PDA

View Full Version : Mieszkanie w Polsce jest rakotwórcze.


tapioeero
01-23-2019, 12:58
Polska ma absolutnie najbardziej skażone powietrze w Europie. Zarówno duże jak i malutkie miejscowości mają fatalne powietrze.
Powietrze zabija przedwcześnie w Polsce ok. 50 000 ludzi (jak podaje ONZ), pogarsza też jakość życia i samopoczucie i przynosi miliardowe straty finansowe co roku.
Największym sprawcą zanieczyszczenia w Polsce jest palenie węglem (nie mówiąc o miale czy śmieciach) w domowych piecach (tzw. niska emisja)- coś czego na Zachodzie nie robi się od dawna, a jest prawnie zakazane w wielu krajach, np. w Niemczech.
Ktoś kto w Polsce pali węglem w piecu truje siebie, swoją rodzinę i cały kraj.
W mniejszym stopniu winne są samochody (za duży ruch w centrach, nieprawidłowe badania techniczne, stare, niesprawne pojazdy itd.), winne też są elektrociepłownie i fabryki, ale zdecydowanie największym problemem jest niska emisja z przydomowych pieców.
Poniżej rakotwórczy benzopiren w powietrzu w krajach Europy (Naukowo uznana maksymalna względnie bezpieczna dla zdrowia roczna norma benzopirenu to 1ng/m3. Polska przekracza ją 6 razy!!!) Widać jak Polska zatruwa cześć Niemiec. Benzopiren jest dość ciężki i unosi się nisko, jest też przewaga wiatrów zachodnich, stąd tylko część Niemiec otrzymuje "prezent" z Polski, ale mimo to jego stężenie w Niemczech jest 20 razy niższe niż w Polsce.
To jest mapa Europejskiej Agencji Środowiska (EEA)- największej w Europie agencji zajmującej się środowiskiej, do niej należy także Polska. Tutaj link do tej mapy, metodologia badań, raport itd.: https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/fig...ration-field-of (https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/figures/population-weighted-concentration-field-of)

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_fBHGG7owZAQwBopdyD2g3eGcDDZRYkRB.jpg

Tutaj jeszcze mapa odnośnie pyłów PM 2.5 w największych miastach Europy. Jest to jeszcze bardziej szkodliwy czynnik niż benzopiren, według ONZ. Mapa z amerykańskiego Financial Times- już cały świat pisze o polskim powietrzu:
https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_uKC1OKgB5TWld1QPUy5rCRDVgHQujgA3.jpg

O raporcie NIK z grudnia 2018, który jasno stwierdza, że stan polskiego powietrza jest fatalny i Polska ma najgorsze w Unii Europejskiej: https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/138217...etrza-w-ue.html (https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1382172,polska-ma-najgorsza-jakosc-powietrza-w-ue.html)