PDA

View Full Version : Praca po filologii (konkrety)

koharu
06-30-2016, 14:55
Cześć. Mam świadomość że było już sporo tematów o tym, jaką pracę można wykonywać po filologii: tłumacz, lektor, w korporacji, ale tutaj interesowałyby mnie nie ogólniki ("z francuskim jest dużo pracy"), ale konkretne doświadczenia absolwentów filologii w tej kwestii :)
1. Czy pracujecie/pracowaliście "w zawodzie" (używacie w pracy języków, które szlifowaliście na studiach)?
2. Jeśli tak, to z jakim językiem/językami?
3. Co należy (należało) do Waszych obowiązków? (w przypadku pracy w firmie/korporacji)
4. Długo szukaliście takiej pracy?
5. Czy studiowaliście poza filologią coś innego, odbyliście kursy?

Niedługo wkraczam na rynek pracy i chciałabym się rozeznać w temacie. Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Rozumiem, że pytanie o stawki jest trochę nie na miejscu, ale gdyby ktoś chciał i mógł udzielić również takiej informacji tu lub w wiadomości prywatnej, to będę bardzo wdzięczna.

annajot
07-03-2016, 00:26
Do tej pory były to jedynie prace dorywcze, takie jak lektor języka angielskiego w szkołach języków obcych, przedstawiciel handlowy, kiedy to zachęcałam francuskie firmy do współpracy (język francuski), au-pair (język francuski) czy też kelnerka (język angielski). Pracy nie szukałam specjalnie długo, wydaje mi się, że znajomość języków otwiera wiele możliwości.

rescuecall
07-04-2016, 12:04
Akutalnie dostałem pracę w recepcji 4 gwiazdkowego hotelu (jeszcze studiuję filologię). Na recepcji rozmawiam głównie po angielsku i hiszpańsku więc kontatkt z językiem jest cały czas xD Melduję, wymeldowywuję gości i inne czynności hotelarskie xD

milenadbrwsk
07-04-2016, 12:58
Ja studiowałam filologię hiszpańską i obecnie pracuję w administracji w jednej ze szkół hiszpańskiego w Maladze. Używam hiszpańskiego non stop. Pracy szukałam ok. miesiąca, a to bardzo krótko biorąc pod uwage tutejszy kryzys. W Polsce też nie miałam wcześniej żadnego problemu ze znalezieniem pracy (pracowałam jako tłumacz w branży turystycznej). Nie studiowałam nic innego poza filologią, ale odbyłam wiele praktyk w kraju i zagranicą.

marta92
09-05-2016, 12:00
Studiuję lingwistykę i nie miałam żadnych problemów, żeby dostać pracę jako lektor języka angielskiego w szkole językowej w Warszawie - ogloszeń było pełno. Chciałam znaleźć też coś z rosyjskim, ale tutaj już gorzej, zdecydowanie mniejsze zainteresowanie tym językiem.

martynaaj
09-05-2016, 16:56
Również nie miałam problemów ze znalezieniem pracy jako nauczyciel angielskiego. Odbywałam też staże w dwóch korporacjach - brytyjskiej i amerykańskiej - które skierowane były głównie do studentów, więc pracę bez problemu mogłam pogodzić z zajęciami. W obu firmach praca nie była związana bezpośrednio z językiem, ale wymagana była bardzo dobra znajomość ponieważ było to narzędzie pracy i porozumiewania się z klientami, więc bez tego by się nie obyło :) Staże to fajna rzecz na początek - bardzo ułatwiają później znalezienie pracy, no i można się przekonać czy dana praca nam odpowiada.

zurawskamartyna
09-05-2016, 17:23
Jestem po polonistyce, ale te studia to taki trochę przypadek - w rzeczywistości zawsze marzyłam, żeby pracować z wykorzystaniem francuskiego. Mniej więcej rok temu zaczęłam się uczyć tego języka na poważnie, w czerwcu 2016 zdałam DELF B2, a ostatnio znalazłam pracę w wydawnictwie językowym. Na razie tylko dorywczą (korekty, prowadzenie bloga firmowego i fanpage'a na FB), ale biorąc pod uwagę mój krótki czas nauki francuskiego, jestem bardzo zadowolona. Co więcej, ze wszystkich stron docierają do mnie sygnały, że ludzie znający ten język naprawdę są cenieni na rynku. Oby ta tendencja utrzymała się do końca świata. ;)

an.t
09-07-2016, 14:09
Jestem po polonistyce, ale te studia to taki trochę przypadek - w rzeczywistości zawsze marzyłam, żeby pracować z wykorzystaniem francuskiego. Mniej więcej rok temu zaczęłam się uczyć tego języka na poważnie, w czerwcu 2016 zdałam DELF B2, a ostatnio znalazłam pracę w wydawnictwie językowym. Na razie tylko dorywczą (korekty, prowadzenie bloga firmowego i fanpage'a na FB), ale biorąc pod uwagę mój krótki czas nauki francuskiego, jestem bardzo zadowolona. Co więcej, ze wszystkich stron docierają do mnie sygnały, że ludzie znający ten język naprawdę są cenieni na rynku. Oby ta tendencja utrzymała się do końca świata. ;)

Możesz zdradzić jak znalazłaś pracę w wydawnictwie? Kończę studia i rozglądam się za pracą, nie ukrywam że na początek taka dorywcza praca brzmi bardzo zachęcająco :)

justyna19931109
07-29-2017, 00:32
Ja studiowałam filologię hiszpańską i obecnie pracuję w administracji w jednej ze szkół hiszpańskiego w Maladze. Używam hiszpańskiego non stop. Pracy szukałam ok. miesiąca, a to bardzo krótko biorąc pod uwage tutejszy kryzys. W Polsce też nie miałam wcześniej żadnego problemu ze znalezieniem pracy (pracowałam jako tłumacz w branży turystycznej). Nie studiowałam nic innego poza filologią, ale odbyłam wiele praktyk w kraju i zagranicą.

Ja mam podobnie. :) Po studiach dostałam pracę w hotelu i obsługuję gości w języku angielskim.

kazma
02-04-2018, 21:37
Ja po ukończonej filologii rosyjskiej dostałam pracę w hotelu na Teneryfie;d