PDA

View Full Version : Nauka esperanto

antalyya
08-12-2013, 14:19
Miałam w planach naukę tego języka, jako hobby, ale zapał wygasł niestety. Czy ktoś z was uczy się Esperanto? Lub już się nauczył, jeździ na zjazdy itd.? Pozdrawiam wszystkich, którzy władają tym językiem. :)

mrmat
08-16-2013, 15:20
Myślę, że to język, który jest fajny dla poliglotów, ludzi którzy znają wiele języków, uczą się ich już praktycznie tylko dla zabawy, jeżdżą na zjazdy poliglotów itd. Nie uważam, żeby był sens uczyć się esperanto jako drugiego, trzeciego, czy nawet czwartego języka, no chyba, że kogoś to naprawdę interesuje i traktuje go czysto hobbystycznie, bo korzyści praktycznych z jego znajomości nie ma chyba żadnych.

Judyta Łepkowska
08-16-2013, 22:33
Myślę, że to język który jest fajny dla poliglotów, ludzi którzy znają wiele języków, uczą się ich już praktycznie tylko dla zabawy, jeżdżą na zjazdy poliglotów itd. Nie uważam, żeby był sens uczyć się esperanto jako drugiego, trzeciego, czy nawet czwartego języka, no chyba, że kogoś to naprawdę interesuje i traktuje go czysto hobbystycznie, bo korzyści praktycznych z jego znajomości nie ma chyba żadnych.

Rozumiem - w ramach hobby. ;) Zapytałam, ponieważ mojego podejście do wszystkiego (do języków zwłaszcza) jest wręcz patologicznie praktyczne. ;)

idengager
08-17-2013, 01:35
Uczyłam się i swego czasu mówiłam dość dobrze, mniej więcej na poziomie B1-B2. To mi umożliwiło swobodny udział w zjazdach i imprezach esperanckich, na których poznałam mnóstwo osób przeróżnych profesji i w przeróżnym wieku. Ponadto była to fajna intelektualna i naukowa przygoda, m.in. nauczyłam się wielu rzeczy o językoznawstwie.

Zapytałam, ponieważ mojego podejście do wszystkiego (do języków zwłaszcza) jest wręcz patologicznie praktyczne. ;)

Jeśli masz czas i chęci pojeździć sobie po Europie i świecie, to mówiąc w esperanto błyskawicznie znajdziesz mnóstwo okazji wyjazdów lub pracy w sektorze NGO, głównie bezpośrednio związanych z organizacjami esperanckimi, ale nie tylko, ja np. byłam wolontariuszką na Roskilde Festival. Gdybyś była zainteresowana, mogę polecić esperanckie organizacje w Warszawie lub Krakowie, służące informacją i pomocą w nauce.

Judyta Łepkowska
08-17-2013, 22:54
Uczyłam się i swego czasu mówiłam dość dobrze, mniej więcej na poziomie B1-B2. To mi umożliwiło swobodny udział w zjazdach i imprezach esperanckich, na których poznałam mnóstwo osób przeróżnych profesji i w przeróznym wieku. Ponadto było to fajna intelektualna i naukowa przygoda: nauczyłam się wielu rzeczy o językoznawstwie.

Jeśli masz czas i chęci pojeździć sobie po Europie i świecie, to mówiąc w esperanto błyskawicznie znajdziesz mnóstwo okazji wyjazdów lub pracy w sektorze NGO, głównie bezpośrednio związanych z organizacjami esperanckimi, ale nie tylko: ja np. byłam wolontariuszką na Roskilde Festival. Gdybyś była zainteresowana, mogę polecić esperanckie organizacje w Warszawie lub Krakowie, służące informacją i pomocą w nauce.

Ejże... to brzmi bardzo ciekawie... :D

Catherine04
08-18-2013, 13:43
Ciekawa sprawa. Myślałam, że już nikt nie używa esperanto do komunikacji. Może ktoś poleci jakieś książki do nauki tego języka? ( oczywiście jeśli takie istnieją ;D)

idengager
08-18-2013, 17:08
Klasyczną pozycją jest "ABC języka esperanto" Andrzeja Pettyna, a także inne jego publikacje, np. "Esperanto en funkcioj". O ile wiem, w tej chwili przygotowywany jest na polski rynek nowy podręcznik; testy kolejnych wersji w krakowskim Kole Esperantystów trwają. :)

antalyya
08-19-2013, 10:32
Widzę, że są jeszcze pasjonaci, którym nie zależy tylko i wyłącznie na komercyjności języka i tym co się opłaca, a co nie. :) Jak zaczynałam naukę, czyli miałam kilka dni słomianego zapału, to wyszukałam kilka fajnych stronek na necie z podstawami Esperanto. Chyba będę musiała do tego wrócić, bo widzę, że są osoby, którym zależy. :)

jaga1
08-23-2013, 12:17
Ja uczyłam się tego języka dawno temu. Byłam nawet na obozie entuzjastów tego języka. Mnie osobiście nie zachwycił, gdyż po krótkim czasie przyswajania słówek powstał u mnie dziwny opór, którego nie odczułam przy żadnym z naturalnie rozwijających się języków. Jakoś przez długie lata nie mam okazji spotykać esperantystów i mam wrażenie, że idea zastosowania tego języka jako "neutralnego", dającego równe szanse przedstawicielom różnych krajów np. na sympozjach naukowych z różnych , choć piękna, chyba w praktyce się nie sprawdziła. Ale nie jestem w tych sprawach na bieżąco. Moi przyjaciele i znajomi jakoś nie połknęli bakcyla, jak chodzi o ten język. A jeśli przyjął sie w gremiach naukowych, technicznych, etc. napiszcie, kto o tym wie.

Kaha90
08-24-2013, 14:18
widzę, że sa jeszcze pasjonaci, którym nnie zalezy tylko i wyłącznie na komercyjności języka i tym co się opłaca a co nie :) jak zaczynałam nauke, czyli miałam kilka dni słomianego zapału to wyszukałam kilka fajnych stronek na necie z podstawami Esperanto. Chyba będę musiała do tego wrócić, bo widzę, że są osoby, ktrórym zalezy :)

Może mogłabyś się podzielić tymi fajnymi stronkami? Też chętnie bym poznała chociaż podstawy.

Wydaje mi się, ze nauka esperanto to zwykła strata czasu. Lepiej w tym czasie uczyc sie angielskiego,czy hiszpanskiego - będą na pewno bardziej przydatne w zyciu

Nie uważam, żeby nauka jakiegokolwiek języka była stratą czasu. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć, np. coś tam o językoznawstwie, jak ktoś tu wcześniej wspominał lub po prostu poznać nowych ludzi. Poza tym, okazuje się również, że esperanto może przydać się w poszukiwaniu pracy :>.

W ostateczności, zawsze można zabłysnąć niebanalną wiedzą wśród znajomych :P

Delgado
04-06-2016, 12:17
Odkopuję temat. Dla zainteresowanych nauką Esperanto: wiedzieliście, że można się go uczyć na Duolingo? Trochę uciążliwe (jak to Duolingo), bo bardzo często wraca się do tych samych fraz do tłumaczenia, ale bardzo przyjemny język i dosyć łatwo wchodzi do głowy, przynajmniej te podstawy, których już usiłowałam się nauczyć. :)

Simona
05-19-2016, 00:41
Sprawdziłam, faktycznie jest na duolingo. Jak będę miała trochę więcej wolnego czasu to chętnie się zacznę go uczyć bo fajnie brzmi i nie wydaje się być trudnym. Zastanawia mnie jedynie przydatność, jak dużo osób na świecie go używa? Pewnie w kontaktach miedzynarodowych i tak przeważa angielski.

Nnacia
05-20-2016, 19:59
Ja uczyłam się esperanto jakiś czas, ale język mnie niestety nie pochłonął. Wydaje się być mało przydatny

Odkopuję temat. Dla zainteresowanych nauką Esperanto: wiedzieliście, że można się go uczyć na Duolingo? Trochę uciążliwe (jak to Duolingo), bo bo bardzo często wraca się do tych samych fraz do tłumaczenia, ale bardzo przyjemny język i dosyć łatwo wchodzi do głowy, przynajmniej te podstawy, których już usiłowałam się nauczyć. :)

A tak w ogóle to wow! Nie wiedziałam o istnieniu tej strony! Przyda się w nauce portugalskiego, dziękuję :D !

Anitta
10-04-2016, 16:47
A czy ktoś uczestniczy w jakiś regularnych spotkaniach w mówieniu Esperanto? W ogóle istnieją takie, czy to raczej nauka hobbystyczna?