Brak specjalistycznego słownictwa - ocena negatywna.
No i Fluency - ale z tym to rzadko kiedy jest problem, chyba że ktoś naprawdę się zatnie i pogubi.

Jeśli chodzi o resztę przedmiotów: Nie wiem jakie jest rozłożenie dokładnie na kolejne lata, ponieważ studiuję filologię rosyjsko-angielską i mamy trochę inaczej rozłożone przedmioty w trakcie studiów, ale zwróć uwagę na SLA i na pewno na TEOLIT (ale to chyba 2 rok IFY). To niby tylko wykłady, ale obydwa przedmioty potrafią dać nieźle w kość. Gramatyka opisowa to jak komu podejdzie - niektórzy się męczą, a dla niektórych to przyjemność.
Ciężko jest określić na co zwrócić uwagę, ale mogę Ci już teraz powiedzieć, że będziesz lubiła te studia i za wszelką cenę bedziesz chciała je skończyć, bo jak ciężko by nie było - jest fajnie :)

biyonka 08-15-2012 15:12

Cytat:

Zamieszczony przez bongani (Post 190475)
Zaczynam właśnie 3 rok anglistyki na UAM. Ogólnie poziom jest dosyć wysoki i naprawdę masa rzeczy do zrobienia, ale wszystko można ogarnąć :)
Wykładowcy i cały wydział skupia się przede wszystkim na WYMOWIE, nie tylko w ciągu ale głównie na egzaminach końcowych (ustna część jest zdecydowanie najtrudniejsza dla wielu osób). Dlatego najważniejsza jest systematyczność, bez tego ani rusz. Przykładowo, mówiąc o fonetyce jeżeli nie będziesz wystarczająco dużo ćwiczyć i narobisz sobie zaległości to potem może być ciężko to nadrobić.
Dlatego chociaż czasem jest ciężko jeżeli będziesz przygotowywać się do wszystkiego na bieżąco nie powinnaś mieć problemów.
Wykładowcy są naprawdę sympatyczni i w razie jakichkolwiek zawsze chętnie pomogą. Każdy ma dyżury, więc jeżeli potrzebowałabyś dodatkowej pomocy poza zajęciami to nie ma żadnego problemu.
To nie są studia na których do egzaminów wystarczy uczyć się tydzień przed sesją, ale to chyba jasne i na wszystkich studiach językowych jest tak samo. Dlatego systematyczność to podstawa. Na pewno będzie ok :)
Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania pisz.

Dzięki za odpowiedź :) Mogłabyś mi powiedzieć które przedmioty prowadzone są w języku angielskim, a które w języku polskim? I w ogóle, od czego zaczyna się rok na filologii angielskiej? Bo nie wiem na co nastawić się na początek. No i mam jeszcze do Ciebie pytanie, jakie czekają mnie przedmioty? Że grama, fona, językoznastwo to wiem, historia, polityka i coś jeszcze? Jestem na razie dość nieobeznana w tym temacie :D
A jeżeli chodzi konkretnie o Ciebie, to ile czasu poświęcasz na naukę do sesji i z jakim wyprzedzeniem się do niej przygotowujesz?

biyonka 08-15-2012 15:17

Cytat:

Zamieszczony przez Dooby (Post 190546)
Potwierdzam - systematyczność i konsekwencja przede wszystkim. Zresztą studia filologiczne mają to do siebie, że na egzamin nie da się wkuć na dwa dni przed. Nie, tu sprawdzają wiedzę z całej Twojej znajomości języka i bardzo łatwo pokazują Twoje braki lub złe nawyki. Oczywiście mówię o samym PNJA
Ja osobiście zawsze miałam największy problem z egzaminem ustnym i to jest chyba część, której wszyscy obawiają się najbardziej. Bo sprawdzają wszystko - FONETYKĘ - radzę się przykładać do tego aspektu zaniedbywanego w szkole. Gramatykę - z jednej strony oczekują pełnej poprawności, z drugiej zbyt proste konstrukcje ich nie zadowalają. Słownictwo - każdy zawsze sobie przygotowuje zestwa słówek/zwrotów, żeby wcisnąć za wszelką cenę w wypowiedź. Brak specjalistycznego słownictwa - ocena negatywna.
No i Fluency - ale z tym to rzadko kiedy jest problem, chyba że ktoś naprawdę się zatnie i pogubi.

Jeśli chodzi o resztę przedmiotów: Nie wiem jakie jest rozłożenie dokładnie na kolejne lata, ponieważ studiuję filologię rosyjsko-angielską i mamy trochę inaczej rozłożone przedmioty w trakcie studiów, ale zwróć uwagę na SLA i na pewno na TEOLIT (ale to chyba 2 rok IFY). To niby tylko wykłady, ale obydwa przedmioty potrafią dać nieźle w kość. Gramatyka opisowa to jak komu podejdzie - niektórzy się męczą, a dla niektórych to przyjemność.
Ciężko jest określić na co zwrócić uwagę, ale mogę Ci już teraz powiedzieć, że będziesz lubiła te studia i za wszelką cenę bedziesz chciała je skończyć, bo jak ciężko by nie było - jest fajnie :)

Dziękuję :) Przepraszam, nie bardzo rozumiem, co to jest SLA i TEOLIT?
Czym tak właściwie jest gramatyka opisowa? Czytałam wiele wypowiedzi na różnych forach, gdzie studenci bardzo na ten przedmiot narzekali.
Podniosłaś mnie na duchu, mam nadzieję że będę mogła powiedzieć - że lubię te studia :D

biyonka 08-15-2012 15:18

No i zapomniałam Was prosić, abyście mi rozjaśniły czym jest PNJA :D
Przepraszam, że tak dużo pytań, ale tak jak mówię, nie mam kogo o to wszystko spytać! Fajnie, że znalazłam to forum ;)

Dooby 08-15-2012 15:30

Przepraszam, posługuje się tymi skrótami już bez myślenia! :)
SLA - Second Language Acquisition - teoria przede wszystkim, ale tez sporo filozofowania itp.
TEOLIT - Teoria Literatury - we wrześniu mam z tego poprawkę, a słyszałam o wielu osobach co nawet warunki mają z tego. Też teoria. Bardzo uciążliwa teoria.
PNJA - Praktyczna Nauka Języka Angielskiego - czyli to co wydaje mi się najbardziej nas wszystkich interesuje, a co do czego nie zawsze przywiązują największą wagę. Tu są różne moduły: Pisanie, Gramatyka, Fonetyka, General English (mówienie, słownictwo itp)
Gramatyka opisowa - bardzo szerokie pojęcie. Tu masz wszystkie procesy zachodzące w trakcie procesu mówienia, jak powstają głoski, transkrypcja, fala głosowa. Ogólnie abc. Kolejną częścią jest z kolegi SYNTAX - nie należy do najłatwiejszych przedmiotów. SYNTAX - składnia. Rozbiór zdania w pełnej krasie.

Pozdrawiam i w razie co pisz :) Pytań nigdy za wiele!

chemukh 08-15-2012 15:33

PNJA to jest Praktyczna Nauka Języka Angielskiego, czyli gramatyka, czytanie, słuchanie, fonetyka i pisanie. Mam nadzieję, że niczego nie pominęłam...gratuluję dostania się na anglistykę na UAM!!

stereofoam 08-15-2012 15:34

forum znalazłaś, ale stronę IFY chyba nie...

polecam internet:

[url]http://ifa.amu.edu.pl/fa/Full_time_courses[/url]

plus timetables i wszelkie inne opisy

Cytat:

Zamieszczony przez Dooby (Post 190562)
TEOLIT - Teoria Literatury - we wrześniu mam z tego poprawkę, a słyszałam o wielu osobach co nawet warunki mają z tego. Też teoria. Bardzo uciążliwa teoria.

o tak, TEOLIT to jedyny egzamin do którego się przygotowywałam a i tak musiałam iść na poprawkę

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:46.