PDA

View Full Version : Język hawajski

budzinskapau
11-05-2012, 17:47
Chciałam się podzielić z Wami moim dość dawnym odkryciem, być może kogoś to zainteresuje. :)

Chodzi mianowicie o język hawajski. Nie mam tu na myśli kreolskiego hawajskiego. ;)

Można się z nim zaznajomić dzięki stronie http://learnhawaiianonline.com/, zaś tłumaczenie poszczególnych zasad 'na żywo' znajdziemy na tym kanale youtube. :) http://www.youtube.com/user/LearnHawaiian

krystyna921
11-11-2012, 17:51
Ciekawe, czy specjalność tłumacza w takim języku ma rację bytu?

budzinskapau
11-17-2012, 00:30
Hmmm z tego co widzę to chyba nie... Przynajmniej z tego, co mi powiedziało gogle. Z drugiej jednak strony można studiować hawajski, z tego co wiem język ten jest wykorzystywany w mediach (tylko teraz pytanie czy creole language, czy już ten ,,rdzenny'').

Szczerze się przyznam, że dość pochopnie oceniłam język hawajski, bo przecież ma tylko 12 liter, ale to potrafi skomplikować sprawę... :)

tyneczek
11-17-2012, 01:03
Ciekawy wątek, jednak według mnie w polskich realiach tak egzotyczne języki powinniśmy traktować raczej w kategoriach ciekawostek. ;)

krystyna921
11-17-2012, 22:26
hmmm z tego co widzę to chyba nie...przynajmniej z tego, co mi powiedziało gogle. Z drugiej jednak strony można studiować hawajski, z tego co wiem język ten jest wykorzystywany w mediach (tylko teraz pytanie czy creole language, czy już ten ,,rdzenny'').

Szczerze się przyznam, że dość pochopnie oceniłam język hawajski, bo przecież ma tylko 12 liter, ale to potrafi skomplikować sprawę.. :)

Nie oceniaj książki po okładce. ;)
Słyszeliście kiedyś o tłumaczeniu jakiegoś tekstu z hawajskiego? Nie mówię o przykładzie na polski.
Gdyby tak zostać przewodnikiem/tłumaczem na Hawajach? :)

budzinskapau
11-24-2012, 22:44
Haha, zdecydowanie. ;)
Ja niestety nie, oprócz samych podręcznikach do nauki rzecz jasna, jeśli kiedyś coś znajdę to na pewno to tutaj umieszczę. :)
Być przewodnikiem na hawajach - praca marzenie, haha. :D

Wiadomo, języka tego nie będziemy traktować tak poważnie jak np niemieckiego, ale skoro mamy Internet i tak świetny dostęp do zasobów, że... czemu nie? :)

poliglotka26
11-25-2012, 02:12
Może się komuś przyda w nauce:
http://hawaiiandictionary.hisurf.com/

KazikLec
12-01-2012, 23:28
Moja przygoda z tym językiem bardzo szybko się zakończyła, głównie przez małą motywację i jeszcze mniejszą ilość czasu - co nie zmienia faktu, iż jest to język uroczy, choć trudny (język posiadający tylko 12 liter jest jednak wyzwaniem, słówka bardzo łatwo się mylą). Chętnie jednak zerknę jeszcze raz i dam szansę. Nie, żeby się uczyć tego nie wiadomo jak intensywnie, ot, tak, dla poćwiczenia neuronów w wolnym czasie na zasadzie ciekawostki. :)

Niestety, muszę was rozczarować - poza pracą naukową i badawczą hawajski nijak nie daje pracy. Zwłaszcza przewodnika-tłumacza, gdyż pierwszym językiem na Hawajach (także używanym w domach) jest angielski. Tradycyjnego narzecza uczy się na rzecz podtrzymania tradycji i kultury.