PDA

View Full Version : Nauka języka baskijskiego

rafiuk
06-20-2013, 23:12
Czy ktoś uczy się tego wyjątkowego języka? :)

Alina24
06-22-2013, 16:09
A ja a w sumie nigdy nie słyszałam tego języka ... Czy jest on mocno podobny do hiszpańskiego?

Judyta Łepkowska
06-23-2013, 01:15
a ja a w sumie nigdy nie słyszałam tego języka ... czy jest on mocno podobny do hiszpańskiego?

W ogóle nie jest podobny. Do hiszpańskiego podobny jest kataloński, ale nie baskijski.

mb1988
06-23-2013, 11:58
Niezmiernie ciekawe jest skąd Baskowie wzięli się w tej części Europy, istnieje kilka teorii. Sam fakt przetrwania odizolowanego języka, niespokrewnionego z innymi, które go otaczają, jest niezwykle interesujący.

szulim
06-28-2013, 21:13
Polecam lektorat baskijskiego na warszawskiej Iberystyce.
Ponoć złośliwi mówią, że aby dobrze mówić potrzeba 12 lat nauki!
Baskowie przywędrowali na Półwysep jeszcze przed Rzymianami, poprzez Afrykę Północną, z terenów Kaukazu.
Dlatego też język jest aglutynacyjny (20 przypadków jak węgierski), ergatywny (jesli w zdaniu jest dopelnienie, podmiot jest w ergatywie-jak gruziński), ma pewne cechy języków berberykich (północna Afryka), oraz oczywiście dużo zapożyczeń z łaciny, arabskiego, a nawet kastylijskiego.
Baskowie to górale, nigdy się nie poddali ani Rzymianom, ani Arabom, i dlatego przetrwali nietknięci. Choć dziś ponoć nie tak wielu Basków umie mówić, a jeszcze mniej pisać w swoim języku.

Judyta Łepkowska
07-08-2013, 01:55
Co to jest za język? Region, historia? (http://www.g.com)

Region? Przecież kraj Basków leży w północnej Hiszpani...

alvaro
07-29-2013, 01:47
Też mówią po baskijsku w południowej Francji.

anna_ch
07-29-2013, 07:58
Myślicie, że w Polsce przydatna jest znajomość takiego języka? O ile wydaję mi się, że zdarzają się tłumaczenia z katalońskiego, to z baskijskiego raczej nie...Chociaż oczywiście fajnie jest znać takie egzotyczne języki :)

Malgosss
07-29-2013, 11:39
Baskijski to rzeczywiście egzotyczny język, ale jego przydatność oceniłabym dość nisko. Tak jak mówicie, jest on powoli zapominany. Podróżując przez jakiś czas po Kraju Basków tylko kilka razy słyszałam na ulicy baskijski, zazwyczaj byli to starsi ludzie. Większość młodzieży, szczególnie tej w miastach, traktuje baskijski jako coś przestarzałego, wiec nie powiedziałabym, że jego nauka to przyszłościowy pomysł ;)
Na Iberystyce UW był świetny lektor, Aitor, nie wiem czy nadal uczy, ale jeśli tak to polecam.

Judyta Łepkowska
08-03-2013, 20:48
Baskijski to rzeczywiscie egzotyczny jezyk ale jego przydatnosc ocenilabym dosc nisko. Tak jak mowicie, jest on powoli zapominany. Podrozujac przez jakis czas po Kraju Baskow tylko kilka razy slyszalam na ulicy baskijski, zazwyczaj byli to starsi ludzie. Wiekszosc mlodziezy, szczegolnie tej w miastach, traktuje baskjijski jako cos przestarzalego. Wiec nie powiedzialabym, ze jego nauka to przyszlosciowy pomysl ;)
Na Iberystyce UW byl swietny lektor, Aitor, nie wiem czy nadal uczy, ale jesli tak to polecam.

Baskijski jest i trudny, i dziwny, i mało przydatny.

graphi
08-06-2013, 13:05
Baskijski to rzeczywiscie egzotyczny jezyk ale jego przydatnosc ocenilabym dosc nisko. Tak jak mowicie, jest on powoli zapominany. Podrozujac przez jakis czas po Kraju Baskow tylko kilka razy slyszalam na ulicy baskijski, zazwyczaj byli to starsi ludzie. Wiekszosc mlodziezy, szczegolnie tej w miastach, traktuje baskjijski jako cos przestarzalego. Wiec nie powiedzialabym, ze jego nauka to przyszlosciowy pomysl ;)
Na Iberystyce UW byl swietny lektor, Aitor, nie wiem czy nadal uczy, ale jesli tak to polecam.

Ja natomiast miałam przeciwne doświadczenie - WSZYSCY mówili po baskijsku! Pracowałam kiedyś w szkole językowej w Onati i czasem jak dzieci totalnie nie rozumiały o co mi chodzi, próbowałam im przetłumaczyć na hiszpański... I też nie rozumiały :) Pokazały mi zeszyt ze szkoły, w którym wszystko było napisane po baskijsku (nie wiem, może to zależy od szkoły?) Mieszkałam wtedy ze studentami, którzy także woleli mówić między sobą po baskijsku niż po hiszpańsku.. (pomimo że hiszpański znali równie dobrze).

Tak czy inaczej, przydatność baskijskiego poza rejonami, w których jest używany jest raczej znikoma :)

Madrugada22
08-31-2013, 09:51
Ja jestem ciekawa na jakim języku źródłowym opiera się baskijski. Do jakiej rodziny języków najbardziej się upodabnia.
Jest taka baskijska bajka, nieco z sarkazmem i propagandą. Poniżej jeden z odcinków o Olentzero (czyli baskijskim św Mikołaju), który w tym nagraniu jest uosobieniem władzy dyktatorskiej.
http://www.youtube.com/watch?v=ygG0fMXQXHQ

elkemp
08-31-2013, 13:45
Baskijski zachwyca mnie swoją melodią :) ale na pewno, z racji braku podobieństwa do innych języków, jest trudny do nauczenia i trudny do doskonalenia, choć trafiłam na YouTube na jakieś filmy w tym języku.

Gioconda
10-21-2013, 14:19
Czytałam kiedyś opinię,że wśród 5 najtrudniejszych języków świata (japoński,mandaryński,węgierski,euskera,polski) to właśnie euskera jest najtrudniejsza. Najśmieszniejsze jest to,że w opinii znajomego Hiszpana-Baska euskera jest banalna w porównaniu do polskiego [jest Baskiem,w Polsce mieszka 7 lat].Probował mnie przekonywać,ale nic nie wskórał :o Sama słyszałam baskijski i przyznaje jest bardzo melodyczny.W Bilbao castellano i euskera traktowane są równorzędnie np.napis na tablicy:la calle i kalea.Gdy już się wybierzesz do wiosek Vizcayi,pojawiają się napisy w samej euskerze.
Tak,Baskowie kultywują swój język i nie jest prawdą jakoby zanikał.Często,w szerszy gronie,gdy obecni są inni Hiszpanie,mówią miedzy sobą w euskerze.Jak mi powiedziano,robią to specjalnie,by być niezrozumianymi gdy chcą np.poplotkować :o Na poziomie uniwersyteckim można wybrać 1 z 3 modeli:naukę po hiszpańsku/w euskerze lub model mieszany.
Myślę,że dla obcokrajowców lepiej odpuścić sobie baskijski i poświęcić czas na naukę języka o szerszym zasięgu obszarowym.

Ale gdyby ktoś był bardzo chętny
http://www.hiru.com/e-ikasi/idiomas/ikasten

aleksandrakub
11-07-2013, 22:02
Baskijski faktycznie nie brzmi jak żaden inny język, ale ma swój urok :) natomiast zupełnie nie zgadzam się z opinią, że odchodzi w zapomnienie. W Hiszpanii żaden element typowy dla danej prowincji nie zostanie zapomniany przy tak separatystycznych nastawieniach jakie panują w tym kraju.

izabb
11-11-2013, 21:22
Historia języka jest ciekawa, ale nie widzę większego sensu w nauce języka, tak trudnego i powoli wymierającego... Plus, z tego co słyszałam istnieją bardzo spore rozbieżności w wersjach tego języka w zależności od regionu, co czyni go jeszcze mniej przydatnym.

janela
11-11-2013, 23:58
Właśnie włączyłam ten wątek żeby spytać o przydatność tego języka... Ale widzę, że słabo. :)

Ania R.
11-13-2013, 00:10
A mi się w brzmieniu bardzo podoba baskijski. Kiedyś nawet z ciekawości i miłości do Kraju Basków nauczyłam się kilku wyrażeń, ale nie miałam za bardzo czasu na jakieś specjalne zagłębienie się w ten język i teraz wszystko już zapomniałam. Ale może kiedyś do niego wrócę. Globalnie jest to język zupełnie nieprzydatny, ale fajnie by było coś tam umieć powiedzieć :D

luilui
02-06-2014, 00:11
Ja uczę się baskijskiego! :)
Faktycznie z przydatnością rozumianą w takim ekonomicznym sensie to faktycznie kiepsko, ale jego nauka daje mi dużo satysfakcji!
Jest trudny, ale bardzo logiczny, choć zasady w niczym nie przypominają tych które znamy:)
Jeśli kogoś interesuje to tu można znaleźć słownik: http://hiztegiak.elhuyar.org/ (co wcale nie jest tak oczywiste!)
W razie pytań, chętnie odpowiem:)