PDA

View Full Version : Język holenderski


tarnowskag
01-20-2017, 14:19
Hej, czy uczy się ktoś może języka holenderskiego? Znam zaledwie podstawy, a chciałabym zacząć poważną naukę. Czy holenderski jest podobny do niemieckiego? Jakie są największe trudności? :)

karna95
03-27-2017, 21:58
Jest kilka podobieństw, ale holenderski jest trudniejszy, zwłaszcza pod względem akcentu. Sama się nie uczę (jeszcze), ale to są informacje od mojego wykładowcy, który się uczył.

gurek95
03-30-2017, 13:19
Swego czasu pracowałem w Holandii i podczas rozmowy z szefem dowiedziałem się, że Holender zrozumie Niemca mniej więcej tak, jak my Czecha czy Rosjanina, czyli podobieństwo pozwala nam poznać co najwyżej kontekst wypowiedzi.

markap94
04-02-2017, 13:57
Oczywiście trzeba tez uważać na słowa, które mają podobne brzmienie, jednak oznaczają coś innego w niemieckim i holenderskim. Ja znam język niemiecki i łatwiej mi jest przyswoić gramatykę, składnię. Jednak jeśli chodzi o wymowę i pisownię, to niestety jest to ciężka przeprawa.

bfree
12-12-2017, 23:46
Język niderlandzki jest dużo prostszy od niemieckiego!
Nawet jest w pewnym stopniu jego zredukowaną formą. Język niderlandzki jest bardzo podobny do niemieckiego dialektu Plattdeutsch.
Dla szybkiego porównania: polski 7 przypadków, niemiecki 4 (jeden rzadko używany w mowie), niderlandzki 2 (dopełniacz praktycznie na wymarciu), reszta przypadków gramatycznych została zastąpiona przyimkami (np. aan, voor). Zredukowane formy koniugacji czasownika, deklinacji rzeczownika, dużo mniej słownictwa. W niemieckim trzy rodzajniki (der, die, das plus wspomniane formy w czterech przypadkach), w niderlandzkim dwa (de, het), rodzajnik nieokreślony (niem. ein, eine plus formy w kolejnych przypadkach), w niderlandzkim tylko jedna forma (een) dla wszystkich rzeczowników we wszystkich przypadkach! W niderlandzkim nie ma tak zaawansowanej gramatyki jak w języku niemieckim. Faktycznie dla Polaków trudność stanowi fonetyka (w początkowej fazie nauki). Ale to nic innego, jak znane w niemieckim długie i krótkie samogłoski. Zasady są takie, jak w języku niemieckim. Język polski nie ma takiego zróżnicowania długości samogłosek (w niderlandzkim są jeszcze dyftongi (jak w niemieckim)). Znajomość niemieckiego bardzo pomaga w nauce języka niderlandzkiego. Przede wszystkim dzielenie wyrazów na sylaby (w niderlandzkim podwaja się samogłoski (długie) i spółgłoski (w przypadku krótkich samogłosek)). Dodatkowo dla Polaków jest dość łatwy do nauki (np. trudności dla Niemców stanowią niderlandzkie zapożyczenia z języka francuskiego, dla Polaków już nie - bardzo dobrze rozumiemy formy typu fotel, itd.). Dużo słownictwa znamy już w Polsce w postaci zapożyczeń niderlandzkich (np. słownictwo żeglarskie, morskie).

pawel1721
12-13-2017, 20:06
Ja właśnie też chciałbym się kiedyś uczyć niderlandzkiego i mam nadzieję że wcześniejsza nauka języka niemieckiego mi pomoże.

danuta-aga
03-02-2018, 19:14
Ja właśnie też chciałbym się kiedyś uczyć niderlandzkiego i mam nadzieję że wcześniejsza nauka języka niemieckiego mi pomoże.

Jeżeli uczyłeś się niemieckiego, to niderlandzki pójdzie łatwo. Ja miałam odwrotnie, najpierw nauczyłam się niderlandzkiego, potem ucząc się niemieckiego, prawie nie potrzebowałam słownika. Jedynie gramatyka w niemieckim trochę trudniejsza.

jakubgrzeszczak2
03-05-2018, 03:58
Sądzicie, że warto się uczyć niderlandzkiego w kontekście pracy?

bfree
03-09-2018, 15:49
Tak. Otwiera bardzo dużo możliwości. A jeśli ktoś zna niemiecki, to jest to bardzo łatwy język do opanowania (wystarczy kilka miesięcy nauki).

A może i jeszcze więcej szczegółów:

znajomość niemieckiego i niderlandzkiego otwiera drogę do bardzo szybkiego opanowania kolejnych 6 języków germańskich. Sama tylko znajomość niemieckiego i niderlandzkiego pozwala na rozumienie podstaw pięciu języków północno-germańskich (dla przykładu już można rozumieć około 60% szwedzkiego, duńskiego i norweskiego bez ich nauki). Przerobienie jednego podręcznika z podstawami katapultuje nas od razu na poziom B2. Najprostszy język germański, czyli angielski zaczynamy rozumieć bez jego nauki. Do zaawansowanego poziomu wystarczą dwa, trzy miesiące nauki. Inaczej potrzeba długich lat.

karolinadz9
02-15-2019, 00:03
Ja uczę się języka niderlandzkiego już od prawie dwóch lat i muszę przyznać, że nie sprawia on zbyt wielu trudności. Wcześniejsza znajomość niemieckiego, jak i angielskiego jest tu bardzo pomocna, jednak i bez tego człowiek sobie poradzi. Jeśli chodzi o studiowanie tego języka to szczerze mogę polecić kierunek na UAM, ponieważ ma się tam głównie do czynienia z native speakerami. :)

martawinko
02-16-2019, 20:01
Również studiuję ten kierunek i też zdecydowanie polecam. Wykładowcy wymagający, jednak bardzo szybko przyswaja się wiedzę, a co najważniejsze panuje świetna atmosfera między wykładowcami a studentami. Co do znajomości niemieckiego, podczas nauki kolejnego języka znajomość innych języków obcych zarówno może pomóc jak i zaszkodzić. Mi osobiście niemiecki pomógł w przyswojeniu gramatyki(szyki zdania) zaimków i rodzajników, lecz na początku ciężko było się przestawić z wymowy niemieckiej na niderlandzką, ponieważ słowa wyglądają podobnie a czyta się je zupełnie inaczej :)

jogrza
02-19-2019, 12:57
Ja też uczę się niderlandzkiego i zgadzam się, że jest łatwiejszy (a nawet powiedziałabym, że ładniejszy) od niemieckiego. Jednak znajomość niemieckiego potrafi pomagać i przeszkadzać w nauce niderlandzkiego, chociażby w wymowie i zapisie. Ale poza tym niderlandzki jest stosunkowo łatwy i polecam go polecić :)

karolinadz9
02-19-2019, 13:50
Dokładnie, zapomniałam dodać, że znajomość angielskiego i niemieckiego może trochę uprzykrzać życie w trakcie nauki niderlandzkiego. :P Mi w większości pomaga, ale zdarza mi się użyć angielskiego słowa lub niemieckiej konstrukcji, zamiast tej odpowiedniej. :D

Denver
03-05-2019, 16:51
Uczę się język niderlandzkiego już od dwóch lat, mianowicie studiuje na uczelni filologie niderlandzką. Jak dla mnie jest to bardzo łatwy język: możemy w nim dostrzec wiele podobieństw z angielskiego, francuskiego oraz niemieckiego. Trudną sprawą podczas nauki tego języka może być tylko fonetyka. Wymowa, niektórych wyrazów może być trudna dla polskojęzycznej osoby.

madzik97
05-10-2019, 23:25
Uczę się języka niderlandzkiego od około dwóch lat i mogę go szczerze polecić :) jak dla mnie jest on prostszy od języka niemieckiego. Do podstawowej nauki języka niderlandzkiego polecam książkę 'Niderlandzki krok za krokiem' z wydawnictwa EDGARD. :)

sjvsu
02-24-2020, 14:38
Uczyłam się kiedyś niderlandzkiego, bardzo polecam, szczególnie jeśli mówisz też po niemiecku, powinno ci to ułatwić naukę. Wymowa może być problematyczna, ale w sumie na tych dziwnych dźwiękach polega dla mnie jego urok:) Żałuję, że nie mam teraz na niego więcej czasu, może jeszcze kiedyś do niego wrócę.