mLingua | Forum Tłumaczy

mLingua | Forum Tłumaczy (http://forum.mlingua.pl/index.php)
-   Nauka języka obcego (http://forum.mlingua.pl/forumdisplay.php?f=82)
-   -   Sposoby na wzbogacanie słownictwa (http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=36731)

maga_michalska@vp.pl 10-14-2012 13:57

Drugi język

Czy uczycie się drugiego języka? Czy warto się rozdrabniać, czy lepiej uczyć się jednego a dobrze?
Co myślicie o połączeniu angielski + niemiecki, angielski + hiszpański, angielski + francuski?
Wydaje mi się, że należy postawić na własne zainteresowania i nie kierować się tendencjami rynku, ale coraz częściej słyszy się o popycie na francuski czy niemiecki ze względu na obecność zagranicznych firm w naszym kraju.

ania87 10-14-2012 14:01

Ja na studiach miałam niemiecki jako drugi język, musiałam nawet zrealizować z niego praktyki nauczycielskie. A połączenia angielski + niemiecki i angielski + hiszpański to dwie najczęściej wybierane kombinacje na mojej uczelni. Z tego co wiem to jedna z moich koleżanek z roku nie znalazła pracy jako anglistka, ale przyjęli ją jako germanistkę w szkole podstawowej, mimo że niemiecki był to jej drugi język obcy.

Preity 10-14-2012 14:42

Na razie angielski daje mi utrzymanie, ale uczę się jeszcze francuskiego. Zawsze to łatwiej na rynku pracy z dwoma językami niż z jednym.

Prefundis84 10-14-2012 15:15

Ja właśnie uczę się kombinacji angielski+niemiecki+francuski:P i jedno mogę powiedzieć, trzeba bardzo uważać, bo może się łatwo pomieszać, czasami łapię się na tym, że chcę coś powiedzieć, albo napisać w innym języku niż angielski i właśnie angielskim słowem zastąpiam ten brakujący:P Ogólnie każdy jest do siebie podobny, bo wiele jest zaporzyczeń z francuskiego do angielskiego. Z drugiej strony w niemieckim jest mniej gramatyki, ale we francuskim najwiecej problemów z akcentami i czasami przyszłymi. Polecam, naukę poprzez tekst bilingualny, na jednej stronie jest po angielsku, na drugiej po np. niemiecku, jest to bardzo dobra alternatywa od zwykłych ćwiczeń i nauki słownictwa, a z drugiej strony, czasami możemy się przekonać jak wiele naprawdę umiemy, choć nie wierzyliśmy w swoje umiejętności:)

basia82 10-14-2012 15:17

Ja zaczęłam się uczyć niemieckiego. Jak na razie z marnymi sukcesami, bo wszystko mi się miesza, ale i tak uważam, że lepiej znać dwa języki i więcej niż jeden.

Vialka 10-14-2012 19:00

Im więcej tym lepiej... Są teorie że ucząc się każdego kolejnego języka przyswajamy go szybciej i ja się z nimi zgadzam.
Jednak co do wyboru języków których dana osoba powinna się uczyć powinno to zależeć od preferencji. To że lubi się dany język, kulturę znacznie wpływa na nasz zapał oraz ilość czasu spędzonego nad nauką, a nikt nie chce się katować uczeniem czegokolwiek co zwyczajnie mu się nie podoba.

Hatter 10-14-2012 19:30

Ja od jakiegoś czasu uczę się rosyjskiego (tak dla symetrii - żeby był jeden język wschodni i jeden zachodni;)) i myślę, że opanowanie drugiego (obcego) języka jest już nawet nie tyle dobrym pomysłem, ile zwyczajną koniecznością. Tym bardziej, jeśli jednym z tych języków jest angielski. Pracodawcy coraz częściej traktują znajomość angielskiego jako standard, dopiero drugi język jest w stanie zyskać nam jakieś punkty;)

ekscentryzm 10-14-2012 20:46

zdecydowanie sie zgadzam. rowniez pracuje nad kombinacja ros-ang.

tumagdalena 10-14-2012 21:01

Ja uczyłam się niemieckiego jako drugiego języka obcego. Warto się uczyć języków, nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda drugi. Obecnie mało kto nie zna angielskiego na poziomie komunikatywnym.

nocek 10-14-2012 21:04

Jeśli chodzi o względnie nowo tworzone kierunki filologiczne z dwoma językami to chyba nie jest to tak dobre jak zakładano. Znam kila osób po takich studiach i same przyznają, że owszem znają oba języki ale żaden z nich nie jest tak dobrze opanowany jak po np. samej filologii angielskiej. Z tego co się orientuję to nawet na niektórych uczelniach łączone filologie są wycofane z tego własnie powodu.

Ale jak powszechnie wiadomo,języki są w cenie i warto się ich uczyć. Im więcej tym lepiej.

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:08.