PDA

View Full Version : Artykuły naukowe


Perdita
10-25-2014, 14:09
Jak to jest w ogóle z artykułami naukowymi? Nie jestem jeszcze doktorantką, ale postanowiłam spróbować pisać naukowe teksty przed rozpoczęciem studiów, bo przy egzaminach wstępnych to mile widziane, jak ktoś ma już jakieś osiągnięcia. Zastanawiam się, na czym dokładnie polega proces publikacji artykułów naukowych? Czy jeśli wyślę artykuł, mają obowiązek poinformować mnie, jeśli zostanie on odrzucony, i podać jakieś powody? Czy po prostu jeśli nie ma kontaktu z danym wydawnictwem, można domniemywać, że tekst został odrzucony?

aurigo
10-25-2014, 16:25
Proces publikacji artykułu naukowego to dość długi i skomplikowany proces, zależny od wielu czynników - głównie od rodzaju wydawnictwa. Procedura wygląda jednak w miarę podobnie:

1. Piszesz artykuł, po angielsku. Szukasz sobie już teraz czasopisma, w którym chcesz opublikować swój artykuł, ponieważ czasopisma takie mają często pewne wymogi/zalecenia dotyczące kompozycji artykułu - np. maksymalna ilość stron, rozmiary czcionek, terminy itp. Poza tym oczywiście tematyka Twojego artykułu musi pasować wydawcy. Poszukaj sobie jakiegoś wydawcy open access, u którego często można publikować za darmo, a jednocześnie trafić do recenzowanego czasopisma z listy filadelfijskiej wartego kilka punktów (tylko takie powinny Cie interesować).

2. Gotowy manuskrypt czasopisma, odpowiednio sformatowany według zalecen przyszłego wydawcy, wysyłasz do wydawcy - albo drogą mailową, albo przez specjalny system przyjmowania manuskryptów na stronie wydawcy, w którym trzeba się zarejestrować.

3. Recenzje. W niektórych czasopismach wydawcy sami przydzielają Ci recenzentów (najczęściej dwóch), w innych musisz sama ich sobie znaleźć i zamieścic ich nazwiska w formularzu podczas zgłaszania manuskrytpu w internecie.

4. Cykl recenzencki - zazwyczaj trwa 2-3 miesiące, czas dla recenzentów na zapoznanie się z Twoją publikacją, dokonanie pisemnej recenzji i wystawienie opinii.

5. Jeśli wszystko jest okej - po kilku miesiącach dostaniesz od wydawcy recenzje, w których recenzenci mogą:
a) zarekomendować od razu do publikacji (rzadko)
b) zarekomendować do publikacji po naniesieniu poprawek (często)
c) odrzucić publikację

6. Masz teraz kilka tygodni na naniesienie poprawek i odesłanie poprawionych artykułów do wydawnictwa. Proces ten może powtarzać się kilkakrotnie, zazwyczaj nie więcej niż 2 razy.

7. Jak już w końcu recenzenci uznają, że artykuł jest okej - super. Dostaniesz jeszcze prawdopodobnie do zatwierdzenia tzw. szczotkę - Twój artykuł przygotowany już do publikacji (w formacie technicznym wydawnictwa) - poproszą Cię o sprawdzenie jeszcze raz czy wszystko się zgadza i czy nic nie uciekło w procesie edycji.

8. Po kilku ładnych miesiącach masz opublikowany artykuł.


Jeszcze jedna rada. Artykuł, aby prezentował realną wartość i aby miał większe szanse na publikację musi zawierać jakiś element nowości w danej dziedzinie naukowej. Są jeszcze tzw. review articles, czyli przeglądówki z danej dziedziny, ale takie artykuły raczej robi się na zlecenie/zaproszenie wydawnictwa, jak już masz jakiś konkretny dorobek naukowy w danej dziedzinie.