PDA

View Full Version : Dywiz, myślnik, półpauza

moskit
06-10-2008, 14:08
Proponuję przyjrzeć się tym znakom. Z doświadczenia wiem, że wiele osób nie widzi różnicy między dywizem (łącznikiem) a myślnikiem.
Otóż dywiz stosujemy w:
dwuczłonowych nazwiskach typu: Gronkiewicz-Waltz
konstrukcjach współrzędnych, np. PO-PiS, rakieta ziemia-powietrze
Dywiza nie stosujemy w konstrukcjach niewspółrzędnych np. artysta malarz, lekarz dermatolog.
Półpauza bez spacji stosowana jest w zapisach: 2-9 str., 1945-1989 r., 05-10 maja.
Półpauza ze spacjami 15 maja - 13 czerwca, Wschód - Zachód, trasa Poznań - Warszawa,
mecz Polska - Niemcy

Tom z Sopotu
06-10-2008, 14:25
Z tym na szczęście nie mam kłopotów zazwyczaj, natomiast mój komputer ma. Oba te znaki pisze się przecież inaczej, natomiast Word automatycznie zamienia (ale niekonsekwentnie) jeden znak na drugi...

moskit
06-10-2008, 14:40
A ja przyznam, że czasem muszę się zastanowić. Czytam wiele różnych tekstów i niekonsekwencje w zapisie wyłapuję nagminnie. Ale jeśli chodzi o Worda, to witam w mojej bajce.

Jagoda
06-19-2008, 14:12
Dla pewności, że to ma być myślnik, od razu wstawiam Alt+0150 albo wyłączam autokorektę :)

zmillka
09-10-2011, 01:33
Otóż dywiz stosujemy w:
dwuczłonowych nazwiskach typu: Gronkiewicz-Waltz
konstrukcjach współrzędnych, np. PO-PiS, rakieta ziemia-powietrze
Dywiza nie stosujemy w konstrukcjach niewspółrzędnych np. artysta malarz, lekarz dermatolog.
Półpauza bez spacji stosowana jest w zapisach: 2-9 str., 1945-1989 r., 05-10 maja.
Półpauza ze spacjami 15 maja - 13 czerwca, Wschód - Zachód, trasa Poznań - Warszawa,
mecz Polska - Niemcy

Z tego, co mi wiadomo w przypadku półpauzy, podobnie zresztą jak w przypadku dywizu, nie stosujemy nigdy odstępu (tzw. spacji). Dlatego też — moim zdaniem — powinno być: 15–13 maja, trasa Poznań–Warszawa (od–do), ta sama zasada obowiązuje w zapisanych przez Ciebie: 2–9 strony, 1945–1989, 5–10 maja. Nie widzę logiczności w rozróżnieniu między: 2–9 str a trasa Poznań–Warszawa, bowiem w obu chodzi o zasadę od–do.
Ostępy stosujemy tylko w przypadku pauzy, np. Kaśka, wracaj do domu! — zawołała Zośka.

Poza tym mała uwaga: dopełniacz słowa "dywiz" brzmi "dywizu", a nie "dywiza"!
PS. Zastosowałam graficznie odpowiednie znaki ;)

annmey
06-22-2012, 14:18
Nauczyłam się wreszcie, kiedy stosować dywiz, a kiedy myślnik (półpauzę). Natknęłam się dziś jednak na nowy problem: czy myślnik przed wtrąceniem zostawić na końcu linijki, czy przenieść do nowej? Na końcu wygląda dziwnie, ale przynajmniej sygnalizuje czytelnikowi, że po nim coś się wydarzy ;) W nowym wersie lepiej wygląda, ale można go przez przypadek uznać np. za początek wyliczenia.

Zajrzałam do Poradni PWN, a tam prof. Bańko mnie zachwyca:

"Myślnik może pozostać na końcu wiersza, ale nie musi – może być przeniesiony do następnego. Myślnikowi jest wszystko jedno."

:D

EwaŁ
06-23-2012, 17:59
Dodam jeszcze, że z zawodami jest trochę podstępnie, bo jeśli ktoś wykonuje dwa zawody, to to też jest zapisywane z łącznikiem (a tak przy okazji, nie znałam określenia 'dywiz'), np. fryzjerka-kosmetyczka. Dywiz stosujemy też przy zapisie nazw miejscowości, które powstały z połączenia dwóch innych, np. Konstancin-Jeziorna.

Aksarel
06-27-2012, 13:15
Nauczyłam się wreszcie, kiedy stosować dywiz, a kiedy myślnik (półpauzę). Natknęłam się dziś jednak na nowy problem: czy myślnik przed wtrąceniem zostawić na końcu linijki, czy przenieść do nowej? Na końcu wygląda dziwnie, ale przynajmniej sygnalizuje czytelnikowi, że po nim coś się wydarzy ;) W nowym wersie lepiej wygląda, ale można go przez przypadek uznać np. za początek wyliczenia.

Zajrzałam do Poradni PWN, a tam prof. Bańko mnie zachwyca:

"Myślnik może pozostać na końcu wiersza, ale nie musi – może być przeniesiony do następnego. Myślnikowi jest wszystko jedno."

:D

Tak, profesor Bańko często miewa tak urocze wypowiedzi. Problem w tym, że, nie wiem, jak ciebie, ale mnie to niejednokrotnie denerwuje. Gdy szukam odpowiedzi, to szukam odpowiedzi, a nie popisów dowcipno-erudycyjnych. Widać brak mi poczucia humoru:)

EwaŁ
06-28-2012, 00:54
Tak, profesor Bańko często miewa tak urocze wypowiedzi. Problem w tym, że, nie wiem, jak ciebie, ale mnie to niejednokrotnie denerwuje. Gdy szukam odpowiedzi, to szukam odpowiedzi, a nie popisów dowcipno-erudycyjnych. Widać brak mi poczucia humoru:)

Hmmm, no ale przecież odpowiedź jest, i to nawet na początku zdania, popisy są wisienką na torcie ;)

Krokodyl
06-28-2012, 12:02
Polecam lekturę Komputer w pracy tłumacza, zwłaszcza rozdział o pracy z tekstem (http://www.bt4.pl/lingwistyka/tlumaczenia-informatyczne/komp-tlum/r2/)

Małgorzata
06-28-2012, 15:52
A oto co znalazłam na ten temat w Vademecum Tłumacza. Cytuję:

W tradycyjnej typografii używa się trzech długości „pauz”:
— myślnik (pauza),
– półpauza (pauza średnia),
- łącznik (dywiz).
W praktyce jednak coraz częściej znak długiej pauzy zastępowany jest półpauzą. Dlatego omówimy zastosowanie każdego z tych znaków z osobna, zalecając jednakże używanie w piśmie jedynie dwóch znaków: pauzy średniej i łącznika.

Myślnik (szerokość litery M)
Niektóre zastosowania myślnika (w poniższych przykładach można również użyć znaku półpauzy w funkcji myślnika):
- wprowadza człon uogólniający lub podsumowujący
Meksyk, Dominikana, Reunion — wszystkie te miejsca chcę odwiedzić w czasie wakacji.
- pozwala uniknąć powtórzeń, zastępując człon pominięty
Pan Iksiński otrzymał 20 % głosów, pan Igrek — 5 %.
- zastępuje to jest, to są przed zaimkiem to
Nowa książka tego autora — to absolutny bestseller.
- w bardzo rozbudowanych zdaniach służy jako sposób nawiązania do przerwanej myśli:
Aby umożliwić działania pozwalające beneficjentom dostosować się do społeczeństwa państwa członkowskiego pod względem społeczno-kulturowym oraz uznawać wartości zawarte w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej — należy podjąć odpowiednie środki prawne.
- służy do mocniejszego wydzielenia części zdania lub klarowniejszego zapisu (zwłaszcza jeśli występuje zbyt duże nagromadzenie przecinków)
Pojedziemy nad morze, jeśli Marta — która zajmuje się teraz ważnym projektem — dostanie urlop.
Jeśli myślnik zbiega się z innym znakiem interpunkcyjnym:
a) przecinek przed myślnikiem pomijamy;
b) kropkę, pytajnik, wielokropek i wykrzyknik przed myślnikiem pozostawiamy.
Przed myślnikiem i po nim zawsze stawiamy spację. Myślnik wpisujemy, korzystając z kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+klawisz minusa na klawiaturze alfanumerycznej.

Półpauza (szerokość mniej więcej połowy litery M)
Używamy jej do wyrażenia relacji „od do”. W Polsce istnieją dwie szkoły typograficzne. Jedna zaleca stosowanie w tym wypadku łącznika, druga – półpauzy. W Urzędzie Publikacji przyjęto konsekwentny zapis z półpauzą, bez spacji.
program na lata 2007–2013
15–20 %
lekarz przyjmuje w godz. 10–15
Jeśli wymieniamy przedział artykułów, między dwoma liczbami stosujemy półpauzę bez spacji, np.: art. 4–6
Zapis z łącznikiem (czyli art. 4-6) nie jest błędny. Oba zapisy są poprawne, jednak OPOCE zaleca stosowanie półpauzy. Półpauzę wpisujemy, korzystając z kombinacji klawiszy Ctrl+klawisz minusa na klawiaturze alfanumerycznej.

Łącznik
Łącznik, inaczej dywiz – jest krótszy niż myślnik (ma szerokość równą jednej czwartej litery M) i łączy się ze znakiem literowym bezpośrednio (bez spacji). Zasadniczo jest znakiem międzywyrazowym.
czarno-biały
Pawlikowska-Jasnorzewska
10-dniowy
tel. 02-235-81-39
Warszawa 00-930
trzecio- i drugorzędni
Łącznik znajduje się na klawiaturze pomiędzy klawiszem „0” a klawiszem znaku równości.