PDA

View Full Version : Komunistyczne obozy pracy

Tanadice
02-13-2016, 05:08
Nie wiem czy ten temat tak do końca nadaje się do Hydeparku, ale nigdzie indziej też bardziej nie pasował.
W ostatnim czasie zainteresowałem się tematem poniemieckich obozów koncentracyjnych, które w komunistycznej Polsce funkcjonowały jako obozy pracy dla Niemców i Slązaków ze wpisem do Volkslisty. Relacje z Świętochłowic albo Łambinowic na które się natknąłem są naprawdę przerażające... Nie wiedziałem przedtem o takim zajawisku, na historii nikt mnie o tym nie uczył, często jest to w Polsce temat tabu. Czy tylko ja żyłem w tej niewiedzy przez długie lata? Może też tak macie? Czy powinno się w ogóle o tym mówić? Zapraszam do dyskusji.

Inedit
02-13-2016, 11:20
Zaraz, zaraz... O czym w ogóle mowa? Nigdy o tym nie słyszałem! :O

kolorowa
02-13-2016, 18:07
Ja też o tym nigdy nie słyszałam... Chociaż, szczerze powiedziawszy, historia w szkołach nie stoi na najwyższym poziomie - nigdy nie doszłam do II wojny światowej, a co dopiero do czasów powojennych.
Osobiście uważam, że o tzw. tematach tabu nie można nie rozmawiać, ponieważ zbyt często są to tematy mające znaczenie dla naszej historii czy kultury.
Jednak łatwiej jest je pomijać.

Tanadice
02-18-2016, 15:44
Czyli nie tylko ja nie miałem świadomości ,że takie rzeczy się działy w słusznie minionej epoce.
Może stąd wynikają te nieporozumienia gdy zagraniczni politycy używają sforumułowania "polskie obozy śmierci?
Gdyby to kogoś zainteresowało to polecę książkę: A. Dziurok "Obóz Pracy w Świętochłowicach w 1945 roku"
A jeśli ktoś włada niemieckim to świetną pozycją w tym temacie są przeżycia czternastoletniego chłopca, który całe życie mieszkał w Gliwicach: G. Gruschka "Zgoda, ein Ort des Schreckens".