PDA

View Full Version : Przydatność euskery

mariakupiec
05-20-2014, 19:20
Hej! jest już jeden wątek o języku baskijskim, jednak nie porusza tematu jego przydatności. Jak wiemy, jest językiem, który bardzo ciężko zakwalifikować do jakiejkolwiek grupy językowej. Czy uważacie, że znajomość tego języka jest przydatna biorąc pod uwagę, że Baskowie raczej znają kastylijski i bez problemu można się z nimi dogadać?

DianaM
05-20-2014, 22:02
Może i znają, ale ja znam takich co znają go tylko z konieczności i go tak naprawdę nienawidzą. A oferty pracy z językiem baskijskim, nawet tu w Polsce, można znaleźć.

magrosia
05-26-2014, 19:26
Myślę, że warto się uczyć baskijskiego. Zawsze może być to dobra podstawa do innych języków jak hiszpański czy francuski czy choćby łacina. A milion ludzi, który mówi tym językiem o czymś świadczy. :)

minion
09-08-2014, 11:33
Myślę, że warto się uczyć baskijskiego. Zawsze może byc to dobra podstawa do innych języków jak hiszpanski czy francuski czy chocby łacina.

Nie wydaje mi się, żeby akurat euskera pomagała w przyszłej nauce hiszpańskiego (chyba że komuś znajomość słówka kalea przybliży kiedyś naukę hiszpańskiego calle - bo większość słów jest jeszcze mniej zbliżona) czy łaciny; chyba że mówisz o tym, że "każdy kolejny język obcy przychodzi łatwiej", czy coś w tym stylu.
Tak naprawdę nie wiem, jaka jest (i czy jakakolwiek) przydatność znajomości baskiijskiego (poza ewentualnym mieszkaniem w Kraju Basków), ale z miłości do języka (i/lub kraju) można wszystko:>

qwerty
09-13-2014, 17:04
Nie oszukujmy się. Przydatność - podobnie jak w przypadku walijskiego czy gaelic - zerowa. Ogólnie nauka tego rodzaju języków z myślą o ich przydatności "zawodowej", to jak gra w rosyjską ruletkę.

Natomiast, hobbystycznie, czy też z miłości do kraju/kultury - jak najbardziej polecam. Zawsze chciałem znać jakiś taki bardzo rzadki język, i jeszcze któregoś dnia to marzenie zrealizuję. Ale nie w celach zarobkowych, lecz ot tak - dla siebie.

DomiRze
01-17-2015, 01:05
Też mi się nie wydaje, żeby język baskijski był pożądany na rynku pracy czy szczególnie przydatny do innych celów. Naukę tego języka traktowałabym raczej jako naukową ciekawostkę, bo, jak już ktoś wspomniał, nie jest on podobny do żadnego innego języka indoeuropejskiego, a jego pochodzenie nie jest znane. Sama z chęcią przeszłabym się na kilka lekcji, żeby zobaczyć jak zbudowany jest ten język.

Ifrankowska
03-31-2015, 17:49
Według mnie znajomość każdego języka jest jak najbardziej przydatna. Kraj Basków jest regionem bardzo industrialnym i jest w stanie zapewnić pracę bardzo wielu Hiszpanom (i nie tylko). Osoba ze znajomością Euskara będzie tam dużo bardziej ceniona i według mnie, będzie miała o wiele wyższe szanse na znalezienie zatrudnienia.

kingaf
11-30-2015, 02:42
Zgadzam się w 100 procentach. Myślę, że ze znajomością euskara można wyjechać do kraju Basków i tam szukać pracy. Jest to jeden z najlepiej rozwiniętych regionów w Hiszpanii i na pewno jest tam łatwiej ze znalezieniem pracy.

kingaf
11-30-2015, 02:44
A dla zainteresowanych podaję linka do filmu dokumentalnego o Euskera:
Redes - Basque: The oldest living language in Europe (english subs)

http://www.rtve.es/alacarta/videos/redes/redes-origenes-especies/1076721/