mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Nauka języka obcego (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=82)
-   -   Język obcy a dziecko (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=22586)

agg555 07-30-2012 21:49

Język obcy a dziecko

Uważacie, że rodzice posługujący się dobrze obcym językiem, powinni uczyć go swojego dziecka, mówiąc do niego powiedzmy po angielsku czy hiszpańsku? Jakie są Wasze opinie?

master13 07-30-2012 21:55

Uważam, że dziecko powinno być uczone pojedynczych słów, bądź wyraźeń. W nauce języka będzie bardziej pomocne pokazywanie bajek po angielsku lub czytanie książeczek. Sytuacja inaczej się prezentuje, jeżeli jedno z rodziców jest obcokrajowcem, wtedy jest nieunknione, że do dziecka uczy się mówić w dwóch językach na takim samym poziomie.

agg555 07-30-2012 22:07

Zgadzam się, ale spotkałam się z różnymi opiniami. Osobiście znam matki, które są święcie przekonane, że ich poziom języka jest tak dobry jak u native speakera i mają zamiar mówić do dziecka rówolegle po polsku i powiedzmy po angielsku. Szczerze mówiąc, nie jestem pewna, czy to taki dobry pomysł.

stereofoam 07-30-2012 22:10

[url]http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=17747[/url]

August 07-30-2012 22:12

Niestety nie jestem praktykiem, wciąż to przede mną, więc mogę wyłącznie teoretyzować, a to nie to samo. Faktycznie bardzo mnie ciekawią wyniki takich "eksperymentów". Moja kuzynka postawiła na wychowanie dziecka w środowisku trójjęzycznym, że tak powiem. Nie jestem do końca przekonany do tego pomysłu. Z drugiej strony jakoś nie mam obaw, że można dziecku zrobić krzywdę próbując go uczyć różnych języków. Wierzę w mądrość dzieci. Myślę, że dziecko samo według wskazań swojego wewnętrznego zegara wybierze to, co będzie dla niego najlepsze. Czyli mówiąc konkretnie skupi się na jednym języku, takim, w którym będzie się mogło porozumiewać z jak największą ilością osób. Ale starania rodziców mogą przynieść efekty w dłuższej perspektywie, nawet jeśli nie w najbliższej. Zainteresowanie językami może mu pozostać na całe życie. I to bez wątpienia będzie duży plus.

kaszaria 07-31-2012 00:24

Myślę, że każdy kontakt z językiem obcym we wczesnym dzieciństwie będzie w przyszłości procentował. Nie sądzę, aby można zrobić dziecku przez to krzywdę.

majunia123 07-31-2012 18:25

Ja uważam,że najlepiej gdy ojciec mói do dziecka w jednym języku,a mama w innym.W szkole może mieć inny dodatkowy plus ten, który jest urzędowy w danym kraju i tak dziecko w wieku dorosłym będzie znało doskonale 4 języki.Polecam-naprawde się udaje!

infant 08-01-2012 15:39

Cytat:

Zamieszczony przez majunia123 (Post 182666)
Ja uważam,że najlepiej gdy ojciec mói do dziecka w jednym języku,a mama w innym.W szkole może mieć inny dodatkowy plus ten, który jest urzędowy w danym kraju i tak dziecko w wieku dorosłym będzie znało doskonale 4 języki.Polecam-naprawde się udaje!

Zgadzam się z tą opinią, może jeszcze warto wspomnieć że byłoby super gdyby ojciec lub jedno z rodziców było obcokrajowcem.
Póki co nie mam jeszcze dzieci ale chciałabym w domu komunikować się z dziećmi w języku obcym, sama oglądam tv tylko w języku obcym, który znam dobrze więc myślę, że dziecko samo się nauczy.

Iverling 08-02-2012 15:05

Dużo się mówi o tym, że dzieci łatwo "chwytają" języki, gdy są nimi otoczone od maleńkiego, przychylam się do tej teorii, ale wiem też, że wiele zależy od indywidualnych cech dziecka. Mój kuzyn, wychowywany na trzech językach, zaczął mówić późno i do teraz (jest w liceum) nie przejawia specjalnego entuzjazmu w kwestiach językowych. To po prostu nie jego bajka.

panda 08-02-2012 16:50

Powinny oswajać dziecko z językiem. Puszczać mu bajki, piosenki itp. Jednak mówienia powinien uczyć przeszkolony nauczyciel, który nie wpoi dzieciakowi np. złego akcentu. Jest wiele fajnych zajęć dostosowanych specjalnie dla maluszków, myślę, że warto je na nie zapisać. Jak czasami przychodzę wcześniej do mojej szkoły języka francuskiego to akurat dzieciaki mają swoje zajęcia i czasem podglądam co tam kombinują. Jak widzę jak śpiewają piosenki albo rozmawiają po francusku, takie małe smrody, co mi do biodra sięgają, to aż mi serce rośnie. Cudowny widok. Moje dziecko też zapiszę na zajęcia. :)

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:46.