PDA

View Full Version : Język migowy- ciekawostki


Magda-lena
12-29-2019, 23:14
Czy warto uczyć się języka migowego? Myślę, że tak, bo ułatwia to kontakt z osobami niesłyszącymi albo
może być po prostu ciekawym doświadczeniem dla osób uczących jakiegokolwiek innego języka.
Wiele z tych ciekawostek może was zaskoczyć a także zachęcić do nauki.


1. Języki migowe posiadają odrębne słownictwo oraz własną gramatykę.

2. W języku migowym konieczne jest nawiązanie kontaktu wzrokowego między rozmówcami. Bez tego komunikacja nie będzie możliwa. Krzyk w tym nie pomoże, gdyż osoba Głucha nas nie usłyszy.

3. Na świecie istnieje ponad 270 różnych języków migowych. Nie istnieje jeden uniwersalny język. W Wielkiej Brytanii jest Brytyjski Język Migowy, w Niemczech - Niemiecki Język Migowy, a w Stanach Zjednoczonych - Amerykański Język Migowy.

4. Mimo różnic językowych, Głusi łatwiej się ze sobą komunikują niż słyszący mówiący innymi językami. Dlaczego? Ponieważ w każdym języku migowym około 30% znaków to znaki ikoniczne, odzwierciedlające kształty lub czynności, więc są do siebie podobne, tak jak np. niektóre słowa w językach słowiańskich.

5. Polski Język Migowy i język polski mówiony niewiele mają ze sobą wspólnego. Nauka języka migowego wygląda jak nauka każdego innego języka obcego.

6.W języku migowym mówiąc o osobach używa się ich przydomków - znaków migowych. Każdy Głuchy i każda osoba słysząca związana ze środowiskiem ma swój znak migowy.

7. Formalne sposoby nawiązania komunikacji: machanie, poklepanie w okolicy ramienia, uderzanie w stół, miganie światłem (w dużej sali np. podczas zebrania czy konferencji), proszenie innej osoby o zawołanie.

8. Nieformalne sposoby nawiązania komunikacji (znajomi): rzucanie czymś lekkim (w dolną część ciała), sygnał telefoniczny (jeśli osoba wie, co to oznacza), tupanie.


Znacie jeszcze jakieś ciekawostki?

kasiuula1998
02-02-2020, 20:36
*wśród języków migowych istnieją rodziny języków. Przykładowo, austriacki język migowy czy też niderlandzki język migowy łatwiej jest zrozumieć osobie posługującej się niemieckim językiem migowym niż osobie znającej tylko włoską odmianę języka migowego. Natomiast brytyjski język migowy jest w wysokim stopniu odmienny od wszelkich innych europejskich języków migowych i ma związek tylko z australijską odmianą języka migowego.
*na terenie Europy podejmowano próby ustandaryzowania języków migowych. Tak jak w przypadku języków mówionych, próby te nie okazały się skuteczne, przez co zróżnicowane dialekty nadal są w użyciu. Spowodowane jest to także faktem, że szkoły dla Niesłyszących zlokalizowane są w różnych częściach poszczególnych krajów, gdzie w użyciu pozostają pewne znaki migowe, które nauczone ich dzieci następnie rozpowszechniają wśród innych. Bardzo często odmienne znaki stosuje się na określenie dni tygodnia oraz miesięcy; podobnie jest ze znakami określającymi poszczególne barwy.
*Ocenia się, że w całej Unii Europejskiej zamieszkuje 750 000 osób Niesłyszących porozumiewających się językiem migowym. Przeciętnie, osoby Niesłyszące używające języka migowego stanowią około 0,1% populacji każdego państwa.

Magda-lena
02-24-2020, 16:04
- Język polski jest dla Głuchych językiem obcym

Jeśli widzieliście kiedyś jakiś komentarz na Facebooku napisany przez osobą o polskim imieniu i nazwisku, ale kompletnie niezrozumiały, pełen błędów gramatycznych, jest duże prawdopodobieństwo, że napisała go osoba niesłysząca od urodzenia, a jeszcze większe – że jest to osoba Głucha.

A w tym artykule znajduje się więcej: http://bibliofilembyc.pl/5-faktow-na-temat-swiata-ggluchych-o-ktorych-nie-miales-pojecia/