PDA

View Full Version : W Polsce jest bardzo mało lasów.


tapioeero
10-05-2016, 09:58
Lasy to prawdziwy skarb, ma duże znaczenie w oczyszczaniu powietrza i spełnia mnóstwo innych funkcji wpływając korzystnie na fizyczne i psychiczne zdrowie ludzi.
W Polsce jest bardzo mała lesistość, szczególnie porównując ją do gęstości zaludnienia. Najlepszym przykładem na to jak mało lasów jest w Polsce są Niemcy, które mają wyższą lesistość niż w Polsce przy dwukrotnie większej liczbie ludności i prawie dwukrotnie większej gęstości zaludnienia- co wiąże się oczywiście z dwa razy większą ilością pól uprawnych, domów, dróg, dwa razy wyższe zapotrzebowanie na drewno itd. itd. A i tak Niemcy zachowały więcej lasów niż Polska!
Czyli na jednego Niemca przypada prawie 2 razy mniej ziemi niż na jednego Polaka, ale i tak więcej lasu niż na jednego Polaka.

Należy natychmiast zaprzestać wycinanie lasów i sadzić nowe!

Lesistość w Europie (ile % powierzchni kraju stanowią lasy). Największą lesistość w Europie ma Finlandia, aż 73%.
http://dzienniklesny.pl/wp-content/uploads/2013/11/lesisto%C5%9B%C4%87-europy.jpg

Inne dane (niewielkie różnice wynikają z tego, że dane mogą być sprzed kilku lat):
http://www.metla.fi/metinfo/sustainability/img/SF-figure-forest-area.png

Melissa
02-09-2018, 13:19
Bardzo smuci mnie to, że lasy giną w tak zastraszającym tempie. Niestety, nasz obecny rząd zamiast temu zapobiegać, w znacznym stopniu się do tego przyczynia :(

mwalasek
02-10-2018, 12:04
Z tego co słyszałem, i tak w ostatnich latach mamy tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zalesienie. Ale fakt, że potrzebujemy konkretnych reform, by dbać o lasy w swoim kraju. Szkoda, że możemy wybierać pomiędzy ludźmi, którzy patrzą tylko na zysk, albo fanatycznymi eko-aktywistami (bo nazywanie ich ekologami to błąd).