mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Języki słowiańskie (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Problem języka białoruskiego (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=23283)

Hajnisz11 08-26-2012 21:44

Problem języka białoruskiego

Zna ktoś białoruski? Moim zdaniem ten język niestety jest na granicy wymarcia.

ahsatan 08-26-2012 22:46

Na studiach 2-ego stopnia będę miała lektorat z tego języka i powiem szczerze, że bardzo jestem ciekawa nauki tego języka.
Mam nadzieję, że się nie rozczaruję :)

Beata1986 08-27-2012 09:41

Cytat:

Zamieszczony przez Hajnisz11 (Post 196819)
Zna ktoś białoruski? Moim zdaniem ten język niestety jest na granicy wymarcia.

Ja znam rosyjski i ukraiński i też chciałabym się nauczyć białoruskiego, ale niestety na studia dzienne już nie mam czasu, a na zaocznych nie ma możliwości nauki białoruskiego, już nie mówiąc o tym, że w żadnej szkole językowej tu gdzie mieszkam nie ma go w ofercie. Znacie może jakieś porządne książki, które byłyby pomocne w nauce tego języka?

kupalinka 08-27-2012 10:51

Cześć! Ja znam białoruski, ale to zasługa jedynie własnych ogromnych chęci (bo byłam i jestem tym językiem oczarowana) i zapału. Białoruskiego można się uczyć na kilku uniwersytetach, kursów, z tego co wiem, nie ma. Jest natomiast kilka(naście) książek, którymi można się posiłkować, a poza tym - trzeba sobie znaleźć białoruskojęzycznego (z tym, jak wszyscy wiemy, może być na Białorusi trudno :D) i z nim ćwiczyć. i słuchać muzyki, bo pomaga. No i oczywiście pojeździć trochę po Białorusi.
Jak jest potrzeba, to mogę co nieco powysyłać z materiałów.

aleksandra2 08-27-2012 15:15

Z tym białoruskim to różnie bywa - z jednej strony mam informacje, ze to język na wymarciu na Białorusi i że więcej Polaków go zna niż autochtonów, a z drugiej strony wielkie boje o białoruski... Już sama nie wiem :)

kupalinka 08-27-2012 21:19

Cóż, trudna sprawa, ale nie mówiłabym, że jest na wymarciu. Są ludzie, którzy w nim mówią (ale jest to dla nich język drugi po rosyjskim), starają się itd., ale wszystko się rozbija o państwo oraz tzw. ogół społeczeństwa, któremu obojętne, w jakim języku mówią. Niegdyś mówienie po białorusku uważano np. za przejaw wiejskiego pochodzenia, teraz białoruskojęzycznych automatycznie zalicza się do sympatyków opozycji (generalnie białoruski średnio się kojarzy). Ja bym chciała, żeby oni po prostu mówili po białorusku więcej (przecież są 2 języki oficjalne) i nie dziwili się wielce, jak się do nich w tym języku zwracam. W maju byłam w Bibliotece Narodowej w Mińsku i kobieta w rejestracji usilnie próbowała wmusić mi rosyjski. Wytrwałam, chwała Bgu.

bohemia 08-27-2012 21:24

Cytat:

Zamieszczony przez kupalinka (Post 197351)
Jest natomiast kilka(naście) książek, którymi można się posiłkować, a poza tym - trzeba sobie znaleźć białoruskojęzycznego (z tym, jak wszyscy wiemy, może być na Białorusi trudno :D) i z nim ćwiczyć. i słuchać muzyki, bo pomaga.

Hm, ja mam koleżankę w Krakowie, która jest z Białorusi i u niej wszyscy w domu mówią po białorusku, więc chyba jednak nie jest aż tak źle... :confused:

kupalinka 08-27-2012 21:37

Cytat:

Zamieszczony przez bohemia (Post 198117)
Hm, ja mam koleżankę w Krakowie, która jest z Białorusi i u niej wszyscy w domu mówią po białorusku, więc chyba jednak nie jest aż tak źle... :confused:

Ależ ja nie twierdzę, że nikt nie mówi w domu. Sama mam na Białorusi mnóstwo znajomych (kiedyś tam mieszkałam i często bywam), którzy porozumiewają się przede wszystkim po białorusku. W domu, w gronie znajomych. Ale zapytaj koleżanki, czy w urzędzie, w banku i w tym podobnych miejscach też używają białoruskiego. Wtedy bywa trochę trudniej, zresztą, wystarczy przejść się po ulicy i nastawić ucho. Mówiąc kolokwialnie - żal d* ściska. Ludzie mówią po rosyjsku, bo tak się przyjęło od lat. W szkole białoruski to porażka, na uniwersytecie - różnie, kolega przez 5 lat studiów inżynierskich próbował pozostać białoruskojęzycznym (pisać prace zaliczeniowe etc) ale się nie dało.
Mimo to cieszy mnie, że coś się zmienia u młodych i ten nasz białoruski zyskuje zwolenników. Jeszcze przyjdzie "nasz" czas, hihi, mam nadzieję, że za mego żywota :)

KatsiarynaL 08-31-2012 10:32

Zgadzam się z przedmówcami, rzeczywiście trudne pytanie. Białoruski moim zdaniem jest już tylko w szkole, na lekcjach języka białoruskiego. Może jeszcze na wsi, ale ten język nie jest czystym językiem białoruskim, lecz moim zdaniem trasianką. Można na Białorusi posługiwać się językiem białoruskim, tylko automatycznie zostaniesz zaliczony albo do osoby ze wsi, albo opozycjonisty. Niestety, język moim zdaniem piękny, płynny, ciekawy, ale trzeba przyznać, że na wymarciu. Co do opozycjonistów...kolejny trudny temat. Znam wielu, którzy tam wstąpili i rozmawiali po białorusku tylko po to, aby wyjechać w przyszłości z Białorusi (

kupalinka 08-31-2012 16:15

Cytat:

Zamieszczony przez KatsiarynaL (Post 199323)
Co do opozycjonistów...kolejny trudny temat. Znam wielu, którzy tam wstąpili i rozmawiali po białorusku tylko po to, aby wyjechać w przyszłości z Białorusi (

So true, niestety.

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:19.