mLingua | Forum T逝maczy

mLingua | Forum T逝maczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   J瞛yki skandynawsko-ba速yckie (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=76)
-   -   Pies w Szwecji to wielki obowi您ek (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=47708)

tapioeero 11-06-2018 15:25

Pies w Szwecji to wielki obowi您ek

Pies w Szwecji to wi瘯szy obowi您ek i po鈍i璚enie ni dziecko w Polsce- wysokie koszty zakupu nawet kundelka (nie m闚i帷 o rasowych za r闚nowarto嗆 10 tys. z), surowe prawo o ochronie zwierz徠 zakazuj帷e np. zostawiania psa samego w domu d逝瞠j ni 6 godz., a szczeniaka w og鏊e (!) co powoduje obowi您ek zatrudnienia opiekunki do psa, wielkie koszty opieki weterynaryjnej oraz s御iedzi zg豉szaj帷y wszelkie nieprawid這wo軼i na policj (np., 瞠 pies sam siedzi w domu) oto relacja Polki ze Szwecji posiadaj帷ej tam psa:

"Pies w Szwecji – du穎 by na ten temat m闚i. Trzeba zacz望 cho熲y od tego, ze to jeszcze wi瘯szy obowi您ek ni w Polsce, cho熲y z powodu mn鏀twa kontroli, jakie mog si odby, gdy na przyk豉d tw鎩 s御iad stwierdzi, ze robisz co 幢e, b康 ze tw鎩 pies za d逝go przebywa sam w domu. Zdarzaj si tez m軼iwi s御iedzi, kt鏎zy zg這sz cie do kontroli, motywuj帷 to, ze pies wyje b康 ci庵le szczeka, mimo i nie jest to prawda.

Co na temat posiadania psa m闚i prawo?

Djurskyddslagen, czyli prawo o ochronie zwierz徠 – dokonano w nim pewnych, niezb璠nych poprawek ostatni raz w roku 2009. Opr鏂z tego prawa, istnieje jeszcze djurskyddsf顤ordningen, czyli regulacje prawne (kto, kto studiuje prawo, mo瞠 mi tu pomoc z w豉軼iwym nazewnictwem w j瞛yku polskim), a tak瞠 postanowienia Jordbruksverket, czyli Ministerstwa Rolnictwa. Wed逝g prawa w豉軼iciel zwierz璚ia (i to nie tylko psa czy kota) ma obowi您ek dostarczenia swojemu towarzyszowi takiej opieki, aby zwierze nie cierpia這 – zakazane jest bicie czy przetrzymywanie zwierz徠 przywi您anych w taki spos鏏, kt鏎y sprawia im b鏊 (czy to fizyczny, czy psychiczny – praktycznie t逝macz帷, pies trzymany na 豉鎍uchu w warunkach, jakie nieraz mo積a spotka na polskiej wsi, jest kategorycznie niedopuszczalne! W mieszkaniu nie wolno przetrzymywa ps闚 przywi您anych, a na zewn徠rz, w przypadku tzw. ps闚 podw鏎kowych, nie mog one by przywi您ane d逝瞠j ni dwie godziny pod rzad – ). W豉軼iciel ma tez obowi您ek (psi obowi您ek, powiedzia豉bym) „przechowywania” zwierz璚ia w taki spos鏏, aby nie szkodzi這 to osobom postronnym (pod to podchodzi miedzy innymi tzw. „koppeltvång”, czyli przymus chodzenia na smyczy w miejscach publicznych).
Wszystkie psy musz by zarejestrowane w krajowym rejestrze, kt鏎y jest w rekach w豉郾ie Ministerstwa Rolnictwa (taka rejestracja kosztuje 70kr i jest to oplata jednorazowa) i musz mie chip z unikalnym numerkiem (na szcz窷cie za to ostatnie p豉ci hodowca).
W terminie miedzy 1 marca a 20 sierpnia psy na terenie, gdzie wyst瘼uj dzicz, musz by na smyczy b康 tak wyszkolone, ze nie oddalaj si od w豉軼iciela pod 瘸dnym pozorem. Prawo to ma za zadanie chroni dzikie zwierz皻a w okresie ich rozmna瘸nia.
Za wszelkie szkody spowodowane przez mojego psa odpowiadam ja, w豉軼iciel. To bardzo wa積e, gdy w przypadku sytuacji, kiedy m鎩 pies rzuci豚y si na innego psa (nawet sprowokowany!) i sprawi, ze ten drugi pies musi uda si do weterynarza, za opiek weterynaryjna (kt鏎a tu jest nieziemsko droga) place ja! To samo tyczy si atak闚 na innych ludzi, tudzie cho熲y sforsowanie ogr鏚ka s御iada. To tez szkoda, kt鏎a winna jestem naprawi ja – w豉軼iciel.
Obro瞠 typu „kolczatka” czy elektryczne, kt鏎e za zadanie maja „nauczy” psa karno軼i, s zakazane.
Je郵i chodzi o opiek nad szczeni璚iem – absolutnie zakazana jest sprzeda szczeni徠 z rodzinnego ich domu przed uko鎍zeniem przez nich o鄉iu tygodni. Szczenie poni瞠j czterech miesi璚y nie powinno by zostawiane w domu samo wcale (!). Je郵i chodzi o psy m這de i doros貫, w prawie napisane, ze nie powinny by zostawiane same d逝瞠j ni sze軼 godzin i najd逝窺zy dopuszczalny czas miedzy spacerami to w豉郾ie sze嗆 godzin.
Mo瞠cie pewnie spyta, jak w takim razie ludzie maja psy w tym kraju? Decyzja o posiadaniu psa jest decyzja przemy郵ana. W豉軼iciele bior wolne z pracy, 瞠by moc szczeniaczkowi zapewni to, czego on potrzebuje. Niekt鏎zy maja mo磧iwo嗆 wzi璚ia psa ze sob do pracy (b璠 rozgl康a si za taka opcja, jak przyjdzie m鎩 czas na zmiany – planuje w przysz造m roku po urlopie, ale to si jeszcze troch zmieni mo瞠). Ci, kt鏎zy nie maja takiej mo磧iwo軼i, umieszczaj swojego pupila w tzw. hunddagis (wierzcie, czy nie, s這wo „dagis” to dawna nazwa przedszkola, nadal u篡wana, czyli „hunddagis” to nic innego jak „przedszkole dla ps闚”) – ceny wahaj si w stolicy pomi璠zy 2500 a 3500kr miesi璚znie, co wynosi mniej wi璚ej 15% zarobku, kt鏎y zbli穎ny by豚y tu do 鈔edniej krajowej (je郵i o 鈔ednia chodzi, trudno ja wyliczy, gdy Szwecja nie ma zarobk闚 minimalnych). Ci, kt鏎ych psy nie nadaj si do przedszkoli (psy, tak jak i ludzie, potrafi by asocjalne, tak po prostu), b康 ci, kt鏎zy nie 篡cz sobie, 瞠by ich pupile umieszczeni zostali w grupie, maja mo磧iwo嗆 zatrudnienia dagmatte/daghusse (osoby, kt鏎a w swoim b康 w豉軼iciela mieszkaniu b璠zie opiekowa si psem w trakcie pracy w豉軼iciela), dogwalker (kto, kto przychodzi psa wyprowadzi w trakcie lunchu) tudzie hundvakt (co w rodzaju niani part-time, czyli kto przychodzi do pieska na par godzin – ja sama dorabia豉m sobie dodatkowo na prze這mie 2006/2007 w ten spos鏏). Cena takiego luksusu waha si miedzy 50-150kr na czarno do 200-500kr zatrudniaj帷 legalna firm (w czym ta pierwsza cena zwykle jest za jeden raz, niezale積ie od czasu jego trwania, a ta druga opcja jest za spacer – p馧godzinny, godzinny… wedle 篡czenia). Plusem zatrudnienia firm legalnych b康 tez skorzystania z us逝g licznych przedszkoli jest to, ze personel ma odpowiednie wykszta販enie (od polowy roku 2007 Jordbruksverket tego wymaga – niestety dla mnie, bo je郵i nie by這 si uczniem gimnazjum/liceum na odpowiedniej linii, to taka „przyjemno嗆” kosztuje maj徠ek; miedzy 5000 a 30000kr!). Minusem dla niekt鏎ych mo瞠 by w豉郾ie cena. Niekt鏎zy wiec ratuj si rodzina (wiadomo, im wi瘯sza rodzina, tym lepiej i 豉twiej), krewnymi i przyjaci馧mi, b康 praca na zmiany (jak to na pocz徠ku by這 w naszym przypadku i pewnie nied逝go ponownie b璠zie).
Sam zakup pieska nie jest tez 豉twy. Trzeba pozytywnie przej嗆 przez ca造 proces – hodowca ma mo磧iwo嗆 odmowy sprzeda篡 szczeni璚ia, je郵i co mu nie odpowiada, cho熲y tw鎩 tryb 篡cia (sporo, sporo si na ten temat rozmawia, na wielu spotkaniach), osobowo嗆 czy tez drobniejsze szczeg馧y – jak np. to, ze nie masz zamiaru bra udzia逝 w wystawach, je郵i hodowca chcia豚y, aby wszystkie jego szczeniaki by造 kiedy wystawione, przynajmniej raz.
Ceny tez nie s zach璚aj帷e – za rasowe szczenie z rodowodem zap豉cimy 9000-18000kr w zale積o軼i od rasy i renomy hodowli, za miesza鎍a tez trzeba da ze 3000-6000kr. Oczywi軼ie zawsze istnieje mo磧iwo嗆 adopcji, ale trzeba liczy si z tym, ze piesek ju swoje przeszed + schronisko tez pobiera przy adopcji op豉t (w najbli窺zym i jednocze郾ie chyba najs豉wniejszym w Szwecji schronisku – z powodu pewnego programu w telewizji jaki czas temu, Hundstallet w Åkeshov, cena to 3000-4000kr).
Z wy瞠j wymienionych powod闚 razem wzi皻ych ma這 kto podejmuje decyzje o posiadaniu psa bez wcze郾iejszego zastanowienia si nad tym, co tak naprawd to oznacza. Oczywi軼ie zdarzaj si wyj徠ki, niestety niechlubne – je郵i nie by這by wyj徠k闚, nie by這by cho熲y takiego miejsca jak Hundstallet.
Niekt鏎zy mniej odpowiedzialni w豉軼iciele czworonog闚 nie poczuwaj si do obowi您ku sprz徠ania po swoich pupilach (ja sobie nie wyobra瘸m pozostawienia odchod闚 w miejscu publicznym, niestety w豉sne do鈍iadczenie m闚i, ze s osoby my郵帷e inaczej), do obowi您ku trzymania piesk闚 na smyczy (tyczy si to g堯wnie w豉軼icieli ps闚 ras ma造ch, kt鏎zy jako uwa瘸j, ze ma造 pies nie zrobi nikomu szkody i ani specjalnie treningami si nie przejmuj, ani szkoleniem, ani prawem… i w豉軼iciele ps闚 du篡ch na tym cierpi) i innych, podobnych praw i zalece. Niekt鏎zy ludzie maja psy, chocia nie powinni. Ale tacy ludzie nie mogliby zdoby swojego czworonoga, gdyby wszyscy hodowcy traktowali swoja role powa積ie. Niestety niekt鏎zy nadal wychodz z za這瞠nia, ze ich piesek czy suczka powinien/powinna cho raz w 篡ciu sta si rodzicem (nas逝chali si dawnych „dobrych” rad, kt鏎e okazuj si nieprawdziwe) i tym sposobem rodz si szczeni皻a, kt鏎e mog by mentalnie niestabilne, fizycznie s豉be, i do tego trafiaj do nowych w豉軼icieli, kt鏎zy o psach poj璚ia nie maja.
My郵, ze uda這 mi si w pewien spos鏏 przybli篡, co oznacza bycie w豉軼icielem psa w tym kraju. Po鈍iecenie niejednokrotnie wi瘯sze ni w przypadku posiadania dzieci, ale warto, naprawd warto!"

https://www.psy.pl/wp-content/upload...64-864x574.jpg

Anna P 11-07-2018 18:19

Ja kocham psy i uwa瘸m, 瞠 tak w豉郾ie powinno by. (Je郵i chodzi o og鏊ne zasady, bo na przyk豉d obowi您ek udzia逝 w wystawach na 篡czenie hodowcy to chyba przesada.)

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:41.