PDA

View Full Version : Kompaktowy aparat o dużej szczegółowości zdjęć

Kobet
05-26-2014, 02:46
Do tej pory posiadałem aparat Panasonic DMC-TZ3. Sprawował się świetnie, ładnie zdjęcia robił, ale po 32000 zdjęciach już niestety niedomaga - często gubi ostrość, na dodatek lampa błyskowa czasami ładuje się ponad 5 sekund. Więc czas na wymianę. Kupiłem go 5 lat temu, więc już takiego nie kupię. Wobec tego zabrałem się do czytania Internetu w poszukiwaniu nowego nabytku. Po przeczytaniu wielu testów wybór padł na Panasonic DMC-TZ40. Zakupiłem, przyszedł i przeżyłem szok! Obraz po zbliżeniu postrzępiony. Niby ma 16Mpix, ale mój TZ3 dokładniejsze zdjęcia robił jeśli chodzi o poziom szczegółowości a ma ich tylko 7Mpix. Zoom tutaj 20x, choć z powodzeniem wystarczyłby mi 10x. Ogólnie rzeczbiorąc fatalnie. Proszę o pomoc co wybrać, bo załamka totalna.

Aha... posiadam jeszcze Samsung WB250F, ale mogę powiedzieć, że niewiele się różnią, jeśli chodzi o jakość zdjęć, no może Samsung ciut nawet lepsze robi.
Jeszcze jedno co mnie zastanawia, robiłem zdjęcie figurki na stoliku. O ile TZ3 fajnie robi, to zarówno WB250, jak i TZ40 robi to dziwnie, mianowicie... figurka jest wyostrzona prawidłowo, zaś stolik wokół niej jest rozmazany. Czyli innymi słowy, wystarczy 5 cm różnicy odległości od aparatu pomiędzy sąsiednimi elementami i ten bliżej jest ostry, zaś ten dalej jest rozmyty. O co chodzi? Dla mnie efekt bez sensu, kojarzy mi się to z efektem który robi zawodowy fotograf, jak np. robi zdjęcie twarzy, a za nią rozmycie.

Na http://www.saturn.pl/aparaty-cyfrowe_aparaty-kompaktowe widziałem też kilka wydaje się fajnych coolpixów, ale spotkałem się też z opiniami, że jeżeli Nikon to tylko lustrzanka. jak jest naprawdę?

Myślałem nad lustrzanką, ale niestety gabaryty mnie przerażają. Ponieważ chcę brać aparat na wycieczki i ciężko jest nosić skrzynię na sobie. Wolę mały pokrowiec na szyi.

Czego potrzebuję w aparacie:
- wielkość rzędu TZ3,
- zoom conamniej 8-10x, ostawiany elektronicznie za pomocą przycisków,
- do robienia zdjęć w domu, ale i również na wycieczkach,
- fotografowanie przedmiotów, bukietów kwiatów, zabawek z prawidłową ostrością,
- możliwość wykonania zdjęcia z ręki - sobie, stąd użycie szerokokątnego obiektywu,
- mile widziane WiFi, aczkolwiek niekoniecznie
- wyjście na statyw, do tej pory miałem na śrubę przykręcaną.

Stawiam przede wszytskim na szczegółowość zdjęć i wymiary aparatu. Nie może być przesadnie duży i ciężki.

Proszę o propozycję co można teraz ciekawego zakupić, bo już nie mam sił szukać

Atacama
05-27-2014, 14:30
Od x lat fotografuje lustrzanka. Moj pierwszy kontakt to jakis niemiecki 3mln pixeli byl.Potem sony dsc-s600, potem h2. Polecam sony i bede polecac sony. W dsc s600 powalala mnie szybkosc i foty z fleszem + odzwierciedlenie kolorów. H2 to byla juz wyzsza klasa i super macro od 2cm i genialne ostrzenie + wymienione wczesniej.
Obecna lustrzanka to równiez sony i jestem z niej bardzo zadowolna. Niestety na wycieczki musze zabierac caly tabun :P No, ale ...hobby

Jako,ze od zawsze mam sony, kamery, kompa itp. i nigdy mnie nie zawiodly, wiec polecalabym sony.
Sprawdz sobie w porownywarce od ilu ma makro, pixele nie sa wazne jak jasnosc obiektywu. Jesli bedziesz plakaty drukowal to wez jakies 12mln czy cos, ale jesli nie to 8-10mln, nawet 6 ci wystarczy.
Musisz wiedziec ile chcesz na niego wydac itp. a najwazniejsze zeby dobrze lezal w rece. Dlatego idz do sklepu i poogladaj, a research tez jest wazny. Ale w sklepie nie sluchaj tych kiepków, bo oni malo sie znaja na aparatach