PDA

View Full Version : Tzw. philologische Fruehbegabung

kp1992
06-07-2017, 19:21
Kiedyś czytając Roberta Stillera (mam wrażenie, że było to w jednym z felietonów z serii "Pokaż język", ale możliwe też, że w wywiadzie) natknęłam się na termin w tytule wątku. Oznacza on ponoć skłonność dzieci do wymyślania własnych języków. Nie ukrywam, że sama należałam do takich dzieci. Czy są pośród Was inni, którzy mieli w dzieciństwie taką "przypadłość"? Jak sądzicie, skąd to się bierze? :)

bearovski
06-07-2017, 23:14
Można prosić o szerszy opis tego zjawiska? Wymyślałem języki od 13 roku życia, z własną gramatyką i leksyką, ale obawiam się, że tutaj chodzi o młodsze dzieci i nieświadome tworzenie?

kp1992
06-08-2017, 20:11
Z tego, co zrozumiałam (ciężko mi znaleźć jakąkolwiek szerszą literaturę na ten temat, ponieważ najwyraźniej jest ona, podobnie jak sama nazwa zjawiska, wyłącznie po niemiecku :) ), chodziło raczej o tworzenie świadome, dokładnie takie, jak to, co opisujesz. Osobiście zastanawiałam się, czy można by pod to "podciągnąć" również tworzenie przez dzieci różnego rodzaju szyfrów, ale chyba raczej nie.
Języki, które sama tworzyłam, miały własną gramatykę, choć wydaje mi się, że w dużym stopniu czerpała ona z gramatyki języków, których się uczyłam. Na poziomie składni też nie były zbyt oryginalne. Byłam natomiast bardzo kreatywna jeśli chodzi o słownictwo, które nie przypominało niczego z żadnego istniejącego języka i było zrodzone w stu procentach w mojej głowie :)
Najbardziej żałuję, że nic z tego nie przetrwało kolejnych czystek w papierach :(

Marcel
08-23-2017, 22:25
Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest to naturalna potrzeba tworzenia. Jako dzieci jesteśmy dużo bardziej kreatywni niż dorośli.

Nikt nie zastanawia się dlaczego malarz maluje obraz, czy dziecko rysuje obrazek. Po prostu - tworzymy. Podobna sytuacja występuje z językiem. Jeśli dziecku pokaże się, że jest coś takiego jak język, że ten język ma system, słowa itp i to dziecko się tym zainteresuje (jest warunek niezbędny) to prawdopodobnie prędzej czy później będzie próbowało stworzyć coś swojego.

My, jako ludzie mamy naturalną potrzebę tworzenia, a tworzymy zwykle z tych materiałów, w środowisku których się rozwijamy.