PDA

View Full Version : Języki obce w Czechach

gosha
04-23-2014, 11:24
Wybieram się do Czech i zastanawia mnie jakimi językami można się tam porozumieć? Czy Rosyjski jest popularny? Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami.

Nika_
04-23-2014, 18:29
To zależy dokąd jedziesz. W Pradze to raczej będzie problem z trafieniem na Czechów (tak słyszałam od jednej Czeszki:)). Zasadniczo jak słyszą obcokrajowców to przechodzą na angielski, nawet jeśli się o to nie prosi (bo np. mówisz po czesku, ale po akcencie wyczują i im się wydaje, że tak będzie łatwiej :P).
Na pewno są w tym lepsi niż Polacy, przynajmniej w większych miastach.

gosha
04-23-2014, 18:38
Też mi się wydawało, że angielski będzie bezproblemowy, ale kontakt telefoniczny z hostelami pokazał mi inny obraz. No może pechowo trafiłam, ale musiałam rozmawiać łamanym polsko-angielsko-czeskim.

Nika_
04-23-2014, 20:00
Wow, no jak w hostelach nie potrafili po angielsku to dziwne. Kasy dworcowe, restauracje, sklepy, MPK - wszędzie tam ktoś kiedyś (niekoniecznie młody) chciał ze mną rozmawiać po angielsku :)
Musiałaś źle trafić, a może po prostu ja mam doświadczenia z dużymi instytucjami, które pewnie mają swoje szkolenia...

annamarie
04-28-2014, 12:50
Wydaje mi się, że Czesi będą Cię mniej więcej rozumieć, jak będziesz mówić po polsku. Gorzej jest w drugą stronę, wiele razy spotkałam się z tym, że Polacy nie rozumieją Czechów. Czesi polski już bardziej, na pewno w dużej mierze dlatego, że są tak obeznani ze słowackim. Jak dodać do tego angielski, nie powinniście mieć problemu z dogadaniem się :)

Porlock
05-08-2014, 14:51
Przez rok mieszkałam w Czechach i sytuacja z językami wygląda podobnie jak w Polsce - studenci, zwłaszcza ci, którzy byli na wymianach za granicą i podróżują mówią świetnie. Starsze pokolenie angielskiego nie zna.
Jeśli chodzi o rosyjski - w Pradze co drugi sklep z pamiątkami jest prowadzony przez osoby z byłego Sojuza! Łatwiej tam o matrioszkę niż figurkę krecika. Sama chodziłam do sklepów z pamiątkami, żeby sobie pogadać po rosyjsku ;) Dużo osób mówi po niemiecku, w okolicach Cieszyna wszyscy mówią po polsku.
Nie zgadzam się z opinią, że Czesi lepiej rozumieją Polaków niż na odwrót. Często im się wydaje, że nas rozumieją i nam się wydaje, że rozumiemy ich ;) Ale niestety w tych dwóch językach jest zbyt wiele "fałszywych przyjaciół" i to "rozumienie" może być pozorne.
Pewnie, że zawsze można próbować mówić po polsku, wystrzegając się oczywiście owianego złą sławą "szukam" :D

tyska
05-11-2014, 17:43
Przez rok mieszkałam na czeskiej prowincji i bardzo rzadko się zdarzało, żeby ktoś mówił po angielsku (nawet jesłi rozumiał to nie miał ochoty mówić). Dotyczyło to również młodzieży, która uczy sie języka w szkole. Czasem nawet w Pradze ludzie z popłochem uciekali gdy usłyszeli angielski ;) Ale dzięki temu bardzo szybko byłam zmuszona mówić po czesku i wyszło to mi na dobre :) i byłam pozytywniej postrzegana wśród tubylców.

ellina_romanova
05-11-2014, 19:29
Sześć lat temu bardzo mi pomógł angielski, bo to była moja pierwsza podróż za granicę i żadnych innych obcych języków nie znałam. Wiem, że w Karlowych Warach można dość łatwo porozumieć się ze sprzedawcami w sklepach po rosyjsku, przynajmniej mojej matce łatwo się udało. Powodzenia!

Klucha
05-12-2014, 13:45
Jeśli znasz angielski, to myślę, że się dogadasz, choć jak byłam w Ostravie to w niektórych typowo czeskich knajpkach, gdzie starsi Czesi popijali piwo i oglądali hokej, ludzie nie mówili po angielsku twierdząc, że są u siebie i po co im to :)

anna.kepa
05-13-2014, 11:53
Witam,
moje doświadczenia są następujące: gdy mówiłam po czesku, nie było problemu, ale tylko ktoś wyczuł, że Czeszką nie jestem od razu (mimo, że czeski rozumiem i chwilę wcześniej rozmawialiśmy w tym języku) przechodzi na angielski.... Nie wiem, skąd to...
Poza tym - angielski, jak wszędzie (tzn. czyli niby znany, ale nie wszystkim).
Pozdrawiam

jacekz
05-14-2014, 20:46
W Pradze widziałem dużo rosyjskich restauracji, także raczej są nastawieni na turystów mówiących po rosyjsku. Z językiem angielskim raczej u nich kiepsko - chociaż nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Najlepiej mówić po polsku i starać się rozszyfrować różnice pomiędzy naszymi językami. Sprawia to dużo radości zarówno Polakom jak i Czechom. ;)

magrosia
05-15-2014, 21:10
Znajomość angielskiego wystarczy, a jeśli do tego znamy rosyjski to nie zginiemy w Czechach :)

DianaM
05-16-2014, 08:41
Ja kiedyś będąc w Pradze poszłam z koleżanką do McDonald's i chciałyśmy kupić lody. Niestety Pani nie rozumiała słowa lody ani po angielsku ani po rosyjsku. Na szczęście u góry był plakat z promocją na lody i udało nam się dowiedzieć jak są lody po czesku. Więc znajomość języków znajomością, ale nigdy nie wiadomo na kogo się trafi ;)

Anna2
05-16-2014, 10:53
Wybieram się do Czech i zastanawia mnie jakimi językami można się tam porozumieć? Czy Rosyjski jest popularny? Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami.

No napewno po czesku się porozumiesz doskonale, przecież to ojczysty język Czechów, a co z innymi językami? To z pewnością angielski, a czy po rosyjsku zrozumieją? Tego nie wiem. Ja nie znam rosyjskiego i gdy słyszę jak obok mnie rosjanki rozmawiają to nic nie rozumiem. Musisz tam jechać koniecznie i tylko w taki sposób się przekonasz w jakim języku można tam sobie porozmawiać. Życzę miłego pobytu, hahhaha.

reniasecz
07-09-2016, 18:28
Jak byłam w Pradze rozumieli nas po polsku bez problemu, za to my ich ni w ząb.... angielskim porozumieliśmy się również :)

oxxxymiron
12-07-2016, 02:04
Ja ze swojego doświadczenia mogę Ci napisać tyle: porozumiewać można się w języku angielskim i rosyjskim. Pamiętaj też o świadomości narodowej mieszkańców Republiki Czeskiej. Np. niektórzy Morawianie mogą się śmiertelnie na Ciebie obrazić za nazywanie ich Czechami. ;)

czeskina102
12-22-2016, 20:40
Rzeczywiście w Pradze można spotkać wiele osób rosyjskojęzycznych. Jeśli chodzi o angielski, to wśród młodego pokolenia, dogadanie się w tym języku nie stanowi większego problemu - wygląda to podobnie, jak w Polsce. Na Morawach, szczególnie w Brnie można spotkać wielu studentów (i nie tylko) ze Słowacji, a język słowacki wydaje się mi być bardziej podobny do polskiego, więc porozumienie się jest możliwe. Ponad to, gdy naprawdę "nastawisz uszy", zrozumienie czeskiego również staje się możliwe!

oxxxymiron
12-25-2016, 03:21
Rzeczywiście w Pradze można spotkać wiele osób rosyjskojęzycznych. Jeśli chodzi o angielski, to wśród młodego pokolenia, dogadanie się w tym języku nie stanowi większego problemu - wygląda to podobnie, jak w Polsce. Na Morawach, szczególnie w Brnie można spotkać wielu studentów (i nie tylko) ze Słowacji, a język słowacki wydaje się mi być bardziej podobny do polskiego, więc porozumienie się jest możliwe. Ponad to, gdy naprawdę "nastawisz uszy", zrozumienie czeskiego również staje się możliwe!

W końcu nie na darmo język słowacki nazywany jest "esperanto wśród języków słowiańskich". :)

zu__pa
12-26-2016, 13:57
Jak parę osób powyżej: często zdarzało mi się, że gdy mówiłam po czesku i ktoś wyczuł, że nie jestem Czeszką (czyli zawsze :D) przechodzili na angielski. Z różnych powodów, jeden chłopak poznany w pubie powiedział, że skoro uczę się czeskiego, on nie chce używać swojej "brzydkiej" czeszczyzny. A szkoda, bardzo lubię język potoczny i dialekty.

Wiem natomiast, że moi znajomi, którzy nie umieją czeskiego, czasem mieli problemy z porozumieniem się po angielsku. W turystyce może nie będzie to tak uciążliwe, ale w sytuacjach takich jak np. szpital, policja, nie ma co liczyć na angielski.

Archol
02-20-2017, 10:46
Jesli chodzi o Czechów i ich znajomość języków obcych to jest z nimi niemal tak samo jak z Polakami. Starsi ni w ząb, może poza paroma słówkami po rosyjsku, za to młodzi są z reguły komunikatywni, zwłaszcza po angielsku ale i niemiecki nie jest tam rzadkością. Wszystko też zależy od człowieka - są ludzie mniej i bardziej inteligentni językowo - niektórzy bez większych problemów rozumieją Polaków, szczególnie Ślązacy z okolic Cieszyna, inni mają problem nawet ze zrozumieniem Słowaków (co już wydaje się kuriozalne). Aha, no i w całych Czechach przy polskim pomaga znajomość śląskiego :P