PDA

View Full Version : Czy kłamstwa mogą być uzasadnione?

paulina7
02-18-2019, 01:56
Kłamanie w dzisiejszych czasach jest popularnym zjawiskiem. Ludzie często tłumaczą, że na przykład skłamali dla czyjegoś dobra. Czy uważacie, że kłamstwa mogą mieć jakieś uzasadnienie? Dlaczego ludzie kłamią?

Lahrim
02-20-2019, 09:45
Ludzie najczęściej kłamią z powodu bezsilności bądź chcą chronić samych siebie, bądź swoje decyzje. Mówienie że ktoś kłamie by kogoś chronić jest według mnie nie na miejscu ponieważ odwlekanie momentu wyjawienia prawdy może być fatalne w skutkach i gdy do tego dojdzie może być już za późno na pomoc.
Odkąd pamiętam wyznaję zasadę że "gorzka prawda jest lepsza niż najsłodsze kłamstwa" i tym też się kieruję.

Foviful
02-20-2019, 12:52
Mówi się, że mężczyźni kłamią więcej niż kobiety. Jest to uzasadnione, ponieważ najczęściej boją się reakcji kobiety na prawdę, a tym czasem lepiej jest powiedzieć najgorszą prawdę, niż okłamać kobietę. Ona i tak się jej dowie, prędzej czy później. :D Według mnie, nie warto kłamać w ważnych sprawach.

PAWKUL
02-20-2019, 13:56
Za każdym razem, gdy czytam takie tematy, zastanawiam się jakich ludzie inni znają? :D Ja wcale z czymś takim się nie spotykam w swoim gronie. Sam również nie kłamię.

Aga12
02-20-2019, 20:16
Za każdym razem, gdy czytam takie tematy, zastanawiam się jakich ludzie inni znają? :D Ja wcale z czymś takim się nie spotykam w swoim gronie. Sam również nie kłamię.

Jak ci dziecko da w prezencie własnoręcznie zrobiony koszmarek do powieszenia na ścianie to mu powiesz, że nie chcesz takiego paskudztwa widzieć na ścianie?

A szwagierce jak dostaniesz paskudnego krasnala do ogródka, żeby go sobie zabrała i postawiła u siebie skoro ma taki odpustowy gust?

CarolinaS
02-21-2019, 13:15
W obecnych czasach wydaje się, że niestety większość z nas kłamie bardzo często. Są takie sytuacje, że nie można po prostu nie skłamać, tzn można powiedzieć prawdę, ale lepiej dla nas samych jej po prostu nie mówić. Zależy też jakich rzeczy dotyczą kłamstwa, jeśli są to drobne rzeczy, to nie powinno to rodzić większych problemów, ale jeśli są już to istotniejsze rzeczy, to warto się dwa razy zastanowić przed skłamaniem, z uwagi na możliwe późniejsze konsekwencje.