PDA

View Full Version : Karta ŚKUP i inne karty miejskie: co o nich myślicie?

galia
09-09-2014, 20:35
Cześć! :)

Jako że w ramach swojej pracy magisterskiej badam temat tz. kart miejskich, w szczególności od paru lat wdrażanej na Śląsku karty ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych), chciałam poprosić o Waszą opinie o takich projektach. Jeżeli w Waszym mieście już jest taka karta, czy korzystacie z niej? Jakie są jej największe plusy i minusy?Jeżeli nie ma, to czy uważacie, że jest potrzebna? Czy dobrze wpływa taki projekt na wizerunek miasta/regionu? Czy jest po prostu marnotrawstwem pieniędzy publicznych?

Dla tych, którzy nie wiedzą, o co chodzi, karta miejska to taka karta plastikowa, która służy jako bilet elektroniczny w komunikacji miejskiej oraz dla opłaty za inne usługi publiczne (parkingi, kina, teatry, biblioteki itd.).

Byłabym wdzięczna, jakbyście mogli wypełnić moją ankietę na temat karty ŚKUP: https://www.1ka.si/a/39294 (przede wszystkim dotyczy mieszkańców aglomeracji górnośląskiej).

Gaeul
09-10-2014, 12:08
Witam,

nie miałam co prawda styczności z kartą ŚKUP, ale niedawno (1.07.2014) w Poznaniu weszła w życie ustawa o tzw. karcie PEKA (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna). Na szczęście ową kartę udało mi się wyrobić rok wcześniej, więc nie miałam takiego problemu jak 3/4 miasta (czyli bardzo długie kolejki do kas biletowych i opóźnienia związane z wyrobieniem karty - teraz na swoją kartę czeka się około 20 dni). Sama karta ma swoje plusy i minusy - tak jak wszystko - jednak osobiście uważam, że chyba jeszcze za wcześnie na wprowadzanie takich zmian. Zwłaszcza, że system nie jest jeszcze do końca sprawny (doświadczyłam tego na swojej "tPortmonetce", kiedy nagle ni z tego, ni z owego za 5 przystanków policzyło mi około 10 zł....). Ponadto minusem jest też to, że podrożały bilety i skrócony został czas ich ważności (np. bilet 15-minutowy, został skrócony do 10-minutowego, a i tak podrożał o 10 gr.), a to wszystko po to, żeby bardziej opłacało się jeżdżenie na PECE. Z plusów: można ustalać długość biletu okresowego (od 14 dni wzwyż) i fakt, że liczy się przejazd na przystanki - jeśli oczywiście naprawią system. Dodatkowo: PEKĘ można doładować przez internet ;)

Jeśli chciałabyś zasięgnąć więcej informacji na temat PEKI, to podaję link do strony internetowej: http://www.peka.poznan.pl/web/portal

zzupa
08-03-2015, 12:56
U nas w Warszawie funkcjonuje Warszawska Karta Miejska. W sumie używa się jej głównie jako biletów długoterminowych (na szczęście wciąż można kupić bilety jednorazowe kartonikowe), ale chyba ma też inne zastosowania. Więcej można przeczytać na www.ztm.waw.pl

koharu
08-03-2015, 23:23
We Wrocławiu mamy UrbanCard. Bilety można zakodować też na legitymacji studenckiej :) Bardzo wygodne i zdecydowanie bardziej opłacalne niż kupno jednorazowych biletów. Bilety można kupić przez internet lub w jednym z licznych automatów. Nie wiem, czy UrbanCard ma jeszcze jakieś inne funkcje. A co do ŚKUP, jestem naprawdę ciekawa, kiedy ją wprowadzą... Już od paru lat widzę w autobusach te automaty, zwykle z napisem "error" albo coś w tym stulu.

enraha
08-17-2015, 12:31
Kiedy przeprowadziłam się do Wrocławia, to jedną z pierwszym rzeczy jaką zrobiłam, było wyrobienie UrbanCard. :) Naprawdę wygodna rzecz. Teraz mieszkam w Katowicach i to prawda, karty ŚKUP wprowadzone będą z ogromnym poślizgiem czasowym...

yterais
08-19-2015, 12:15
Te karty są bardzo wygodne. Nie trzeba łazić do kiosku po bilety. Mam taką kartę w Pile.

Tvrtko
08-20-2015, 21:21
A ja jestem przeciwnikiem poznańskiej PEKI dla przykładu, bo raz, że to kolejny niepotrzebny plastik w portfelu, a dwa, że zawsze mogłem doładowywać po prostu legitymację studencką, a przez wprowadzenie tego dziadostwa nie mam już tej możliwości, było to dla mnie o wiele wygodniejsze.

Tamashi
08-21-2015, 20:49
No dla mnie PEKA to też trochę niepotrzebne zawracanie czterech liter. Jeździłem sobie na legitymacji studenckiej i był spokój, a nagle każą mi pakować kolejny plastik do portfela (jakbym miał tego za mało). No ale jak już mam tę kartę to niespecjalnie mi przeszkadza. Niech już sobie będzie, choć niespecjalnie mnie to grzeje.