PDA

View Full Version : Moroszka czyli symbol północy


tapioeero
04-06-2019, 08:30
Malina moroszka (Rubus chamaemorus) zwana "północnym złotem" to prawdziwy i bardzo ceniony symbol północy. Występuje na północy świata, szczególnie w Skandynawii, Finlandii, Rosji, Kanadzie, Grenlandii i na Alasce. Z jakiś przyczyn nie występuje na Islandii. W Polsce (północnej oraz w górach) występuje, ale niezmiernie rzadko i prawie nigdy nie daje owoców i jest pod całkowitą ochroną.
Nie jest łatwo ją znaleźć nawet w Skandynawii, lubi bagna, ale występuje też w innych miejscach. W zeszłym roku udało mi się to na północy Norwegii, zupełnie przypadkowo, w miejscu gdzie bym się tego nie spodziewał- przy samym morzu na górkach/skałach. Co ciekawe niedojrzała moroszka ma kolor czerwony, a dojrzała żółty lub pomarańczowy. Jest popularna w Skandynawii i robi się z niej różne desery, jest bardzo zdrowa, zawiera bardzo dużo witamy C. Smak jest taki dość charakterystyczny, ale mało intensywny, mi smakuje. W Polsce jedynym miejscem gdzie można kupić moroszkę jest IKEA, jest tam bardzo słodki dżem z moroszki i kosztuje ponad 2 razy więcej niż np. dżem żurawinowy, także tam dostępny. Dobry jest, ale mógłby być mniej słodki na pewno.

Dojrzała malina moroszka:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Hjortron.jpg/360px-Hjortron.jpg

Niedojrzała moroszka, taką znalazłem, na północy Norwegii dojrzewa znacznie później niż na południu. Smakowała bardzo neutralnie, ciężko porównać do czegoś:
http://bestbabynursing.com/wp-content/uploads/2018/11/cloudberry-plant-a-red-cloudberry-plants-for-sale-uk.jpg

Moroszka na fińskim znaczku. "Suomi" to "Finlandia" w języku fińskim, natomiast napis "Finland" jest na znaczku ze względu na drugi język urzędowy w Finlandii czyli "szwedzki" i to nazwa Finlandii w tym języku i od niej wzięła się ona w języku polskim i większości innych języków świata. Tylko Litwini, Łotysze i Estończycy nazywają Finlandię od fińskiego "Suomi".
https://c8.alamy.com/comp/FW6DY8/finland-circa-2005-a-stamp-printed-in-finland-shows-cloudberry-rubus-FW6DY8.jpg