PDA

View Full Version : Finlandia, a Skandynawia


tapioeero
01-29-2019, 14:30
Dlaczego niektórzy nazywają Finlandię (po fińsku zresztą kraj nazywa się "Suomi") Skandynawią? Przecież to bezpodstawne. Z punktu widzenia etnicznego, językowego czy nawet genetycznego Finowie nie mają nic wspólnego ze Skandynawami.
Skandynawowie czyli Germanie Północni to Szwedzi, Duńczycy, Norwegowie, Islandczycy i Farerowie (czyli mieszkańcy Wysp Owczych). To są Skandynawowie, potomkowie Wikingów, pochodzący z terenów obecnej Danii i południowych części Szwecji i Norwegii, mówią językami skandynawskimi, podobnymi zresztą bardzo do siebie.
Natomiast Finowie są ludami ugrofińskimi rodziny uralskiej i pochodzą z terenów obecnej środkowej Rosji, są bliskimi krewnymi Estończyków, różnych ludów uralskich Rosji oraz dalszymi krewnymi Węgrów. Finowie nie mają żadnych wspólnych korzeni ze Skandynawami.
Język fiński jest dalszy i mniej podobny do języków skandynawskich niż niemal dowolny język europejski ponieważ nie należy on do języków indoeuropejskich.
Fiński, estoński, węgierski, turecki i maltański to jedyne państwowe języki urzędowe w Europie, które nie są indoeuropejskie i swoich krewnych mają głównie poza Europą, a z językami europejskimi nie wiąże ich żadna nić pokrewieństwa (oprócz pewnych wpływów).
Warto dodać, że języki uralskie tworzą z językami ałtajskimi (turecki czy mongolski) jedną ligę. Tak więc fiński jest daleko spokrewniony z mongolskim czy tureckim natomiast nie wiąże go żadna nić pokrewieństwa ze szwedzkim czy jakimkolwiek językiem skandynawskim. Natomiast języki skandynawskie są w jakimś stopniu pokrewne z innymi językami europejskimi, od portugalskiego do rosyjskiego...
Finowie mają swoją, fińską mitologię (spisaną np. w Kalevali) i nie ma ona oczywiście nic wspólnego ze skandynawską Mitologią Nordycką.
Jednakże w wyniku Krucjat Północnych Finowie zostali podbici przez Szwecję (podobnie jak Niemcy podbili Łotyszy, Estończyków i część Litwinów) i rozpoczęło się długie szwedzkie panowanie co spowodowało napływ skandynawskich wzorców do Finlandii, a także skandynawskie osadnictwo, szczególnie na wybrzeżach.
Aczkolwiek później Finlandia miała długie panowanie rosyjskie o czym dziś przypomina np. pomnik cara Rosji w samym sercu Helsinek. Aczkolwiek panowanie rosyjskie było krótsze niż szwedzkie.
Obecne badania genetyczne wykazują, że Skandynawowie są bardzo podobni do siebie jeśli chodzi o genetykę, natomiast Finowie są genetycznie całkowicie inni, aczkolwiek widoczny jest także wpływ skandynawskich genów, głównie na wybrzeżach i wśród mniejszości szwedzkojęzycznej bo są gminy w Finlandii gdzie niemal 100% ludności mówi tylko po szwedzku, szczególnie autonomiczne Wyspy Alandzkie- tam szwedzki jest jedynym językiem urzędowym.

Zresztą nawet po wyglądzie widać, że Finowie mają z reguły całkiem inne rysy twarzy niż Skandynawowie.

Tak więc ze względu na długie panowanie szwedzkie wyraźne skandynawskie wpływy w Finlandii zdecydowanie istnieją, ale zdecydowanie Finlandia nie jest Skandynawią, ani tym bardziej Finowie nie są Skandynawami.
Znajomi mi Finowie nie nazywają Finlandii Skandynawią, a niektórzy nawet oburzają się trochę na to bo wiąże się to ze szwedzkim panowaniem, które było źle postrzegane przez wielu Finów.

Genetyczne porównanie Skandynawów i Finów:
https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_IDG15EPzDFGCXINCI9Ishpbs5HdSNBqu.jpg

daiki
02-01-2019, 20:20
Ja się niestety w ogóle na tym nie znam. Nie jestem w stanie pomóc.