PDA

View Full Version : Język gruziński - nauka, doświadczenia

sylwia91ch
09-06-2013, 13:32
Witajcie!

Ostatnio rozważam naukę j. gruzińskiego (bynajmniej ze względu na modę na Gruzję, ale ze względów osobistych - mam gruzińskie korzenie).

Czy ktoś z Was na tym forum uczy się tego języka? Jeśli tak, proszę dajcie znać.

Czy znajdę tu kogoś, kto uczęszczał na lektorat z gruzińskiego w Szkole Języków Obcych UW? Czy może gdzieś indziej też?

Zapraszam do dzielenia się informacjami.

aczajkowska
06-06-2014, 16:18
Zaczęłam uczyć się samodzielnie tego języka i muszę przyznać, że jestem nim zafascynowana. Próbowałam zapisać się na letni kurs tego języka właśnie z UW, ale niestety przynajmniej na razie jest za mało chętnych, żeby kurs ruszył. Wiem, że są jeszcze jakieś kursy komercyjne w Warszawie, ale nie znam szczegółów. Do samodzielnej nauki używałam anglojęzycznych podręczników, z tego co wiem, nie wydano jeszcze polskiego podręcznika do nauki tego języka.

Myślę, że jest to bardzo trudny język do opanowania samodzielnie, zwłaszcza że gramatyka, jest zdecydowanie inna niż jakiegokolwiek innego języka, którego miałam okazję uczyć się do tej pory. Nie mówiąc już o alfabecie, chociaż akurat nauka liter przyszła mi nadspodziewanie łatwo... :) Dużym ułatwieniem jest fakt, że jednej literze odpowiada zawsze jedna, ta sama głoska. Natomiast liczba spółgłosek występujących tuż obok siebie może przyprawić o zawrót głowy, dużo łatwiej jest nauczyć się pisać tym 'okrągłym' alfabetem niż to potem przeczytać... :)

mariakupiec
06-08-2014, 22:10
Ja do niedawna nie wiedziałam nic o tym języku, a o Gruzji niewiele więcej niż podstawowe informacje związane z wojną i relacjami z Rosją...To się jednak ostatnio zmieniło, kiedy to znajomy spędził dwa tygodnie w Gruzji i wrócił oczarowany tym krajem. Pokazywał mi zdjęcia i alfabet gruziński (wcześniej nawet nie wiedziałam jak wygląda) i bardzo mi się podobało zarówno brzmienie języka, a alfabet wygląda jak jakaś dekoracja. :) Ktoś mógłby porównać poziom trudności tego języka z jakimś innym?

aczajkowska
06-12-2014, 17:45
Trudno powiedzieć, często na pozór wydaje się, że ciężko nauczyć się alfabetu ale, jak pisałam wyżej, można nauczyć się czytać i pisać bardzo szybko, chociaż na początku trzeba się przygotować na niezbyt płynne czytanie, litera po literze, potem sylaba po sylabie. Jest to na pewno zdecydowanie inny język niż te najczęściej znane - nie istnieje w ogóle coś takiego jak bezokolicznik, trochę inaczej tworzy się czasy. Generalnie jednak nie jest tak strasznie jak mogłoby się wydawać, gruziński to tzw. język aglutynacyjny, czyli wszystko opiera się na dodawaniu kolejnych prefiksów i końcówek, jak już załapie się o co w tym chodzi, jest trochę z górki :)

Medea
09-24-2014, 23:40
Jeśli w ogóle istnieją, to czy możecie polecić jakiś podręcznik do samodzielnej nauki gruzińskiego? Będę wdzięczna :D

Katja
09-26-2014, 18:36
Jeśli w ogóle istnieją, to czy możecie polecić jakiś podręcznik do samodzielnej nauki gruzińskiego? Będę wdzięczna :D

Kiziria, Dodona (2009), Beginner's Georgian with 2 Audio CDs, New York: Hippocrene, ISBN 0-7818-1230-5

Medea
09-28-2014, 23:00
Ogromne dzięki!

malgoska240990
11-04-2014, 20:11
Mieszkałam przez jakiś czas w Gruzji i powiem, że jest ciężko. :) Sam alfabet jest dość skomplikowany, ale na pewno możliwy do opanowania. Po dwóch miesiącach zaczęłam rozumieć około 1/5 wypowiedzi, ale z mówieniem było bardzo ciężko. Powodzenia. :) Uczyłam się trochę na muzyce - np. https://www.youtube.com/watch?v=aK5taQZwgig

andrzejkoziol11
01-14-2015, 12:34
Język gruziński jest trochę podobny do rosyjskiego, nie jest jakoś bardzo trudny do przyswojenia i nauki.

aleksandra6
03-15-2015, 21:07

Podręcznik to to nie jest, ale przynajmniej można się trochę zapoznać z podstawami.
http://www.101languages.net/georgian

Pozdrawiam :)

magdalenabialek@onet.eu
11-13-2015, 21:18
Słyszałam, że do nauki gruzińskiego dobrym, ale trudnym do zdobycia, jest podręcznik Biliki. Korzystał ktoś z niego?

an2016
05-20-2016, 18:30
გამარჯობა! Może komuś się przyda :)

http://geofl.ge/#!/page_saxelmdzvanelo

alicjaaa1
10-07-2016, 19:00
Może ten blog się komuś przyda: http://innagruzja.blogspot.com/ Z tego co widzę opisuje głównie kwestie kulturowe ale może o języku też coś się znajdzie.

jomilian
11-07-2016, 22:38
Ponad rok temu zaprzyjaźniłam się z Gruzinem i mnie również oczarował ten język. Co prawda nie uczę się go, jak na razie mój cały wolny czas zapełniają rosyjski i niemiecki. Jednak Bakar zawsze podrzuci mi jakieś słówka i lubi, kiedy "rozmawiam" z nim po gruzińsku. Co do alfabetu - jest trudny, ale to tak jak z cyrylicą, po kilku tygodniach ćwiczeń czytanie przychodzi lekko. :)