mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Gramatyka i stylistyka języka polskiego (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=13)
-   -   "Mówiąc inaczej" czyli o poprawności językowej (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=32416)

Katarynka 04-05-2014 21:29

"Mówiąc inaczej" czyli o poprawności językowej

Niedawno natrafiłam na kanał na YouTube pt. "Mówiąc inaczej", w którym absolwentka polonistyki na UW rozwiewa wątpliwości dotyczące zasad języka polskiego, zwłaszcza tych, które najczęściej są łamane przez Polaków. Jest zabawna i tłumaczy w bardzo przystępny sposób (chociaż wiem, że ludzie zarzucają jej wywyższanie się). Tutaj link: [url]http://www.youtube.com/user/PamikuPL[/url]

Oglądając jej filmy zaczęłam się zastanawiać, czy właściwie prawidłowe posługiwanie się językiem jest tak istotne w naszym życiu? Czy nie jest tak, że trzymamy się zasad wtedy, kiedy się od nas tego wymaga, a na ogół to je łamiemy? A może pewnych (ulubionych) zasad zawsze się trzymamy, podczas gdy pozostałe traktujemy z przymrużeniem oka? Jestem ciekawa, jak to u Was jest z tą poprawnością językową? ;)

projectile 04-09-2014 16:19

Ze mną jest tak jak napisałaś: ulubionych zasad się trzymam, a inne traktuję z przymrużeniem oka. Aczkolwiek wydaje mi się, że to też ma związek z tym, do kogo się zwracamy i w jakiej jesteśmy sytuacji. Na rozmowie o pracę lub rozmowie z szefem staram się wypowiadać jak najbardziej poprawnie, natomiast z mężem, siostrą czy znajomymi czuję się bardziej luzacko i nie trzymam się zasad. :)

evel 05-26-2014 14:34

Staram się stosować do zasad językowych, bo przecież po coś one są :)

sandram 05-26-2014 16:03

Ja się staram jak najbardziej stosować do zasad i co jakiś czas uczę się czegoś nowego w naszym języku. Dzięki za tego linka na youtube, chętnie pooglądam :-).

mzagrajek 05-27-2014 13:00

Kształcący link! Chodziłam na UW na przedmiot zwany Poprawną polszczyzną (zawsze było na niego mnóstwo chętnych) i przyznam, że wiele więcej się tam nauczyłam, niż w szkole ;)

soivka 05-27-2014 19:02

Ten link jest bardzo przydatny, powinni go oglądać maturzyści tudzież licealiści, nie mówiąc o całej reszcie naszego społeczeństwa.

Joannakpst 05-27-2014 20:55

Dobrze jest obejrzeć coś wartościowego w sieci. Szkoda tylko, że autorka filmików jest niezbyt sympatyczna, przynajmniej w moim odczuciu...

katarrina90 05-28-2014 15:29

Bardzo podoba mi się ten program. Autorka w krótkim czasie i w przystępny sposób wyjaśnia wiele zasad i rozwiewa wątpliwości. Na co dzień staram się poprawnie wypowiadać, co nie znaczy, że nie robię błędów, aczkolwiek dużo też zależy od sytuacji, no i oczywiście od tego, z kim rozmawiam.

gosiakgoc 05-30-2014 23:30

Myślę, że trzymanie się zasad tylko wtedy 'kiedy się tego od nas wymaga' może być zgubne. To tylko kwestia czasu, że w momencie, kiedy naprawdę trzeba będzie się poprawnie wypowiedzieć damy plamę z przyzwyczajenia, czy zwyczajnie z rozpędu. Moim zdaniem zawsze warto mówić poprawnie i zgodnie z zasadami języka :)

PaulaAnna 05-31-2014 11:34

Lubię ten kanał, chociaż ostatnio o nim zapomniałam i muszę nadrobić kilka filmików. :)

Staram się uważać na słowa i ograniczać różne brzydkie maniery, zwłaszcza że, dzięki czytaniu i miłości do języka samej w sobie, mam dosyć spory zasób słów i wiedzę na temat poprawności. Przyznam jednak, że nie lubię się kontrolować w domu czy w towarzystwie znajomych, gdy się bawię czy prowadzę luźne rozmowy. Wtedy zdarza mi się robić błędy, ale zawsze w pewnych granicach - nie zaczynam nagle używać niepoprawnych form czy zwrotów. ;) Często też zdarza mi się używać słów, zwrotów i porównań, których obecnie nie usłyszy się z ust młodzieży, bo zwyczajnie wyszły one z użycia (a wszystko przez czytanie klasyki).
Są sytuacje, w których poprawność językowa jest kluczowa; żeby wychodziło to naturalnie, trzeba stosować też te zasady w codziennym życiu, nie ma przebacz. To, jak mówimy, świadczy o nas, a planując życie z językami obcymi w tle jesteśmy skazani na stałą kontrolę. :P

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:42.