mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Nauka języka obcego (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=82)
-   -   Nauka angielskiego poprzez teksty piosenek (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=17161)

Samisa 11-23-2011 19:03

Nauka angielskiego poprzez teksty piosenek

Witam!
Przeglądając przeróżne strony internetowe,natknęłam się na jedną dość ciekawą : [url]http://www.pipol.pl/nauka.php[/url]

Z tego co można wyczytać na owej stronie, możliwe jest nauczenie się angielskiego poprzez teksty piosenek. Jednakże nie jestem do końca przekonana,czy teksty piosenek mogą rzeczywiście służyć jako materiał do nauki jakiegokolwiek języka. W końcu teksty piosenek są często kopalnią metafor i przenośni. Co o tym sądzicie? Czy nauka poprzez teksty piosenek może dać podobne rezultaty co taka,która została wyuczona za pomocą podręcznika do danego języka?

Rydzu 11-29-2011 21:15

Słyszałam, że Kuba Wojewódzki zaczynał swoją przygodę poprzez tłumaczenie tekstów piosenek. Myślę, że na start jest to nawet dobra metoda. Coś, co robi się z zainteresowaniem i zaangażowaniem zapada nam na dłużej w pamięci.

karolina2976 12-11-2011 12:26

Ja też uważam, że na początek to jest dobra metoda. Ja np. zaczęłam naukę języka angielskiego, ponieważ chciałam wiedzieć o czym śpiewa mój ulubiony piosenkarz. Jednak na dłuższą metę to nie zdaje egzaminu, gdyż w piosenkach zdarzają się niepoprawności i błędy językowe.

marcink 12-11-2011 14:12

Jeśli chodzi o słownictwo to zgadzam się, niestety artyści (zwłaszcza grający pop) często nie stosują się do zasad gramatyki. Czasem w tekstach występuje slang, który może wypaczyć język w jakimś stopniu.

ewakie 12-11-2011 15:53

Wydaje mi się, że nauka języka poprzez teksty piosenek może być ciekawym urozmaiceniem ale można tym sobie też zaszkodzić. Jeśli nie znamy języka na tyle, aby wychwycić pewne błędy, możemy je później nieświadomie powielać. A jeżeli coś już sobie zakodujemy, to może być później ciężko z tym walczyć. Najlepiej jest, kiedy ktoś kto zna język podsuwa uczącym się te dobre teksty. Faktem jednak jest, że jest to bardzo przyjemna forma nauki :)

IWKA 12-11-2011 16:30

Sądzę, że można się nauczyć sporej dawki języka właśnie dzięki piosenkom! Teksty tego typu, dzięki towarzystwu melodii łatwiej zapadają w pamięć - zawsze coś w głowie zostanie, kiedyś zadzwoni.

chamedafne 12-13-2011 14:19

Cytat:

Zamieszczony przez karolina2976 (Post 89644)
Ja np. zaczęłam naukę języka angielskiego, ponieważ chciałam wiedzieć o czym śpiewa mój ulubiony piosenkarz.

Tak samo było w moim przypadku. To prawda, że trzeba bardzo uważać, zwłaszcza na gramatykę, która jest traktowana dość luźno przez twórców tekstów. Z drugiej strony, zapamiętałam konstrukcję drugiego okresu warunkowego właśnie dzięki piosence, w której padały słowa "if you were me,what would you do?" i czasem nuciłam sobie, żeby upewnić się, czy dobrze napisałam.

Piosenki mogą pomóc w uczeniu się phrasal verbs i idiomów.

Kattie 12-13-2011 15:09

Kiedy byłam w gimnazjum i liceum, często na zajęciach z języków (niemiecki, angielski, w gimnazjum też hiszpański) słuchaliśmy piosenek i tłumaczyliśmy słowa na polski. Dzięki piosenkom można nauczyć się ciekawego słownictwa, a czasem nawet form gramatycznych. Trzeba pamiętać, że obcokrajowcy uczący się języka poznają język podręcznikowy, który, tak naprawdę, mało kto stosuje. W piosenkach występuję język żywy. Przydaje się w kontaktach ze zwykłymi ludźmi i przy tłumaczeniach literatury.

Marta09 12-13-2011 18:19

Moim zdaniem nauka języka poprzez piosenki to świetna sprawa. Nie ma nic lepszego jak połączenie przyjemnego z pożytecznym!

joader90 12-16-2011 22:05

Uważam, że w początkowym stadium nauka poprzez piosenki to całkiem dobry sposób na poszerzenie znajomości podstawowego słownictwa oraz wyrażeń. Myślę, że to też może być pomocne przy utrwaleniu przeszłych form czasowników oraz niektórych struktur gramatycznych (oczywiście po uprzednim sprawdzeniu, czy są poprawne) jak na przykład „You never said that you meant to...” i „You never told me that...”

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:57.