PDA

View Full Version : Czy znacie jakieś ciekawe gry planszowe?

irminao
12-18-2016, 23:04
Osobiście znam niewiele, standardowy chińczyk i monopol, ale niedawno widziałam sklep, w którym było pełno przeróżnych rodzajów planszówek. Pomyślałam, że chętnie bym spróbowała, co polecacie? :)

annowak
12-18-2016, 23:51
Polecam planszówki "Carcassone" i "Wsiąść do Pociągu".

smokolub
12-19-2016, 12:23
Może nie planszówka, ale ostatnio zaczęłam grać w grę karcianą Siedem. Bardzo fajna :D A z planszówek to Młyn :D

AnnaK93
12-19-2016, 13:59
BARDZO polecam grę Party ALIAS ;) Głównie to gra słowna, są tam 4 zadania, gra się na czas i w parach! Uwielbiam! Jest rywalizacja :D
Ostatnio odkryłam też tryktrak (ang. backgammon). Jak jeździłam na wakacje do Egiptu m.in to często gdzieś tam widywałam, że właśnie ludzie grają na ulicach w tą grę i zastanawiałam się o co w niej chodzi. U nas chyba nie jest popularna w ogóle a jest fajna. To gra dla dwóch osób, szybka, więc jak ktoś się chce na chwilę oderwać to idealna. Polega na przesuwaniu krążków po planszy, dotarciu do swojego "domu" a potem usunięcia ich z planszy. Kto pierwszy pozbędzie się wszystkich, wygrywa. :)

werzos
12-19-2016, 17:21
Kolejka - można się przenieść do czasów PRLu. Mogę polecić również Dixit - gra w wysokim stopniu rozwijająca wyobraźnię :)

ebocheneke
12-19-2016, 17:29
Uwielbiam różnego rodzaju "gry bez prądu". Pierwsze miejsce u mnie zajmuje Talisman: Magia i Miecz (http://boardgamegirl.pl/talisman/). Jednak jest to gra na dłuuugie godziny rozgrywki. Z krótszych polecam bardzo Rummikub, ostatnio moja ulubiona, podobna do karcianego Remika (https://www.youtube.com/watch?v=e4U31iDYvGs). Oprócz tego poleciłabym jeszcze karcianą grę Port Royal. Ma świetny piracki klimat, proste zasady a każda rozgrywka jest inna i w ogóle się nie nudzi : )

AithneDragonis
12-19-2016, 19:21
Smallworld - podobno jeszcze lepszy jest Smallworld-Podziemia :-)
Ticket to ride
Santiago
Kolejka z dodatkiem (ta z PRL)
Pandemia/Pandemia lekarstwo (ta sama gra, ale nieco inaczej się gra)

Ktoś grał w Tikal?

SirArcadin
12-19-2016, 22:09
Jeśli ktoś nie ma pomysłu na piątek, lub sobotę, nie ma gdzie iść na imprezę, za oknem deszcz, nic się nie chce, to polecam alkowarcaby. Rodzaj trunku wedle uznania, zbity pionek to wypicie jednej kolejki i tak do ostatniego. To gra dla 2 osób, oczywiście może być większe grono i reszta może kibicować, choć wątpię, czy ciekawa byłaby perspektywa jedynie patrzenia na to jak uczestnicy raz po raz upajają się w miarę tracenia pionków... cóż, mogą zaopatrzyć się w swoje warcaby i resztę wyposażenia i wówczas można zorganizować turniej, choć ciężko zapewne byłoby wyłonić zwycięzcę. Krajobraz po zakończeniu turnieju raczej nie przedstawiałby glorii i chwały zwycięzców, lecz bardziej poległych na polu chwały. Oczywiście to ile partii się rozegra, zależy od mocy wypijanego trunku, jeśli będzie wynosić ona powyżej 40%, to nie wiem, czy co niektórzy dotrwają do końca partii... A na pewno nie ja nie dotrwałbym. Nie grałem, ale widziałem, nawet nie piję, ale wyglądało ciekawie.

mkkm
12-19-2016, 23:53
Cards Against Humanity :D

KlaudiaMagdalena
12-20-2016, 00:09
Ja polecam tradycyjną grę - scrabble. A z mniej tradycyjnych - cywilizacja: poprzez wieki.

Haar
12-20-2016, 13:21
"Kolejka" oraz "Dziedzictwo: Testament Duka De Crecy”

kloss
12-21-2016, 16:07
Polecam Faunę.
Opis brzmi , że to gra rodzinna, ale się spodoba każdemu, kto lubi zwierzaki i hazard;)
Ogólnie polega na zgadywaniu ze zdjęcia i nazwy systemowej jakiegoś przedstawiciela światu zwierząt, wagi , obszaru występowanie i tp.
Czasem zdarza się chomik na obrazku który waży 6 kg, albo długie dyskusje typu od którego miejsca u ryby zaczyna się ogon- zabawa jest dobra dla każdego i w każdym wieku:)

ktomala
12-21-2016, 21:23
Z całego serca polecam Dixit! Choć bardziej przypomina grę karcianą to naprawdę można przy niej rozwijać umysł i świetnie się bawić.
"Szpiedzy" też godni uwagi!

maszynka
12-21-2016, 22:22
Z niewymienionych dorzucę swoją ulubioną grę, Cluedo, w której wszyscy wcielamy się w detektywów i próbujemy zgadnąć, kto zabił. Rozgrywka za każdym razem jest inna i tym ciekawsza, im więcej osób gra.

Dużo śmiechu (a także frustracji ;)) towarzyszy mnie i moim znajomym przy Taboo. Dobieramy się w pary, losujemy kartę, na której mamy słowo do odgadnięcia i słowa tabu. Celem jest opisanie słowa-klucza partnerowi tak, żeby nie użyć słów tabu. Wszystko odbywa się oczywiście na czas - śmiech, wrzaski i mnóstwo emocji gwarantowane! Gra dobra dla osób, które rozumieją się bez słów :D

[...]Mogę polecić również Dixit - gra w wysokim stopniu rozwijająca wyobraźnię :)
Też słyszałam wiele pochlebnych opinii o Dixitcie i zbieram się do zakupu! Martwi mnie tylko, że dostępnych jest wiele dodatków. Boję się, że bez nich gra nie będzie się kleić, więc trzeba przygotować się, że to większa inwestycja.
Ja polecam tradycyjną grę - scrabble. A z mniej tradycyjnych - cywilizacja: poprzez wieki.
Popieram!

werzos
12-21-2016, 22:28
Też słyszałam wiele pochlebnych opinii o Dixitcie i zbieram się do zakupu! Martwi mnie tylko, że dostępnych jest wiele dodatków. Boję się, że bez nich gra nie będzie się kleić, więc trzeba przygotować się, że to większa inwestycja.

Na razie mam podstawowy zestaw kart i gdy trafi się na dobre towarzystwo to nie ma większego problemu z wymyślaniem skojarzeń.

mery121
12-22-2016, 01:13
Polegam Osadników z Catanu :)

Limiaotong
12-22-2016, 22:44
Ja również polecam Taboo. Podczas gry jedna osoba losuje kartę, na której podane jest hasło, które musi zostać odgadnięte przez pozostałych graczy. Wydaje się proste, lecz na utrudnienia podane są zakazane słowa, których nie można używać podczas opisywania hasła.
To na prawdę świetna gra, zwłaszcza dużą grupą.

lukhib
12-23-2016, 11:27
Polecam Magiczny Miecz z rozszerzeniami. Do dostania już chyba tylko na allegro.

martawanda
12-23-2016, 13:11
Eldritch Horror jest świetna! Walczymy z tzw. "Grozą" czyli różnymi potworami, okultystami itd. oraz otwieramy bramy do innych światów, z których wyłażą kolejne paskudztwa :D Jest fajna, bo wymaga współpracy graczy :)

moniek
12-23-2016, 23:18
Ego - można się przekonać ile się wie o znajomych czy rodzinie :)

Ewelina9055
12-24-2016, 15:08
Polecam grę "5 sekund". Gracz ma dokładnie 5 sekund na udzielenie poprawnej odpowiedzi na 3 pytania. Dodatkowo odmierzanie czasu rozpoczyna się od mało przyjemnego dźwięku klaksonu.

m_grden@wp.pl
12-25-2016, 18:29
Scrabble - wiadomo, podstawa! Poza tym, taboo i z mniej znanych: krwiopijcy i tajniacy (polecam zwłaszcza tę drugą).

madfrankx
12-25-2016, 18:52
Bardzo lubię grę "Kolejka" ale niestety najfajniej jest w nią grać w wiecej niż dwie osoby więc jak gram sama z chłopakiem to jest trochę nudno :/

AithneDragonis
12-27-2016, 18:58
W tym roku pod choinką znalazłam dwie gry, z których jedną już mogę polecić, a o drugiej wspominam, bo podobno jest świetna:

Splendor
Tikal

MiszczooJ
12-27-2016, 23:50
Rewelacyjna jest, tak jak wspomniała poprzedniczka, gra "5 sekund". Wciąga na godziny, a od śmiechu można nabawić się zakwasów :) i jeszcze jedna - "Ego". Sprawdza wiedzę graczy na ich temat :) o tyle groźna, że może doprowadzić do kłótni, jeśli para źle odpowie na pytanie :) ale też może trwać godzinami.

katkow5
01-02-2017, 12:15
Co prawda nie planszowa lecz karciana - karty przeciwko ludzkości. Bardzo niepoprawna i wywołująca salwy śmiechu gra :)

libmor
01-02-2017, 21:15
Bardzo polecam "Cytadelę", gra dla 3+ osób, taki trochę RPG. Jeszcze "Osadnicy z Catanu". Obie gry bardzo proste do "zajarzenia" i bardzo wciągające.

UrszulaL
01-03-2017, 23:51
Polecam grę Brainbox w różnych wersjach językowych. Polska seria jest dosyć łatwa więc dorośli nie będą mieć dużej frajdy. Jednak taki Brainbox w wersji rosyjskiej lub angielskiej to już większe wyzwanie i dużo śmiechu.:) Na ebayu można znaleźć nawet czeski wariant.

shinju
01-04-2017, 18:22
Moje ulubione to "Potwory w Tokio" i "Splendor". Pierwsza banalnie prosta, niewymagająca, dobra do pośmiania się i wypicia piwka. "Splendor" w moim przypadku zawsze jest całkowicie milczący :D W te dwie mogę grać bez końca.
Polecam też "Tajniaków", choć do niej najlepiej mieć sześć, a nawet osiem osób - im większe drużyny, tym więcej zabawy!

maleckado
01-04-2017, 18:36
Ja baaaardzo, bardzo polecam "Ego". Prosta gra, wymaga niewielu rekwizytów, więc można łatwo wziąć ją ze sobą. Jest świetna i do grania z rodziną i z przyjaciółmi, poza tym sprzyja integracji i pomaga poznać osoby, z którymi gramy. A ponieważ niektóre pytania są dość "inwazyjne", robi się jeszcze ciekawsza :)

monika.szczepanek@op.pl
01-07-2017, 19:33
Ja mogę polecić:
Osadnicy;
Rummikub;
Magia i Miecz;
Bardzo fajne i rozwojowe.

KACHAZ
01-13-2017, 13:25
Ja polecam "Splendor" i " 5 sekund".

inezmlodawska
01-13-2017, 17:06
Eurobusiness najlepszy na deszczowe dni :D

CptSquirrel
01-24-2017, 15:59
" 5 sekund".

Też grałem w "5 sekund" - bardzo faja gra na każdą imprezę :)

Kinga88
01-27-2017, 10:08
Ja uwielbiam SmallWorld - jestem wręcz uzależniona:) Poza tym fajna jest Pandemia, Robinson Crusoe, Magia Myszy, Caverna, Osadnicy z Catanu.

aleksandra23
05-04-2017, 23:53
Jedna z najlepszych gier towarzyskich, w jaką grałam, to Dixit. Poza tym polecam Monopoly-świetna gra na wolne wieczory.

magda04
05-05-2017, 11:23
Genialna grą, którą uwielbiam jest KOLEJKA, gra z historią w tle, która wciąga bez reszty :-D z karcianych mogę polecić Światowy konflikt ;-)

MagdalenaSlezak
05-07-2017, 16:47
Eurobiznes i stary hinczyk są najlepsze :)

rita.ki95
05-26-2017, 17:12
Lubię planszówki, uważam, że to świetny i ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Z bardziej popularnych lubię Monopoly, ale do jednych z moich ulubionych należą między innymi Tabu i 5 sekund - ciekawe i pobudzające kreatywność i wyobraźnię :D

comemargot
05-27-2017, 13:12
Rożnego typu gry słowne jak np. Taboo są świetną rozrywką.

agatumi
05-27-2017, 13:17
Ja lubię Carcassonne, a dla dwóch osób klasycznie warcaby (;

diamantmandarin
05-29-2017, 03:36
Bardzo lubię pograć sobie w Scrabble. Przyjemna, odprężająca gra.
Warcaby to też świetna gra, ale tutaj trzeba kogoś do towarzystwa - samemu w nie się nie zagra. :)
I wspomniane już Taboo - bardzo ciekawa gra, w którą także lubię sobie czasem zagrać.

agatumi
05-29-2017, 14:59
Chyba do wszystkich gier planszowych potrzeba towarzystwa.

ja ostatni ograłam też w Grę o Tron i Ankh-Morpork, tez bardzo fajne, chociaż jak dla mnie GoT trochę ma skomplikowane zasady.

diamantmandarin
06-12-2017, 13:36
Czy ja wiem, czy do wszystkich.

Jak się człowiek uprze, to w Scrabble czy Taboo da radę grać samemu - w Scrabblach po prostu próbuje układać słówka za jak największą liczbę punktów, a w Taboo można sprawdzić, czy się uda opisać dane słowo bez użycia tych wyrazów, których nie można wykorzystać.
Wiadomo, że lepiej jest grać z kimś, ale samemu też się jednak da. ;)

agawa
06-12-2017, 19:04
Uwielbiam planszówki i ciężko wybrać mi tylko kilka do polecenia. Klasycznie na pewno Wsiąść do pociągu, Dixita, Splendor... Dorzucę jeszcze Martwą zimę i Zombiaki Ameryki dla fanów zombie ;)

Ewentualnie
06-13-2017, 10:10
Na pewno warto spróbować Dooble - świetne dla ludzi w każdym przedziale wiekowym.

marthy21
06-13-2017, 10:17
Ja uwielbiam grę "Time's up" - super także do ćwiczenia języka ;) Zestaw kart w nazwami postaci, rozgrywka w parach, trzeba opisać wylosowaną osobę, w drugiej rundzie zrobić to, ale używając tylko jednego słowa, a w trzeciej kalambury. Dla dzieci wersja, "Time's up: Family" ze słownictwem użytku codziennego.
Inny mój ulubiony klasyk to "Taboo" :) No i dobble! Wszystkie gry super do nauki i ćwiczenia języka obcego.

alicjaf
06-13-2017, 23:57
Z całego serca polecam Dixit!

schabowyzkarmelem
07-24-2017, 14:14
Moja ulubiona - Rummikub (gra dla 2-4 graczy). Szybko można pobudzić szare komórki. Dostępna jest także w wersji Travel, dzięki czemu najwięksi fani nie muszą się z nią rozstawać nawet w podróży :)

Anusia77
07-24-2017, 15:04
Moje dzieci chętnie graja w monopol, "Santiago" oraz w "5 sekund". Wszystkie polecam!

MatKas
08-03-2017, 21:05
Osadnicy z Catanu to jedna z najbardziej grywalnych planszówek o dość prostych zasadach, nie jest wiele trudniejsza od chińczyka, a wcale się nie nudzi :) Z bardziej skomplikowanych gier polecam za to Robinsona Crusoe, polską planszówkę znaną na całym świecie, gdzie wcielamy się w rozbitków na bezludnej wyspie i współpracujemy, żeby się z niej wydostać. Scenariuszy wystarczy na wiele rozgrywek.

uldar
08-04-2017, 03:46
Kolejka. Bardzo dobra i wciągająca gra :)

jstrehl
08-04-2017, 17:08
Znam tak naprawdę tylko Scrabble, Rummikuba i (chociaż to może i nie planszówka) Dixit. :)

steinwd
08-04-2017, 21:49
Chińczyk, nie podlega dyskusji. Gra stara jak świat, ciągle numer jeden dla mnie.

Tomek_trans
08-09-2017, 19:37
Ja z gier karcianych dorzucę jeszcze "Phase 10". Gra polega na przejściu przez dziesięć faz, w których każdy z graczy musi złożyć ze swoich kart wymagane zestawy. Na przykład w fazie pierwszej należy zebrać dwa zestawy trzech kart o takim samym numerze, w fazie drugiej dochodzi wymóg zebrania czterech numerów pod rząd rosnąco, np. 7, 8, 9, 10 itp. W każdej rundzie liczone są też "punkty karne", przyznawane w zależności od ilości i rodzaju kart pozostałych w ręce gracza. Brane są one pod uwagę kiedy w danej turze do fazy dziesiątej przejdzie więcej niż jedna osoba. Gra nie jest w stu procentach losowa, bo w każdej turze po dobraniu karty jedną z kart możemy odrzucić. Na allegro raczej nie da się jej znaleźć, ale na ebayu jak najbardziej :D

locvilla
08-20-2017, 10:58
Ja bardzo lubię i polecam grę "ego" i "tabu", a z wersji może trochę bardziej elektronicznych to polecam aplikację "czółko" coś takiego jak gra kim jestem.

ewamewa
08-20-2017, 11:09
Może nie do końca planszowa, ale na pewno towarzyska - taboo. Polecam!

Michelle2108
08-21-2017, 10:36
Nasza domowa kolekcja planszówek powoli się rozrasta więc ze swojej strony mogę gorąco polecić: Small World, Koncept i oczywiście cudowną Kolejkę.

Dominika00
08-27-2017, 01:15
Polecam Koncept oraz Dixit - obie gry świetnie rozwijają wyobraźnię :)

MartaRyciak
08-27-2017, 12:45
Polecam gry: Dixit, Kolejka i Atlantyda

joannasamp
08-27-2017, 13:34
Ostatnio kupilismy sobie z chlopakiem gre "atak zombie" - jako fanka the walking dead bardzo mi sie podoba :) jest to gra planszowo/karciana najlepiej sie gra w 4 osoby :)

MiSt22
08-27-2017, 14:07
Monopoly chyba zasłużyła na miano kultowej i jest grą, która nigdy się nie znudzi, ale dla tych którzy chcą spróbować czegoś nowego to polecam grę 5 sekund, czasami można palnąć niezłą głupotę czy niewygodną prawdę pod presją czasu i z chęcią wygranej :D