PDA

View Full Version : Programy wymiany studentów

Inna
07-09-2014, 21:08
Wiadomo, że najlepiej uczyć się języka obcego w śriodowisku, gdzie ten język jest używany. Bardzo bym chciała uczestniczyć w programie wymiany studenckiej (np słynny Erasmus). Czy może u kogoś już jest takie doświadczenie, albo na razie to jest tylko marzeniem? :) Gdzie byście chcieli pojechać najbardziej? :)

baszar
07-10-2014, 22:48
Przyjemna sprawa - polecam. Na uczelni powinien byc koordynator programu od którego można wyciągnąć kontakt do osób które uczestniczyły w programie.

Oldzia2306
07-10-2014, 23:50
Póki co się nie wybieram - działam w ESNie ;). Jednak planuję wyjazd na drugim stopniu studiów. Wybór mam dość okrojony - jedynie Francja, Belgia i Bułgaria, ale na pewno skorzystam. Nigdy jeszcze nie słyszałam od nikogo, aby Erasmus był czasem straconym, a wręcz przeciwnie - każdy jest zadowolony z takiego wyjazdu. Przynajmniej spośród osób, które znam :)

Mesmerise
07-11-2014, 13:33
oprócz Erasmusa, jest jeszcze Comenius, jest się na niego o wiele łatwiej dostać :)
oba warte, fantastyczne doświadczenie, jedynie trzeba się dobrze wszystkiego dowiedzieć, ponieważ czasem uczelni robią problemy i nie akceptują zaliczonej sesji egzaminacyjnej za granicą (= trzeba zdawać egzaminy po powrocie...)

Oldzia2306
07-11-2014, 17:30
jedynie trzeba się dobrze wszystkiego dowiedzieć, ponieważ czasem uczelni robią problemy i nie akceptują zaliczonej sesji egzaminacyjnej za granicą (= trzeba zdawać egzaminy po powrocie...)

To też akurat prawda. Mimo że moje koleżanki z roku po powrocie z erasmusa dostały z wielu przedmiotów taryfę ulgową, to jednak były takie przedmioty, które zaliczyły, ale niestety (lekko mówiąc) wykładowcy im tego nie ułatwiali.

annakopec
07-13-2014, 15:04
Program Work & Travel. Nie jest to typowy program wymiany na czas trwania roku akademickiego, ale na wakacje. Wyjazd jest do USA do pracy na określony czas, po czym możesz podróżować i zwiedzać Stany :) Masz zapewniona wizę, prace sezonową (zazwyczaj w hotelach, motelach, w sklepie) Trzeba wprawdzie zainwestować na początku (opłacić bilet, wizę) i dostaje się płace minimalną ale uważam, że warto. Byłam kilka razy i były to najlepsze moje wakacje, dużo zwiedziłam i poznałam wielu ciekawych ludzi. Polecam.

Natalia Radecka
07-14-2014, 08:32
Mnie kusi właśnie Work&Travel na przyszłe wakacje. Kiedy zaczynać organizować wszystkie formalności? Ile uzbierać pieniędzy? Co przygotować? Czy jest możliwość wyjazdu ze znajomym, tak aby mieszkać i pracować razem?

annakopec
07-15-2014, 22:10
Mnie kusi właśnie Work&Travel na przyszłe wakacje. Kiedy zaczynać organizować wszystkie formalności? Ile uzbierać pieniędzy? Co przygotować? Czy jest możliwość wyjazdu ze znajomym, tak aby mieszkać i pracować razem?

Ja byłam już jakiś czas temu. Wówczas było to tak, że najpierw był test z języka angielskiego w określonym dniu, po zaliczeniu testu była rozmowa kwalifikacyjna w Warszawie. Trzeba było też wypełnić dokumenty aplikacyjne. W sumie "na start" miałam ok 5 000 pln. Nie pamiętam dokładnie tych terminów, ale znalazłam taką stronę http://www.iecenter.pl/work-and-travel-usa.html - tam jest dużo informacji. To biuro akurat jest ze Szczecina, ale pewnie znajdziesz też i inne. Praca minimalna wówczas to było 5,5 USD/godz. (teraz jest chyba 6). Masz zorganizowaną wizę z pozwoleniem na pracę i możesz (jeśli chcesz) równocześnie mieć też inne prace (tylko nie mogą kolidować). Ja np. przez pewien czas miałam 3 :-) Przez pierwsze miesiące pracowałam, a potem za zarobione pieniądze zwiedzałam :-)

maryblind
07-16-2014, 09:44
Work&Travel to świetna opcja, sama z niej nie korzystałam, ale obiło mi się o uszy z wielu stron. A kwestia tego, że na start potrzebny jest własny wkład, no cóż, na Erasmusie także, ostatecznie tam się nie pracuje, a za coś żyć trzeba (stypendia mają tendencję do bycia zbyt małymi). Wielu moich znajomych z innych uczelni wyjechało na Erasmusa na drugim roku, najczęściej wybierając Hiszpanię i żaden z nich nie wrócił niezadowolony. Ja niestety na UAMie nie mogę znaleźć na to czasu :(

mglebock
07-17-2014, 17:40
Ja spędziłam rok na wymianie we Francji w ramach Erasmusa i mogę polecić taką formę wyjazdu.

madzikxd
07-19-2014, 00:55
Właśnie kończę rocznego Erasmusa we Włoszech - gorąco polecam! :D

justyna250r
07-20-2014, 15:04
ja slyszlalam rowniez o takich programach jak 'Work and travel' i 'camp america' (ale to bardziej jakby praktyki - ale jezyk rownie dorbze szlifujesz), szczerze nie zaglebiałam się w to jeszcze, ale wydaje się być ciekawą opcją...

b.zur
07-24-2014, 10:40
Erasmus to wspaniała rzecz, jak tylko jest możliwość wyjzadu to bardzo polecam, dlatego, że znika bariera mówienia w języku angielskim (jeśli ktoś taką ma), można poznać wspaniałych ludzi z Europy, poznać inne kultury i szlifować język. Ja byłam w Irlandii Północnej w Belfaście. Polecam to miejsce!

vertejas
07-25-2014, 13:31
Jeszcze nigdy nie byłam na takiej wymianie, ale bardzo chętnie wyjechałabym do Hiszpanii. Nie mogę wyobrazić sobie studiowania w lepszych warunkach niż smażąc się na słońcu z tequillą w ręku :D

Anios
08-06-2014, 18:28
Dla wszystkich, którzy mają wątpliwości czy warto wyjechać na Erasmusa:
po 100 kroć warto! Co więcej posunę się nawet do stwierdzenia, że bez tego wyjazdu skończysz studia z niedosytem ;) ja byłam pół roku w Salonikach i gorąco polecam. Co prawda akurat w czasie największego kryzysu i zamieszek ale i tak było super! Poznałam mnóstwo ciekawych ludzi, praktycznie z każdego zakątka świata, dużo podróżowałam. Był to chyba jak dotąd najlepszy okres mojego życia :) Polecam tylko zorganizować sobie jak największe zaplecze finansowe, żeby nie musieć niczego sobie odmawiać. Także nie zastanawiajcie się tylko jedźcie!

Tvrtko
08-06-2014, 19:28
Ja 5 października wylatuję na roczny program Erasmus Mundus do Banja Luki (Mundus ma większe stypendium niż ten "uczelniany" Erasmus). Czeka mnie jeszcze do tego czasu sporo biurokratycznych spraw do załatwienia, ale myślę, że ogarnę :)

Inna
08-06-2014, 19:44
Ja 5 października wylatuję na roczny program Erasmus Mundus do Banja Luki (Mundus ma większe stypendium niż ten "uczelniany" Erasmus). Czeka mnie jeszcze do tego czasu sporo biurokratycznych spraw do załatwienia, ale myślę, że ogarnę :)

A czy można uczestniczyć w programie Erasmus Mundus po zwykłym Erasmusie?

Tvrtko
08-06-2014, 19:46
Powiem tak: Mam koleżankę, która była już na Erasmusie (czy też programach pokrewnych) w kilku krajach, a tym roku wyjeżdża ponownie... więc zapewne na Mundusie również jest to możliwe (pamiętam, że przy wypełnianiu internetowej aplikacji było pytanie czy uczestniczyłem już w jakimś programie), aczkolwiek zapewne promują osoby, które jeszcze nie były na wymianach.

Inna
08-28-2014, 14:32
Chciałabym także dowiedzieć się, kiedy lepiej wyjeżdżać: na drugim czy na trzecim roku, czy na magisterce?

basiuccia
08-28-2014, 22:45
Na obu. W ramach Erasmus+ możesz wyjechać na rok na każdym poziomie studiów, więc nie wyjeżdżając na licencjacie zwyczajnie Ci ten rok za granicą przepada. Ja byłam pół roku na Erasmusie na 2 roku studiów licencjackich, teraz po 1,5 roku niecierpliwego siedzenia w domu wyjeżdżam na pierwszy semestr trzeciego roku (z innego kierunku). Z pewnością zrobię wszystko, żeby rok magisterki tez spędzić w innym miejscu. :)
Zwróć uwagę na to, że na większości uczelni nie można wyjeżdżać na ostatnim semestrze licencjatu.

basiuccia
08-28-2014, 22:46
Ah, jeszcze dodam, że na Erasmusie poznałam osoby, które czekały do magisterki i żałują, że nie pojechały jeszcze raz na licencjacie.

Grzegorz1107
10-25-2014, 12:06
Bardzo dużo osób poleca u nas Erasmusa, ale osoby, które wybrały się po pierwszy roku, miały bardzo duże zaległości. Planuję się wyrać, ale dopiero na studiach 2 stopnia ^^