mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Gramatyka i stylistyka języka polskiego (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Denerwujące zwyczaje językowe (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=20319)

luella2 04-08-2012 23:43

Denerwujące zwyczaje językowe

a.sowa założyła bardzo fajny wątek - "Najpiękniejsze polskie słowa".
Pewnie można byłoby to odwrócić i stworzyć wątek z najmniej urodziwymi słowami, ale chyba one same w sobie brzydkie nie są. To raczej sposób ich używania sprawia, że mamy je za brzydkie.

Ja zaczynam:

Nie znoszę, kiedy ktoś zdrabnia słowo pieniądze, a szczególnie, gdy mówi to osoba na ważnym stanowisku, albo kiedy chodzi o dużą sumę.:)

Nie mam pieniędzy.
Nie mam pieniążków - tu jest nuta uniżenia, nie sądzicie?

Anika 04-09-2012 00:35

Ciekawy wątek :)

Mnie osobiście bardzo drażnią słowa:
kawusia
kaweczka

Jakoś tak bardzo jestem przyzwyczajona, że kawa to kawa :)

valan 04-09-2012 01:36

Mój dobry znajomy dostaje nerwobólów kiedy słyszy zwrot 'żem' np. Ja żem go widział itp. :p

Ja osobiście nie toleruję zdrobnień swojego imienia, a niektórzy ludzie mają fantazję do tego :rolleyes:

urszulatrusewicz 04-09-2012 11:10

Natomiast u mnie "ciśnienie rośnie" gdy słyszę bardzo częste nadużywanie bezpośredniego zwrotu do adresowanego/adresowanej/adresowanych, np.
"Proszę Państwa" co najmniej 5 razy w jednym zdaniu...

Nie wiadomo już czego słuchać, i w końcu człowiek skupia się na tym "Proszę Państwa".

marta88 04-09-2012 11:52

Mnie drażni szybkie fraternizowanie się z odbiorcą (choć to raczej kwestia kindersztuby)- zwracanie się do kogoś zobaczonego pierwszy raz w życiu Panie/Pani (tutaj imię) lub wprost propozycja mówienia sobie "per ty". Jeśli zaś chodzi ściśle o zwyczaje językowe to bardzo mnie denerwuje gdy ktoś obcy używając zwrotu "Proszę Państwa" czy "Drodzy Państwo" potem zwraca się do nas w 2.osobie liczbie mnogiej np. "popatrzcie, szanowni państwo", albo "zwróćcie, państwo, uwagę". Nie wiem czy jest to błąd czy nie, ale myślę jednak że forma trzecioosobowa byłaby trafniejsza.

tilim 04-09-2012 14:55

Mnie nie podoba się np. nadużywanie zdrobnień. Nie tylko wspomniane wyżej pieniążki. Chociażby w kontekście kulinarnym jest tyle bułeczek, szyneczek, cebulek i ziemniaczków, że to aż razi. Tylko mnie, czy kogoś z Was też?

natka224 04-09-2012 15:35

Cytat:

Zamieszczony przez tilim (Post 138156)
Mnie nie podoba się np. nadużywanie zdrobnień. Nie tylko wspomniane wyżej pieniążki. Chociażby w kontekście kulinarnym jest tyle bułeczek, szyneczek, cebulek i ziemniaczków, że to aż razi. Tylko mnie, czy kogoś z Was też?

Nie tylko Ciebie, mnie także. Używanie tego typu zdrobnień szczególnie u dorosłych brzmi infantylnie. Ale co poradzić?

walkatee 04-10-2012 13:02

Mnie strasznie irytuje wszechobecna "masakra". No, masakra. Masakra tu, tam. Co z tą masakrą?

Iverling 04-10-2012 14:40

Cytat:

Zamieszczony przez walkatee (Post 138287)
mnie strasznie irytuje wszechobecna "masakra". No, masakra. Masakra tu, tam. Co z tą masakrą?

I wtrącanie co drugie słowo: "czaisz?":mad:
Poza tym nie przepadam za używaniem formy "postaci" zamiast "postacie" (choć obie są poprawne).

kapix 04-10-2012 20:51

Mnie z kolei denerwuje kończenie każdego zdania oznajmującego bezsensownym "tak?"

To chyba trochę dziwne, tak?

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:36.