mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Kształcenie tłumacza (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Call Center a rozwój językowy – czy warto? (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=13477)

forsycja 08-08-2011 22:05

Call Center a rozwój językowy – czy warto?

Czy praca w Call Center przy obsłudze klienta obcojęzycznego jest dobrym sposobem na podniesienie własnych umiejętności językowych? Chciałabym poznać Wasze opinie, doświadczenia związane z pracą w takich biurach i jej wpływ na poprawę znajomości języka.

alelyd1605 08-08-2011 22:33

Każdy kontakt z językiem mówionym dużo daje. Szczególnie rozmowy telefoniczne, które według mnie wymagają jeszcze większych sprawności językowych niż zwykła konwersacja. Nie widzimy rozmówcy, gestykujacja nam nie pomoże, polegamy tylko na swojej znajomości języka.

Call centers mają jeszcze to do siebie, że w większości z nich ma sie kontakt z językiem specjalistycznym. Jak dla mnie taka praca to na pewno dobra droga rozwoju, ale na krótką metę. Po roku czy pół, praca może stać się monotonna.

Hiacynta 04-14-2013 23:12

Mam podobne zdanie, przez pól roku można się w Callcenter rozwinąć w słownictwie i sposobie prowadzenie rozmowy, jednak za cenę stresu. Dlatego na dłuższą metę może to być już nierozwijające, a wręcz dołujące.
Piszę na przykładzie pracy w Fujitsu.

coffeefreak 04-14-2013 23:28

Z tego co słyszałem o pracy w Call Center, to jest to praca według wcześniej ustalonego szablony. Oczywiście trzeba rozmawiać z klientem i go rozumieć, ale w dużej mierze to, co mówi konsultant to napisany wcześniej scenariusz. Słaby jest to zatem rozwój językowy ;)

tetris 04-15-2013 01:08

Mnie również wydaje się, że taka praca może rozwinąć nasze słownictwo, ale w związku z jej specyfiką, nie każdy długo w niej wytrzyma.

Dejmon 04-15-2013 09:53

Praca w Callcenter wymaga na pewno bardzo dobrej znajomosci jezyka i pomaga poczatkowo ten jezyk rozwijac, w szczegolnosci rozumienie roznych dialetktow danego jezyka, bo klienci dzwonia przeciez z roznych czesci kraju. Jednak jak wczesniej zauwazono, po pewnym czasie praca staje sie monotonna i automatycznie odpowiadamy uzywajac te same zwroty i to samo slownictwo. Wiec polecam taka prace komus prosto po studiach lub jeszcze w trakcie, dobra praktyka, ale malo rozwijajaca i perspektywiczna.

karolinaj 04-15-2013 12:43

Z biegiem czasu kazda praca staje sie tak naprawde monotonna. Jesli chodzi o rozwoj jezykowy to bardzo dobra opcja.
Ja rowniez pracuje w Call Centre, gdzie duzo sie ucze podczas telefonow czy odpisywania na maile.
Mimo tego, iz tak naprawde rozwijamy sie w jednej danej tematyce zwiazanej ze specyfika firmy, to i tak warto przez jakis czas :)

markarseilmi 04-16-2013 23:28

Kilka miesięcy pracowałam w call center z językiem obcym. Plusy są takie, że można rzeczywiście poznać język specjalistyczny, nowe zwroty. Na co dzień ma się kontakt z językiem. W dużych firmach pracują także obcokrajowcy, z którymi można porozmawiać na tematy nie związane z pracą, a tym samym rozwijać słownictwo.

Do minusów można zaliczyć fakt, że po pewnym czasie słownictwo specjalistyczne zaczyna się powtarzać i nie rozwijamy się w innych dziedzinach, a praca na słuchawce zaczyna być monotonna i męcząca. Bardzo dużo zależy od atmosfery w pracy i samej firmy, ale to jest już odrębny temat.

mariapluta 04-17-2013 22:09

Masz kontakt z językiem, to fakt, możesz też nauczyć się nowego słownictwa czy zwrotów, ale taka praca bywa monotonna i męcząca. Niestety ludzie często obwiniają cię za to, ze im np. drukarka nie działa, zdarzają się nieprzyjemne sytuacje. Ja w każdym razie nie byłam zadowolona i szybko stamtąd uciekłam.

annchimera 04-21-2013 23:24

Cytat:

Zamieszczony przez markarseilmi (Post 285128)
Kilka miesięcy pracowałam w call center z językiem obcym. Plusy są takie, że można rzeczywiście poznać język specjalistyczny, nowe zwroty. Na co dzień ma się kontakt z językiem. W dużych firmach pracują także obcokrajowcy, z którymi można porozmawiać na tematy nie związane z pracą, a tym samym rozwijać słownictwo.

Do minusów można zaliczyć fakt, że po pewnym czasie słownictwo specjalistyczne zaczyna się powtarzać i nie rozwijamy się w innych dziedzinach, a praca na słuchawce zaczyna być monotonna i męcząca. Bardzo dużo zależy od atmosfery w pracy i samej firmy, ale to jest już odrębny temat.

Mam dokładnie takie samo doświadczenie. Więc myślę, że warto, oczywiście nie na zbyt długo :)

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:20.