PDA

View Full Version : Praca licencjacka z sinologii

mafu
10-08-2014, 21:23
Czy ktoś pisał pracę licencjacką tematycznie związaną z językiem chińskim lub kulturą Państwa Środka? Jestem głodna pomysłów :(

MichalK
10-09-2014, 14:38
Dopiero będę się do tego zabierać, ale mam trochę pomysłów, jakby tu napisać coś ciekawego o chińskim :). Chiny są ogromne - na pewno znajdziesz jakiś ciekawy temat, może powiązany z twoimi zainteresowaniami?

Amber
10-20-2014, 00:00
Jest mnóstwo ciekawych tematów, ale zależy co Cię interesuje: język, teoria tłumaczenia, socjolingwistyka, kultura, literatura czy może historia. Wg mnie mitologia jest super i jej adaptacje np. współczesne; również historia, np I i II Wojna Światowa :)

MichalK
10-23-2014, 17:43
Można też pisać o chinglishu :D. Moja praca o tym będzie - o błędach językowych w dwujęzycznych znakach w Chinach (tlumaczone z chińskiego na polski) :).

Limiaotong
11-10-2016, 07:51
Myślę, że co roku studenci sinologii zadają sobie to samo pytanie ;) Warto pisać pracę o czymś związanym z naszymi zainteresowaniami, a wtedy pisanie jej z pewnością nie będzie przykrym obowiązkiem.

madfrankx
11-13-2016, 20:22
Polecam tematy ze sztuką - większość studentów trzyma się kultury i samego języka, a wiele tematów związanych ze sztuką nadal leży nietknięte :)

otrzasek.m
11-15-2016, 14:38
Ja pisałam o języku agresji - porównywałam książki dla dzieci, które w oryginale napisane są po angielsku, i szukałam różnic i podbieństw z chińską wersją. Powiem tak - temat-rzeka jeśli chodzi o agresję, ale ciężko było znaleźć materiały do rozdziału teoretycznego, które poruszały tematykę agresji w języku chińskim. Jeśli możesz liczyć na wsparcie ze strony swojego promotora i jeśli masz kontakt z wykładowcą pochodzącym z Chin, znajomym, itp. - to na pewno pomoże w procesie twórczym ;)

Limiaotong
11-15-2016, 17:56
Myślę, że nadal jest wiele świetnych tematów, wystarczy się dłużej zastanowić. Prawdziwym problemem jest znalezienie materiałów do napisania pracy, a jak można się domyślić, w naszym ojczystym języku pewnie za wiele się nie znajdzie.

ppio
08-27-2017, 23:55
Ja pisałem pracę o polityce jednego dziecka, gdy w międzyczasie nastąpiło jej rozluźnienie (od 1 stycznia 2016 roku chińskim parom wolno mieć dwójkę dzieci).

gaoxia
10-15-2017, 13:53
Moja praca dotyczy porównania tłumaczenia symultanicznego związków frazeologicznych w wypowiedziach polityków z chińskiego na angielski tłumacza natywnego chińskiego i angielskiego w oparciu o strategie egzotyzacji i udomowienia. Bardzo polecam wątki kultury obu języków, ponieważ są w nie obfite i nieoklepane.

nikolasok23
11-11-2017, 22:01
Tak na prawdę jest pełno nietkniętych tematów, ale problem jest taki, że nie każdy ma możliwość dotrzeć do odpowiednich materiałów ( np . są , ale w nieznanym dla nas języku), albo też nie interesuje się danym tematem na tyle, żeby go rozwinąć na pełną pracę. Szczerze mówiąc, dla mnie odnalezienie tematu to było po prostu połączenie codzienności z Chinami. Niektórzy kierują się swoimi zainteresowaniami i łączą je z tematem Chin. Co dla kogo lepsze, nie ma jednej zasady, ale warto podejść ze strony osobistej do tematu pracy. Ja piszę o sytuacji edukacyjnej kobiet, choć nie jestem feministką, to taki temat myślę, że każdej kobiecie byłby bliski.

machajek
11-12-2017, 13:53
Czasami warto posprawdzać co inni już w tej dziedzinie napisali, w naszej katedrze można na przykład poczytać licencjaty absolwentów z przeszłych lat. Nawet jeśli nic nas nie zainspiruje, lektura tych pracy jest bardzo cenną wskazówką co do tego jak poprawnie napisać swój licencjat.

nikolasok23
11-26-2017, 21:40
Czasami warto posprawdzać co inni już w tej dziedzinie napisali, w naszej katedrze można na przykład poczytać licencjaty absolwentów z przeszłych lat. Nawet jeśli nic nas nie zainspiruje, lektura tych pracy jest bardzo cenną wskazówką co do tego jak poprawnie napisać swój licencjat.

Zdecydowanie, do tego można też sięgnąć do podobnej tematycznie pracy i przejrzeć bibliografię, która może zawierać przydatne też dla nas pozycje.