PDA

View Full Version : Zapis liczebników w napisach

31Darek
11-07-2010, 08:37
Witam.

Proszę o wyjaśnienie, jak należy zapisywać liczby w napisach do filmów w celu skrócenia dialogu albo wskazanie tematu poruszającego ten problem.

Przykład 1
W napadzie na bank zginęło trzech ludzi, dwóch urzędników i jeden młody przestępca.

Przykład 2
W napadzie na bank zginęło 3 ludzi, 2 urzędników i 1 młody przestępca.

Czy taki zapis jest poprawny?
Nie bardzo mi pasuje ostatnia cześć zdania: "1 młody przestępca"

Czytałem gdzieś tutaj na forum, ale nie mogę znaleźć tego tematu, że jeżeli już używamy zapisu liczbowego,
to należy konsekwentnie trzymać się go do końca.

I jeszcze jedno pytanie: 13-tej czy 13tej?
Wiem, że w napisach panują trochę inne techniki zapisu, chciałbym mieć pewność.

Byłbym wdzięczny za pomoc.

gokuba
09-25-2011, 23:01
Myslę że jest to uwarunkowane długością tekstu wyświetlanego.

harmata.hanna
09-25-2011, 23:38
A nie łatwiej po prostu zostawić to na "2 urzędników i młody przestępca"? :)

Cynka87
09-26-2011, 00:49

też bym tak zrobiła - czyli po prostu należy opuścić 1 bo wiadomo ze chodzi o 1 :)

Mona_84
09-26-2011, 10:00

też bym tak zrobiła

Sylwia6432
09-26-2011, 10:45
Ilośc miejsca na napisy jets ograniczona, więc jestem zwolenniczką skracania tam, gdzie się da. W dodatku liczebnik w postaci cyfr szybciej mozna przeczytać.

DanW
09-26-2011, 13:16
Ilośc miejsca na napisy jets ograniczona, więc jestem zwolenniczką skracania tam, gdzie się da. W dodatku liczebnik w postaci cyfr szybciej mozna przeczytać.

Popieram, zapis słowny długiego liczebnika może i nie wymaga jakiegoś długiego wpatrywania się w ekran, lecz biorąc pod uwagę czas wyświetlania całej linijki, te ułamki sekund mogą zaważyć na tym, czy odbiorcy uda się przeczytać całość od razu, czy też będzie musiał cofnąć i zrobić pauzę :)

skarolinka
09-26-2011, 13:38
Z młodym przestępcą tak samo bym postąpiła (tu akurat kontekst pozwala na ominięcie liczebnika). Myślę, że warto stosować zapis cyfrowy jednak, w celu skrócenia całej linijki.
Oto link z Poradni Językowej PWN, o pisowni liczebników porządkowych w tekstach - myślę, że główna myśl ta sama co u nas, ważna jest konsekwencja: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10060
i według tego artykułu 13 możesz zapisać cyfrowo.

Bart
09-26-2011, 20:22
W napadzie na bank zginęło 3 ludzi, 2 urzędników i 1 młody przestępca. Czy taki zapis jest poprawny?

Jest poprawny i dopuszczalny, ale tylko w krytycznej sytuacji tzn. kiedy jesteśmy zmuszeni do zmniejszenia liczby znaków, bo napis wisi za długo. Ogólnie nie powinno się zapisywać liczebników od 0-9 za pomocą cyfr.

I jeszcze jedno pytanie: 13-tej czy 13tej?

Obie formy są niepoprawne. Zapisałbym to całym słowem. Jeśli nie ma miejsca to próbowałbym przeredagować napis, skrócić, uogólnić. Może podaj przykład to wspólnymi siłami coś wykombinujemy ;).

Czytałem gdzieś tutaj na forum, ale nie mogę znaleźć tego tematu, że jeżeli już używamy zapisu liczbowego, to należy konsekwentnie trzymać się go do końca.

Jestem trochę innego zdania. W przypadku tłumaczeń filmowych konsekwencja może być zgubna. Wszystko zależy od czasu wyświetlania napisu i myślę, że głównym zadaniem tłumacza jest swobodny przekaz treści z zachowaniem reguł polskiej ortografii. Widz nie będzie pamiętał, że w drugiej scenie liczebnik zapisano słownie a w ostatniej cyfrą. Ważne, aby zrozumiał fabułę i łatwo mu się czytało napisy. I niech tak się dzieje kosztem konsekwencji - nieistotne! Nikt tłumaczowi głowy za to nie urwie.

nikla
09-27-2011, 10:11
Długośc tekstu wyświetlanego to na pewno najmocniejszy czynnik ale tak jak mówili poprzednicy, konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja:)
Tak więc najlepiej przetłumaczyć całość a potem oddać się przyjemności sprawdzania i zmieniania, ujednolicenie.

legowisko
09-28-2011, 20:49
Przykład 1
W napadzie na bank zginęło trzech ludzi, dwóch urzędników i jeden młody przestępca.

A tak ogólnie to nie "troje"?

31Darek
10-15-2011, 18:23
Nie zaglądałem już do tego wątku, dlatego spóźniona reakcja.

Dziękuje za odpowiedzi, najważniejsza dla mnie to, że nie zapisujemy od 1 do 10 liczbowo, chyba że wymaga tego całe zdanie, jak na przykład ktoś operuje liczbami dużymi i małymi w jednym zdaniu, wtedy chyba lepiej zastosować wszystkie cyfrowo.

No i kurcze, przypadkowo dostałem odpowiedz, bo myślałem, że któryś z zapisów 13-tej czy 13tej jest poprawny, a okazuje się że oba są złe.

To były tylko przykłady z głowy, nie miałem nic szczególnego na myśli.

Do następnego.

----------------------------------------
"A tak ogólnie to nie "troje"?"

Tak, troje by lepiej pasowało albo trzy osoby :)

magda2507
10-16-2011, 21:57
Nie wiem czy zapis, który przedstawiasz w zdaniu w poście jest poprawny ale ja bym dała w napisach filmowych liczby zapisane cyfrą pomimo tego, że jest na końcu 1 młody przestępca. Albo zmieniłabym na końcu i młody przestępca. Tak nawet lepiej.

romi
12-23-2011, 18:09
Jeśli chodzi o poprawną ortografię liczebników, to po każdym liczebniku porządkowym zapisanym cyfrą, np. "5. urzędników" powinna być kropka! Inaczej czytałoby się to jako "pięć urzędników". Na pewno lepiej wygląda "pięciu urzędników", ale jeśli miejsce nie pozwala, to w ostateczności myślę, że można to zaakceptować.

amd
01-02-2012, 17:11
Według mnie zasada numer jeden jaką należy się w takim wyypadku kierować to: "klient nasz pan". Niektórzy wymagają aby numery rozpisywać, a niektórzy nie. Jeżeli Twój klient nie podał Ci żadnych wytycznych odnośnie tego jaki produkt końcowy chce otrzymać to powinieneś się z nim skontaktować. Z mojego skromnego doświadczenia wiem, że klient często podsyła skrót wytycznych których należy się trzymać, ze względu na to, że programy czy seriale składające się z wielu epizodów są tłumaczone przez kilku tłumaczy. W większości projektów nad którymi pracowałam wymagane było rozpisywanie numeracji poniżej 12. Jeżeli nie starczało na to miejsca, to albo zmieniało się cały box żeby to obejść albo jak już nie było pomysłu wstawiało się numerację z adnotacją do proofreadera który zwykle przychodził z pomocą.

marthe0207
02-24-2012, 17:38
Popieram opinię, by cyfry zapisywać słownie, lepiej się to prezentuje. W ogóle oglądając filmy rzadko się zdarza by cyfry były zapisywane jako cyfry, no chyba że naprawdę wymaga tego sytuacja.

picadilly
06-11-2012, 10:29
Z pewnościa zapis liczebników za pomocą cyfr ułatwia i przyspiesza przeczytanie i zrozumienie tekstu przez odbiorcę. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z długimi liczbami. napis na ekranie "trzystutrzydziestudziewięciu urzędników" jest na pewno mniej czytelny niż "339 urzędników

romi napisał/a
Jeśli chodzi o poprawną ortografię liczebników, to po każdym liczebniku porządkowym zapisanym cyfrą, np. "5. urzędników" powinna być kropka! Inaczej czytałoby się to jako "pięć urzędników". Na pewno lepiej wygląda "pięciu urzędników", ale jeśli miejsce nie pozwala, to w ostateczności myślę, że można to zaakceptować.

Wydaje mi się, że z liczebnikami porządkowymi mielibyśmy do czynienia w przypadku "piątego urzędnika" = 5. urzędnika. "Pięciu urzędników" zapisujemy po prostu jako "5 urzędników"

ArX
07-29-2012, 04:17
Moim zdaniem zapis cyfrowy jest lepszy, nie tylko ze względu na zwięzłość, ale mi przynajmniej łatwiej jest "ogarnąć" większe wartości gdy są podane w ten właśnie sposób.

annaoleniacz
02-05-2013, 20:34
Sama po sobie wiem, ze jak oglądam film z napisami i pojawiają sie cyfry, długie złożone liczebniki, wolę, żeby były zapisane cyframi, niż słownie.