PDA

View Full Version : Język starogrecki - materiały do nauki

paulina2708
09-07-2013, 10:46
Jaka jest Wasza wiedza o tym języku? Czy warto się go uczyć? Czy możecie polecić jakieś materiały pozwalające pogłębić wiedzę o tym języku?

8852
10-07-2013, 02:26
No ja to się uczyłem z podręcznika Mariana Goliasa. Wszyscy narzekali na ten podręcznik, mnie jednak ogólnie się podobał - jest zbudowany w bardzo przyswajalny sposób. Ogólnie uważam starogrecki za trochę łatwiejszy od łaciny, z mniej skomplikowaną gramatyką.

js3
11-19-2013, 21:54
Uczyłam się starogreki w liceum i znajomość alfabetu przydała mi się podczas zwiedzania i czytania napisów na monumentach/pomnikach. Jeśli interesujesz się językiem i chcesz się go uczyć to świetna sprawa. Myślę, że jest to język rzadszy niż łacina i bardzo ciekawy, ale na pewno praktyczniej uczyć się języków nowożytnych.

mate
01-06-2014, 21:20
Trzyletni romans z tym językiem na studiach, bardzo udany swoją drogą. ;] Upraszczając sprawę można powiedzieć, że trochę bardziej skomplikowana łacina, jednak każdy podchodzi do niego inaczej. Jeżeli masz jakiś ułamek hellenofila w sobie polecam naukę chociażby jako trening umysłu. ;]
Do nauki oczywiście nieśmiertelny Golias, który wciąż jest wykorzystywany na uniwersytetach wraz z materiałami z innych źródeł. Dodatkowo niezmiernie przydatnym narzędziem jest Perseusz:

http://www.perseus.tufts.edu/hopper/

Jest to pokaźna biblioteka tekstów, przede wszystkim greckich i łacińskich, w oryginale oraz tłumaczeniu angielskim. Narzędzie umożliwia analizę wykorzystania słów przez autorów oraz określenie form gramatycznych i pochodzenia odmienionego słowa, bardzo przydatne jeżeli chodzi o język grecki. Oczywiście podstawowy słownik jest również. ;]

QubaSzylkiewicz
09-29-2014, 15:12
Mam w swojej prywatnej biblioteczce "Hellenike glotta, podręcznik do nauki języka greckiego" ( starożytnego ) autorstwa Agnieszki i Kazimierza Korusów. Przyznam uczciwie, że jest to jedyny znany mi podręcznik do greki starożytnej, przeznaczony głównie dla filozofów i teologów.

jkotl
09-29-2014, 17:51
Moja koleżanka po filologii klasycznej na UW poleciła podręcznik "Mormolyke. Książka do nauki języka starogreckiego" Małgorzaty Borowskiej.

Raukolith
06-09-2015, 20:47
Ja się uczyłam ze wspomnianego już Goliasa: książka plus ćwiczenia. Perseusz również jest bardzo przydatny. W życiu nie napisałabym, że jest to łatwiejszy język od łaciny! Wręcz przeciwnie! Gramatyka jest naprawdę skomplikowana. Wystarczy wspomnieć, że przez przypadki odmienia się zarówno rzeczownik jak i rodzajnik, a typów deklinacji jest naprawdę sporo. Z kolei aoryst to mi się śnił po nocach. :) Wszyscy, którzy uczyli się greki wiedzą o czym mówię. :) A czy warto się uczyć? Hmm, jest to na pewno piękny język, który cudownie brzmi, a czytanie w oryginale daje nie lada satysfakcję. Trzeba jednak naprawdę się przyłożyć do nauki, by móc to robić, a znajomość greki raczej nie przekłada się na pomoc w nauczeniu się innych języków. Tym niemniej życzę powodzenia!

MariaG
07-04-2015, 13:44
Do samodzielnej nauki lepszy będzie chyba podręcznik M. Goliasa. Mormolyke, mimo że to dosyć nowa książka, bez pomocy nauczyciela jest dosyć trudna, moim zdaniem. Warto zaopatrzyć się też w gramatykę opisową i zaglądać np. tu http://www.perseus.tufts.edu/hopper/