PDA

View Full Version : Czechy zmieniają nazwę

Poland
04-17-2016, 10:20
Jak informują portale internetowe rząd Republiki Czeskiej chce zmienić międzynarodową nazwę kraju używaną w imprezach sportowych, promocyjnych kraju (np: Eurowizji czy wyborach miss) czy jego produktów. Zmiany najbardziej mają obejmować między innymi język angielski gdzie jest używana forma Czech Republic. W przypadku Polski wycofana zostałaby forma Republiki Czeskiej w zamian za to można byłoby zaprezentować formę Czechy bądź sugerowaną przez zainteresowany kraj formę Czechia która to napewno stanie się formą skróconą Czech w języku angielskim.
Osobiście ciekawii mnie kiedy na sam pomysł wpadnie Mołdawia która to de facto powinna być u nas nazywana Mołdową czy Moldową

werksonful
04-18-2016, 11:49
Czy mógłbyś podać link do artykułu czy strony na której jest o tym informacja? Bardzo ciekawa sprawa.

ursklo
04-18-2016, 11:54
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/czechy-chca-zmiany-nazwy-kraju/9r4b81
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Czechy-chca-zmiany-nazwy-kraju,wid,18268724,wiadomosc.html?ticaid=116dab
http://wyborcza.pl/1,75477,19921549,czechy-zdecydowaly-za-granica-bedziemy-uzywali-nazwy-czesko.html?disableRedirects=true

Gnomasz
04-18-2016, 13:58
Trochę się gubię. Z artykułów przebija mi się wniosek, że Czechy wcale nie chcą niczego zmienić, tylko dodać krótszą formę. I już nie wiem, co jest właściwą informacją, a co (nad)interpretacją dziennikarza. Czy ktoś tu czyta czeskie wiadomości i mógłby wyjaśnić?

Poland
04-21-2016, 22:14
Szczerze mówiąc to w tym przypadku to nawet język polski jest lepszy ponieważ ma swoją aczkolwiek błędną (bo pochodzącą od nazewnictwa regionu) nazwę Czechy a teraz to nawet moglibyśmy używać Czechy z Czechią tak jak Mołdawię z Mołdową.

judaistka
04-22-2016, 16:35
Zaraz, zaraz - chodzi o zmianę nazwy państwa, czy uznanie skróconej wersji za dopuszczalną, bo już się zgubiłam?

alicjaaa
06-19-2016, 18:25
W jakim stopniu zmiana się przyjęła?

janekob
06-20-2016, 12:27
Pewnie nie przyjmie się tak od razu.

PatrykAszyk
06-20-2016, 12:28
Według mnie, samo kombinowanie. Niepotrzebne zwracanie na siebie uwagi na arenie międzynarodowej.

ajack
07-04-2016, 01:55
Nie chodziło o dopuszczenie skróconej wersji Czechia ale o faktyczną zmiane nazwy Republika Czeska na Czechia. Ja na razie sprawa przycichła i nic sie nie zmieniło.

jbarcik
07-04-2016, 12:20
Myślę, że chodzi tu właśnie o uproszczenie nazwy.
Wiele państw jest tak naprawdę Republic - the Republic of Poland, the Republic of France (zauważcie, że w "oryginale" państwa te nazywają się właśnie: Rzeczpospolita Polska, Republika Francuska), jednak przyjęło się mówić Polska - Poland, Francja- France, a Czechom tego brak. Oni po angielsku zawsze są tak tylko oficjalnie - Republika Czeska. Niepraktyczne z pkt. widzenia np. turystyki... :)
Ja właśnie tak rozumiem przyczyny proponowanych zmian.

bardzo ciekawa obserwacja! :)

Poland
07-07-2016, 09:58
Nowa nazwa dla Czech czyli Czechia już została umieszczona na stronie Komisji Nazw Geograficznych przy ONZ: http://unstats.un.org/unsd/geoinfo/geonames/
I tu pojawia się problem z naszym językiem ponieważ my tłumaczymy od nie tego słowa co trzeba a konkretniej od nazwy regionu w kraju a nie od samej nazwy kraju. Nazwa kraju w Czechach to Česko więc w Polsce mamy dwie opcje do wyboru a mianowicie albo tłumaczenie z nazwy z Czeskiej czyli Czeska (co trzymałoby się kupy w porównaniu do nazwy chociażby Polski) albo też tłumaczymy z angielskiej nazwy na Czechja odwzorując tym samym ten sam przypadek co w przypadku Słowacji.
Sama nazwa Czechia ma służyć jako nazwa skrócona dzięki czemu przy transmisjach chociażby z Eurowizji będziemy widzieć właśnie tą nazwę a nie Czech Republic który widzieliśmy do tej pory.

Dex3M
07-08-2016, 16:51
Spotykałam się z tak dziwnymi "tłumaczeniami" Czech, że nie dziwię się Czechom.
Amerykanie potrafią zrobić z Czech m.in.:
- Tchechia;
- Tchechy;
- Cheshia;
- Tscheshia.
Też bym zrobiła raban na arenie międzynarodowej, gdyby takie rzeczy działy się z moim nazwiskiem.