PDA

View Full Version : Nauka chińskiego


Pina15
04-27-2015, 11:04
Mam 30 lat. Czy mam szanse sama nauczyć się chińskiego? Jeśli tak, to polećcie wartościowe materiały. Chciałabym się sprawdzić.

Pozdrawiam!

adradz
05-10-2015, 15:39
Nie wydaje mi się, żeby wiek robił tu jakąś różnicę, ale do samodzielnej nauki chińskiego (o ile mówimy o mandaryńskim, a nie o kantońskim) świetną opcją jest chinesepod (https://chinesepod.com).

Jest tam całkiem spora część darmowych materiałów, dzięki którym można się trochę oswoić z językiem. A część płatna też nie jest taka droga, biorąc pod uwagę obłędną ilość materiałów, ćwiczeń, itp.

Z tym, że jednak od pewnego momentu dobrze jest mieć kogoś, kto będzie w stanie nas słuchać i poprawiać naszą wymowę, ale tak jest w końcu z każdym językiem.

Ezra
05-18-2015, 00:34
Jak najbardziej jesteś w stanie nauczyć się chińskiego :). Polecam książkę "Remembering Simplified Hanzi" :D.

panjacq
05-24-2015, 13:06
Polecam książkę E. Zajdler "Mówić i pisać po chińsku". Lekcje są od poziomu początkującego, są załączone płyty z nagraniami, więc można podsłuchać odpowiednią wymowę. Wszystkie znaki są rozpisane w jakiej kolejności należy stawiać poszczególne ich elementy. Wyjaśniona jest podstawowa gramatyka. Sam z niej korzystałem i czasem do niej wracam. Uważam, że to dobra pozycja, od której można rozpocząć.

Truefair
07-20-2015, 20:00
Pewnie, że masz szansy. Jedyne co, to trzeba mieć motywację i iść do przodu. Mam znajomą, która pracowała, miała dziecko i jeszcze uczyła się chińskiego i nieźle jej to szło, a była po 30:). Do nauki języka nigdy nie jest za późno, zwłaszcza, gdy tego się chce, pragnie, a nie z musu. Z musu to nawet mając 16-25 lat nic się nie zrobi, nie nauczy, jeżeli się nie będzie samemu chciało. POWODZENIA!!!

Patrycja531
08-31-2017, 15:20
Ja podjęłam samodzielną naukę chińskiego, ale szło mi to bardzo wolno i opornie, przez to było ciężko z motywacją. Dlatego poszłam na studia sinologiczne. Tu duże efekty widać już po miesiącu, więc motywacja wzrasta. Poza tym, na studiach nie ma możliwości, żebyśmy się uczyli czegoś niepoprawnie. Alternatywą dla studiowania języka chińskiego jest też nauka w Instytucie Konfucjusza.

MartaRyciak
09-01-2017, 16:06
Wiek moim zdaniem nie stanowi problemu. Jak ktoś chce się nauczyć chińskiego, to może zacząć w każdym wieku. Do nauki polecam serię książek "Współczesny język chiński" wydawnictwa Sinolingua.

roksana97
09-01-2017, 18:30
Wiek nie ma znaczenia ;). Wszystko zależy od motywacji, ponieważ nauka chińskiego jest wymagająca - szczególnie znaki. Na start polecam kupić dowolne fiszki i jeśli jest możliwość znaleźć native speakera, ponieważ samemu ciężko nauczyć się tonów i poprawnej wymowy.

adawi
10-05-2017, 10:55
Zdecydowanie jesteś w stanie się nauczyć :).
Oprócz wszystkich książek zaproponowanych przez kolegów i koleżanki, gorąco polecam znalezienie Chińczyka bądź grupy Chińczyków w Twoim mieście i regularnych spotkań z nimi w celu poprawienia rozumienia ze słuchu i mówienia. U mnie w procesie nauki chińskiego to właśnie było kluczowym elementem (to i oglądanie seriali po chińsku ;), też polecam). Jeśli nie ma w pobliżu żadnych Chińczyków, jestem pewna, że uda Ci się znaleźć kogoś, kto chciałby z Tobą ćwiczyć przez skype'a, a na początku możesz zacząć właśnie od oglądania filmów i seriali po chińsku (oczywiście jak już przerobisz trochę podręcznika i będziesz mieć już jakiś podstawowy poziom języka).
Pozdrawiam!

nikolasok23
01-07-2018, 18:20
Wielu moich znajomych ma przyjaciół-Chińczyków, których znaleźli w internecie, aby lepiej uczyć się języka. Jest to naprawdę pomocne, a co więcej można też pomóc drugiej stronie, bo często Chińczycy chcieliby z kolei od nas uczyć się np. angielskiego.

lukasz.bachora
01-08-2018, 19:32
Ja mam trzydzieści trzy lata, uczę się chińskiego od niecałych dwóch lat i mogę śmiało powiedzieć, że jest to do zrobienia. Nauka znaków jest na początku ciężka dla każdego, tak samo słuchanie i mówienie - w tym przypadku bardzo pomaga słuch muzyczny, którego ja, niestety, nie posiadam. Ale nawet będąc muzycznym (w najlepszym razie) przeciętniakiem nauka idzie do przodu, po prostu nieco wolniej. Także, jak to mawiają Chińczycy - 加油加油!(rozumiane dosłownie: dolej benzyny, w tym kontekście: do dzieła! :-)

machajek
01-14-2018, 20:40
Wszystko przyjdzie z czasem! W ramach ćwiczenia 听力 polecam aplikację i stronę 蜻蜓fm. Można tam znaleźć setki stacji radiowych, audiobooków itp. Polecam, zwłaszcza że duża część oferty jest dostępna za darmo.