PDA

View Full Version : Młodość czy doświadczenie?

a.kuleta@wp.pl
07-12-2015, 13:56
Co cenniejsze w zawodzie i życiu?

hannaj
07-12-2015, 20:39
Od starszych znajomych, którzy już dłużej są na rynku pracy słyszę, że w procesie rekrutacji wolą brać pod uwagę starszych pracowników. Dużo narzeka się na młode pokolenia - że są to osoby mało wytrwałe, niesamodzielne, niezdecydowane i leniwe, stale tylko przykute do telefonu komórkowego. Coś w tym jest, że starsze pokolenia są lepiej wykształcone. Jednak często starszym pracownikom brakuje entuzjazmu i energii. Tu młode osoby lepiej się sprawdzają.

MrKS
07-12-2015, 20:44
W zawodzie - doświadczenie; drugi rok studiów rozglądałem się za praca na lato zgodną z moim kierunkiem studiów. Wszędzie szukali ludzi co najmniej z półrocznym doświadczeniem.

W życiu - młodość. Zdrowie jakoś lepiej się trzyma, człowiek sprawniejszy i bardziej optymistycznie patrzący w przyszłość.

di.em
07-13-2015, 10:48
Od starszych znajomych, którzy już dłużej są na rynku pracy słyszę, że w procesie rekrutacji wolą brać pod uwagę starszych pracowników. Dużo narzeka się na młode pokolenia - że są to osoby mało wytrwałe, niesamodzielne, niezdecydowane i leniwe, stale tylko przykute do telefonu komórkowego. Coś w tym jest, że starsze pokolenia są lepiej wykształcone. Jednak często starszym pracownikom brakuje entuzjazmu i energii. Tu młode osoby lepiej się sprawdzają.

czyli w sumie nie ma jednoznacznej odpowiedzi:)

magdaa92
07-13-2015, 16:27
Gdybym była pracodawcą bardziej ceniłabym młodość niż doświadczenie. Każdy musi kiedyś rozpocząć swoją pracę, a od młodych ludzi wymaga się od razu doświadczenia. Ale gdzie go zdobyć gdy większość pracodawców ceni doświadczonych pracowników? Młodzi ludzi są pełni energii, pomysłów, zmotywowani do pracy, czego nie zawsze można dostrzec u wieloletnich pracowników.

emf
07-15-2015, 20:13
Wydaje mi się, że nie ma tu reguły i powinno się podchodzić do każdego pracownika indywidualnie. Czasem mimo mniejszej "werwy" doświadczenie starszego pracownika może okazać się cenniejsze, a nieraz doświadczenie nie przynosi korzyści, kiedy wyobraźnia już nie ta.

Każdy musi kiedyś rozpocząć swoją pracę, a od młodych ludzi wymaga się od razu doświadczenia. Ale gdzie go zdobyć gdy większość pracodawców ceni doświadczonych pracowników?

Tutaj sie zgadzam. Pamiętam nie takie odległe czasy, kiedy w wieku 17 lat szukałam dorywczej pracy. Nikt nie chciał mnie zatrudnić bo nie miałam skończonych lat 18. Ale kiedy odebrałam upragniony dowód większość pracodawców powiedziała, że nie mam doświadczenia (i tutaj należy podkreślić, że szukałam pracy dorywczej - czyż nie można nauczyć się od podstaw parzenia kawy (??)).

Dlatego tez jestem zdania, że należy dawać szansę młodym ludziom i doceniać doświadczenie starszych pracowników.

MariaG
07-16-2015, 12:26
Najbardziej pożądane jest połączenie jednego i drugiego :) Czyli 20latek z 5 letnim doświadczeniem :) Czasami czytając oferty pracy witki opadają, ale cóż, takie czasy :)

A tak na co dzień to chyba jednak doświadczenie jest ceniejsze, przecież młodość prędzej czy później przemija.

senk94
07-18-2015, 01:25
W pracy niestety liczy się głównie doświadczenie, aczkolwiek pracodawcy często chcą zatrudnić ludzi młodych i z doświadczeniem, a gdzie młodzi mają zdobyć doświadczenie, skoro nikt ich nie chce zatrudnić..? I koło się zamyka. W życiu- moim zdaniem liczy się i jedno i drugie- w młodości możemy się wyszumieć i nabrać tegoż doświadczenie, które później możemy docenić i wykorzystać np. nie popełniając już tych samych błędów, itp ;)

magdunia
07-16-2016, 21:36
Bezwzględnie w zawodzie liczy się doświadczenie, co spędza sen z powiek młodym studentom, od których oczekuje się co najmniej 5-letniego doświadczenia w zawodzie... Natomiast w życiu codziennym powinna dominować młodość, świeżość i spontaniczność.

Julita14
09-19-2016, 16:35
Niestety obecnie nawet w przypadku osób młodych wymaga się doświadczenia, co czasem ciężko pogodzić ze szkołą/studiami.

zuzinki
09-22-2016, 16:23
Przeglądając oferty pracy mam wrażenie, że szukają tylko młodych ludzi z bogatym doświadczeniem. Ostatnio radziłam się znajomej osoby, która w mojej opinii dostała pracę marzeń, pytałam jakie jej zdaniem kursy i studia dodatkowe mogą się przydać. Odparła, że jej się nic nie przydało, a wszystkiego nauczyła się w pracy. Jak widać można jeszcze trafić na normalnych pracodawców ;)

werxon
09-23-2016, 08:57
Doświadczenie. Młody był kiedyś każdy, ale nie każdy doświadczenia nabrał, w większości przypadków ono przychodzi z wiekiem. Dlatego dziwi mnie, że teraz wymaga się w zespołach ludzi młodych i doświadczonych.

gtumasiewicz
09-23-2016, 23:35

To prawda, niestety pracodawcy starszego pokolenia często uważają (i niestety równie często mają racje), że młodsze pokolenia w przypadku wystąpienia niedogodności, problemów i przeciwności losu w pracy, nie odczuwają ich jako wyzwania, lecz poddają się uznając że nie jest to "praca dla nich", z kolei starsze pokolenia mają większą wolę walki. W praktyce osoby zdeterminowane znajdują się również wśród młodych pracowników, nie należy więc generalizować.

PatrycjaB
09-24-2016, 08:06
Chyba ciężko zdecydować.. Doświadczenie na pewno jest bardzo ważne, jednak wiadomo że osoba na lub świeżo po studiach nie ma go tyle, co ktoś pracujący ileś lat w branży. To zależy, czego się szuka w pracowniku. Jeśli dużego zapału, niekonwencjonalnego myślenia, większego poświęcenia- chyba szybciej znajdzie się to w osobach młodych, nawet bez doświadczenia. Jeśli większej wytrwałości, odpowiedzialności, dobrze poznanych sposobów pracy- osób z doświadczeniem. Oczywiście generalizować też jest niedobrze, bo nikt nie powiedział, że osoba młoda będzie nieodpowiedzialna, a osoba starsza lecz doświadczona będzie trzymała się schematów. Właśnie dlatego najlepiej sprawdza się rozmowa kwalifikacyjna, gdzie można spojrzeć na daną osobę bardziej indywidualnie i zdecydować, co nam odpowiada.

annkaw
09-25-2016, 17:15
Szczerze mówiąc dla mnie jest to paradoksalne, że młody człowiek nie może znaleźć pracy dorywczej, bo brak mu doświadczenia. Szczególnie, gdy praca, o którą się stara nie jest wymagająca i każdy lepszy potrafiłby wykonywać daną czynność...

Krzysztof9541
09-25-2016, 18:28
Doświadczenie jest bardzo ważne, tak naprawdę jakiekolwiek doświadczenie może dać nam znaczną przewagę na rynku pracy. Według mnie zapał nie wynika z młodości tylko z ambicji.

mmichalski96
09-25-2016, 22:12
Uważam, że najistotniejsza jest młodość, bo młody umysł to chłonniejszy umysł, a co za tym idzie, szybko przyswoi niezbędne doświadczenie.

em3Mario
09-25-2016, 22:46
w pracy doświadczenie zdecydowanie, bez doświadczenia rzeczy przychodzą Ci dużo trudniej mimo że masz młodzieńczą motywację
w życiu wybieram młodość, uważam że to piękny czas kiedy możesz robić błędy, uczyć się na nich, odkrywać nowe doświadczenia.

Maze
09-26-2016, 00:03
W zawodzie - doświadczenie; drugi rok studiów rozglądałem się za praca na lato zgodną z moim kierunkiem studiów. Wszędzie szukali ludzi co najmniej z półrocznym doświadczeniem.

W życiu - młodość. Zdrowie jakoś lepiej się trzyma, człowiek sprawniejszy i bardziej optymistycznie patrzący w przyszłość.

Idealnie powiedziane! :)

hanna93
09-26-2016, 00:11
Idealne byłoby połączenie jednego i drugiego, czyli osoba mająca 25 lat, w tym 10 lat doświadczenia :D A tak na serio, w życiu zawodowym chyba jednak bardziej doświadczenie się liczy, kiedy człowiek już "wie, o co biega" w danej branży.

moniek
11-07-2016, 11:13
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo jeśli chodzi o pracodawców to niektóre firmy rzeczywiście stawiają na młodych ludzi. Ważne, że znasz jakiś język w stopniu komunikatywnym albo podstawy programowania i masz szanse dostać pracę, bo pracodawca zapewnia szkolenia. Ale jest też tak, że trzeba mieć nawet kilkuletnie doświadczenie, żeby w ogóle myśleć o wysłaniu aplikacji.

aneczka3453
11-07-2016, 11:50

muszę przyznać Pani rację, również zdarzyło mi się spotkać z opinią, że młodzież jest teraz zepsuta, że ma zdecydowanie inny stosunek do pracy, że nie szanują swojej pracy i że się im tak nie chce tak jak starszym "kolegom"

gabriw
11-09-2016, 19:40

Bardzo nie podoba mi się takie generalizowanie, ponieważ zarówno wśród młodych jak i starszych ludzi znajdzie się osoba leniwa, czy niezdecydowana. Nie mogę też zgodzić się ze stwierdzeniem, że starsze pokolenia są lepiej wykształcone. Trochę wiary w młodych ludzi, są jeszcze wśród nas tacy, którzy znają świat poza ekranem telefonu.

KACHAZ
11-10-2016, 12:00
Doświadczenie jest ważnym atutem i wymaganym przez wielu pracodawców. Dobrze by było gdyby szło w parze z młodością.