PDA

View Full Version : Japoński czy arabski?

Cachca
06-12-2013, 21:57
Przeglądając ten dział forum: języki orientalne widze dużą przewage języka arabskiego i japońskiego.
Ciekawa jestem jakiego orientalnego języka użytkownicy forum uczą się najchętniej.
Arabski czy japoński?

Niltinco
06-13-2013, 09:49
By dostać odpowiedź na to pytanie chyba najłatwiej byłoby przejrzeć każdy temat w tym dziale i w tabeli wpisywać osoby uczące się japońskiego i arabskiego, a następnie podsumować. ;)

Buforek
06-13-2013, 14:17
Albo można było w tym temacie dołożyć ankietę i wtedy każdy wchodzący i zainteresowany mógłby zaznaczyć. Wtedy też by było szybciej podliczać.

Cachca
06-13-2013, 20:07
Albo można było w tym temacie dołożyć ankietę i wtedy każdy wchodzący i zainteresowany mógłby zaznaczyć. Wtedy też by było szybciej podliczać.

Świetny pomysł, jeszcze jakbym wiedziała jak to się robi :)

Satori
06-13-2013, 21:38
Pędzę z pomocą :D przy zakładaniu nowego wątku, jeśli zjedziesz niżej, masz "dodatkowe opcje" i jeszcze niżej jest opcja "dodaj ankietę" :D

aleksandraannaz
06-14-2013, 13:11
Ja jednakowoż odnoszę wrażenie jako arabistka, że japonistów jest więcej, przynajmniej na tym forum. Odczuwam to zwłaszcza przy zakładaniu nowych wątków i śledząc częstotliwość odpowiedzi osób używających arabskiego w odpowiednich wątkach.

oliwia
06-17-2013, 12:47
Bliski Wschód mnie nigdy nie interesował, wiec i do języka mnie nie ciągnęło. Jeszcze w podstawówce chciałam się uczyć japońskiego (bodajże przez serial "Szogun" lol), ale z perspektywy czasu nie sądzę, żeby to był świetny wybór. Powinnam była iść na studia techniczne i być panią inżynier :)

aleksandraannaz
06-17-2013, 22:48
Bliski Wschód mnie nigdy nie interesował, wiec i do języka mnie nie ciągnęło. Jeszcze w podstawówce chciałam się uczyć japońskiego (bodajże przez serial "Szogun" lol), ale z perspektywy czasu nie sądzę, żeby to był świetny wybór. Powinnam była iść na studia techniczne i być panią inżynier :)

Ja z perspektywy czasu mam podobne odczucia:D chociaż lubię swoje studia to jednak wiem, że z jakąś ekonomią czy innym praktycznym kierunkiem byłoby mi łatwiej żyć...

Niltinco
06-18-2013, 08:14
ja z perspektywy czasu mam podobne odczucia:D chociaż lubię swoje studia to jednak wiem, że z jakąś ekonomią czy innym praktycznym kierunkiem byłoby mi łatwiej żyć...
Akurat ekonomia leży daleko od praktycznych kierunków ^^. O wiele mniej osób po tych studiach ma kontakt z wyuczonym zawodem w porównaniu do orientalistów.
Ja tam nie żałuję, że poszłam na japonistykę. Teraz pracuję w zawodzie, robię to co mi się podoba i lubię swoją pracę, a i studia nie były męką przez to, że jednak łączyło się to z zainteresowaniami.

rafiuk
06-20-2013, 22:16
Arabskiego, język przyszłościowy patrząc na ich emigrację do Europy.

translatorka777
06-23-2013, 22:13
Arabskiego, język przyszłościowy patrząc na ich emigrację do Europy.

Nie tylko ich emigrację, ale także na rozwój państw na Bliskim Wschodzie! Chociażby Zjednoczone Emiraty :)

Ja uwielbiam arabski za jego brzmienie i historię :)

Judyta Łepkowska
06-24-2013, 00:28
Gdybym miała taki wybór, to pewnie zdecydowałabym się na japoński.

aninha.19
06-24-2013, 00:30
Arabski, arabski i jeszcze raz arabski :D

aleksandraannaz
07-04-2013, 12:02
po czterech latach arabistyki mam wrażenie, że... ani arabski ani japoński:D dla przyjemności ok, ale nie radzę nastawiać się na świetlaną przyszłość i karierę;)

Gusia89
07-04-2013, 14:42
Haha jak patrzę na moich znajomych po lub w trakcie japońskiego albo arabskiego to stwierdzam chiński albo lepiej koreański :P

yoake
07-04-2013, 17:39
Japoński, nigdy się nie brałam za arabski. Jakoś mnie do niego nie ciągnie :)

Piratess
07-05-2013, 06:00
mnie ciągnie ale jest trudny

arojek
07-05-2013, 12:19
Zdecydowanie Arabski! Nie wiem czemu ale jakoś ciągnie mnie do tego języka, może też ze względu na kulturę krajów Bliskiego Wschodu, która wydaje mi się niezwykle ciekawa.

aleksandraannaz
07-08-2013, 17:42
Zdecydowanie Arabski! Nie wiem czemu ale jakoś ciągnie mnie do tego języka, może też ze względu na kulturę krajów Bliskiego Wschodu, która wydaje mi się niezwykle ciekawa.

tak z ciekawości AROJEK jestes już po studiach, zaczynasz..?Gdzie?

Katja
06-26-2014, 23:04
Arabski. Chyba przez baśnie, które w dzieciństwie czytałam. Podoba mi się i japoński, ale już by było za dużo tych języków.

Ayami
06-27-2014, 15:37
Mnie zawsze bardziej interesował japoński i ogólnie kultura Dalekiego Wschodu. Ale to wszystko zależy od osoby.

Podoba mi się i japoński, ale już by było za dużo tych języków.

Oj, języków nigdy nie jest za dużo. Czasami mam wrażenie, że im więcej języków znam, tym chętniej zabieram się za nowe :D

marekuchan
06-27-2014, 18:17
Ja na studiach musiałem się uczyć przez rok japońskiego - ciekawy język ale nic nie z niego nie zostało skoro grupa nie miała zapału do jego nauki. Na egzaminie mało kto umiał katakanę czytać :D.

Katja
06-27-2014, 20:52
Oj, języków nigdy nie jest za dużo. Czasami mam wrażenie, że im więcej języków znam, tym chętniej zabieram się za nowe :D

Tego mi mówić nie trzeba. :) Ja w ogóle lubię się uczyć, ale nie interesuję się na tyle kulturą Japonii, aby zacząć się uczyć tego języka. Podoba mi się, ale to za mało. :)

J0NN
09-15-2014, 18:56
W odpowiedzi na pytanie postawione w temacie: czemu nie jedno i drugie? Oba języki widnieją na mojej liście "do nauczenia". Od października trzeci rok japonistyki, więc można powiedzieć, że realizacja planu idzie mi całkiem nieźle ;)

hannazuzanna
09-20-2014, 23:46
Dla Polaków wymowa japońska jest łatwiejsza od arabskiej. Poza tym słyszałam, że jest dużo odmian arabskiego. Nie wiem czy to chodzi o dialekty czy o coś innego. Czy to prawda? Jeśli tak, to mnie osobiście to zniechęca do nauki arabskiego, bo co z tego, że się nauczę jeśli nie będę mogła porozumieć się z użytkownikami jakiegoś "innego" arabskiego?

AgataSzepe
09-21-2014, 08:33
Nie jestem specjalistką, ale użytkownicy dialektów raczej się "mniej więcej" nawzajem rozumieją. Wydaje mi się, że trzeba po prostu skupić się na jednym z dialektów i nie nastawiać się na to, że w każdym państwie arabskim będę brzmieć jak native. W końcu, państw gdzie mówi się jakąś odmianą arabskiego jest dużo, a niektórzy uczą się języków, które mają o wiele mniej użytkowników, niż co popularniejsze dialekty arabskie.

hannazuzanna
09-21-2014, 20:16
Rozumiem, dzięki za odpowiedź. W gruncie rzeczy to sprawa pewnie wygląda podobnie w większości krajów. W końcu nawet my mamy nasze polskie dialekty. Może powinnam spytać moją koleżankę jakim arabskim mówi. Przy okazji, jeśli ktoś z was chciałby się czegoś od niej dowiedzieć (dziewczyna przyjechała do Polski z Iraku), to napiszcie a ja chętnie jej przekażę waszą wiadomość :).

angelika24
10-10-2014, 19:35
Dla Polaków wymowa japońska jest łatwiejsza od arabskiej. Poza tym słyszałam, że jest dużo odmian arabskiego. Nie wiem czy to chodzi o dialekty czy o coś innego. Czy to prawda? Jeśli tak, to mnie osobiście to zniechęca do nauki arabskiego, bo co z tego, że się nauczę jeśli nie będę mogła porozumieć się z użytkownikami jakiegoś "innego" arabskiego?

Zgadzam się co do wymowy arabskiej - jest sporo fonemów trudnych do wymówienia nawet po kilku latach nauki.

Co do odmian arabskiego - wyróżniamy język standardowy (Modern Standard Arabic), który jest językiem oficjalnym w krajach arabskich, używanym np. w mediach. "Na ulicy" natomiast ludzie porozumiewają się dialektami - niektóre faktycznie różnią się diametralnie zarówno między sobą, jak i od języka standardowego. Każdy kraj arabski ma swój dialekt. Są też formy pośrednie pomiędzy dialektem a językiem standardowym

CichyMateO
10-16-2014, 21:05
Każdy kraj arabski ma swój dialekt.

Także zgadzam się co do trudności w wymowie arabskiej - na początku nauki przysparza dużo problemów. Jednak muszę dodać jeszcze swoje trzy groszę do zdania które padło - każdy kraj ma swój dialekt - tak, i to nie jeden. Problem jest taki, że każdy kraj ma wiele dialektów, które oczywiście w tym kraju są do siebie bardzo podobne, jednak często jest tak, że w każdym mieście wyróżnić można oddzielny dialekt.
Zachęcam jednak do nauki języka arabskiego, ponieważ jest to piękny język, mimo że wymagający, to warty czasu nań poświęconego :)

J0NN
10-17-2014, 19:29
Ja z kolei z drugiej strony "barykady" - polecam naukę japońskiego! Wymowa jest dla Polaka osiągalna, nie ma głosek, których nie zdołamy wymówić. Gramatyka wcale nie jest tak tragiczna, jak mnie straszono - orzeczenie na końcu zdania to naprawdę nie jest wielkie utrudnienie. Największa zagwozdka to "kontekstowość" - trzeba być wyczulonym na niuanse i odnosić się do przedstawionej sytuacji.

aleksandra lipa
11-06-2014, 14:24
Witam.

Studiowałam język arabski przez 4 lata. Muszę powiedzieć, że jest to język, który staje się coraz bardziej popularny choć jest on niezwykle trudny. Po 4 latach muszę przyznać, że znam go na poziomie średnio zaawansowanym i długa droga przede mną by opanować ten język "perfect"!
Dla mnie najgorsza jest wymowa! :(
Myślę jednak, że arabski to język przyszłości i warto się go uczyć. Osoby, które go opanują mogą liczyć na pracę w Polsce jak i za granicą. Ostatnio otrzymałam korzystną ofertę pracy z Dubaju, co prawda nie jako tłumacz ale wynagrodzenie było kuszące :) Tak więc, zachęcam wszystkich do nauki języka arabskiego! Naprawdę warto! To naprawdę piękny język!

CichyMateO
11-07-2014, 22:04
Witam.

To naprawdę piękny język!

Zgadzam się z Tobą :) Język jest naprawdę piękny. Wraz z nauką, staje się coraz piękniejszy. Jest bardzo trudny w nauce, ale przez swoje kwieciste słownictwo, piękną wymowę oraz przepiękne zdania pokazuje swoje prawdziwe piękno. Zgadzam się także z tym, że jest to język przyszłości. Naprawdę warto się go uczyć, znając go, można naprawdę wiele osiągnąć.

Agnese_A.
11-16-2014, 21:50
Myślę, że bardziej przydatny jest język arabski. Znam kilka osób, które prowadzą swoje pracownie, m.in. ręcznie robią dywany, lub ramy do obrazów. Najdroższe i najpiękniejsze dzieła zamawiane są przez bogatych Arabów. Z drugiej strony, ktoś kto interesuje się informatyką i najnowszą technologią większą korzyść mógłby odnieść, gdyby znał japoński. Trudny wybór, zależny od tego co kto robi i lubi.