PDA

View Full Version : Nauka języka migowego od podstaw

krystyna921
10-06-2012, 01:11
Od kilku lat urzeka mnie sposób, w jaki osoby głuchonieme porozumiewają się za pomocą systemu znaków. Do tej pory niestety nie zdarzyło mi się poznać go "od podszewki". Zwracam się z pytaniem do osób, które próbowały swoich sił na kursie, czy ucząc się tego języka samemu - jak wygląda poznawanie tego sposobu porozumiewania się? Czy tak jak nauka innych języków obcych? Może ktoś odbył kurs migowego?

Arabistka
10-08-2012, 10:03
Język migowy to przede wszystkim ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia... Ja osobiście byłam tylko na lekcji pokazowej, ale moja przyjaciółka i zarazem współlokatorka kończyła kurs. Oprócz uczęszczania na zajęcia nauka języka migowego wiążę się z godzinami praktyki po zajęciach. Oczywiście są podręczniki, ale jest także mnóstwo filmików, które można znaleźć w internecie i uczyć się samemu. Jeśli jesteś zainteresowana mogę Ci przesłać kilka linków. :)

krystyna921
10-13-2012, 22:56
Byłabym wdzięczna za parę linków z filmami instruktażowymi, ale także kilka cennych rad dotyczących nauki.

mkarolina
10-15-2012, 21:15
Z tego co słyszałam to w większych miastach coraz częściej organizowane są kursy języka migowego i nawet w rozsądnych cenach. Sama chciałam się skusić i pewnie to zrobię, ale jak znajdę troszkę czasu w wakacje.

Magda123
10-16-2012, 01:03
Migowy fajna sprawa. Można być tłumaczem języka migowego i w ten sposób również zarabiać. Sama chciałam kiedyś zostać. :)

Ranko
10-16-2012, 14:39
U mnie na uczelni (UAM - instytut językoznawstwa) jest fakultet z języka migowego, zawsze można chodzić jako wolny słuchacz :)

krystyna921
10-16-2012, 17:10
Do Poznania trochę mi nie po drodze.
Ale tłumaczenie języka migowego może być przygodą. Słyszeliście może o kursach na tłumacza migowego?

nbrajner
10-19-2012, 13:09
A jak z tymi kursami w Krakowie i Katowicach? Znacie jakieś sprawdzone kursy w przyzwoitej cenie?

KarolinaR
10-19-2012, 17:51
Takie kursy są, podobno nie są drogie. Perspektywy dla tłumacza migowego są świetne, a i nauka nie jest trudna. Na egzamin należy przyjść z osobą, która posługuję się migowym na co dzień. I chyba takie ćwiczenie na co dzień też są dobre, chociaż nie każdy może pozwolić sobie na przebywanie z taką osobą.

Ranko
10-20-2012, 01:23
Szkoda że nie ma jednego języka migowego dla całego świata tylko każdy kraj ma swoją odmianę, w takim wypadku nauczenie się go byłoby świetnym posunięciem dla każdego lingwisty, mógłby być prawdziwym międzynarodowym językiem. :) Lecz niestety, widocznie tak się nie da.

translatorkl.pl
10-20-2012, 13:22
Mnie urzekły te książki: Bogdan Szczepankowski - Język migany oraz
Bogdan Szczepankowski, Dorota Koncewicz - Język migowy w terapii.

warsztaty dla tłumaczy (http://http://www.translatorkl.pl/index.php?id=article&idArtykulu=4)

jus247
10-23-2012, 22:31
U mnie na uczelni (UAM - instytut językoznawstwa) jest fakultet z języka migowego, zawsze można chodzić jako wolny słuchacz :)

Jestem studentką w IJ. W tym roku akademickim również są prowadzone te zajęcia? Szukałam informacji ale nigdzie nie znalazłam.

KasikM
10-24-2012, 05:59
Szkoda że nie ma jednego języka migowego dla całego świata tylko każdy kraj ma swoją odmianę, w takim wypadku nauczenie się go byłoby świetnym posunięciem dla każdego lingwisty, mógłby być prawdziwym międzynarodowym językiem :) Lecz niestety, widocznie tak się nie da.

Nie da się, bo to jednak język gestów. Koleżanka poduczyła mnie kilku znaków po hiszpańsku. Są oparte o ogólnie przyjętą przez społeczeństwo gestykulację. Nasze "cieszyć się" nie ma żadnego związku z drążeniem sobie dziurek w policzkach. Kiedy pierwszy raz pokazał mi ten gest Włoch, myślałam, że go boli ząb!
Czy ktoś może orientuje się czy istnieją kursy języka migowego w obcych językach w Polsce?

Ranko
10-28-2012, 20:19
Jestem studentką w IJ. W tym roku akademickim również są prowadzone te zajęcia? Szukałam informacji ale nigdzie nie znalazłam.

Miało być, na pierwszym planie zajęć było ale niestety pan Farris w trakcie zmienił zdanie i w tym roku prowadzi fakultet o realiach amerykańskich, może w przyszłym roku fakultet o języku migowym wróci.

krystyna921
10-28-2012, 20:54
mnie urzekły te książki: Bogdan Szczepankowski - Język migany oraz
Bogdan Szczepankowski, Dorota Koncewicz - Język migowy w terapii.

warsztaty dla tłumaczy (http://http://www.translatorkl.pl/index.php?id=article&idArtykulu=4)

Dziękuję za polecenie! Na pewno zainteresuję się nimi w najbliższym czasie.

medeah
10-28-2012, 23:00
Ja uczyłam się języka migowego na Uniwersytecie Wrocławskim - koło językoznawców utworzyło taki kurs. Uczyłam się około roku, naszymi wykładowcami byli studenci surdopedagogiki - Głusi lub Niedosłyszący. Bardzo mile to wspominam, chociaż po latach w głowie zostały mi tylko liczby, parę podstawowych zwrotów i słowo piwo. :) No i jeszcze alfabet cały pamiętam. :)

agaga
10-29-2012, 12:07
A jak z tymi kursami w Krakowie i Katowicach? Znacie jakieś sprawdzone kursy w przyzwoitej cenie?

Parę lat temu kończyłam kurs podstawowy dla pracowników socjalnych w Krakowie - tak to się nazywało, było organizowane przez Polski Związek Głuchych, dostałam na koniec świadectwo (po zdaniu egzaminu), zajęcia odbywały się chyba na Jana. Dokładnej ceny nie pamiętam, ale stać mnie było, jako wtedy niepracującą studentkę. ;) Kurs polecam, bardzo mi się spodobało miganie i moim zdaniem łatwo załapać podstawy.

kkuczynska
10-29-2012, 20:40
Wiem, że niektóre uczelnie oferują język migowy w ramach wykładu ogólnouniwersyteckiego do wyboru, ale niestety jakoś mi się nie złożyło. ;)

kns79
10-31-2012, 09:59
Ja uczyłam się języka migowego na Uniwersytecie Wrocławskim - koło językoznawców utworzyło taki kurs. Uczyłam się około roku, naszymi wykładowcami byli studenci surdopedagogiki - Głusi lub Niedosłyszący. Bardzo mile to wspominam, chociaż po latach w głowie zostały mi tylko liczby, parę podstawowych zwrotów i słowo piwo. :) No i jeszcze alfabet cały pamiętam. :)

Zawsze chciałam się zapisać na ten kurs, ale miałam zajęcia w czasie, gdy był on organizowany, a szkoda ponieważ myślę, że warto jest poznać ten język również - czy tego typu kursy organizowane są tylko na uczelniach? Może wiecie, gdzie ewentualnie jeszcze można się nauczyć "migać"? Studentem już nie jestem i tylko wieczory do nauki wchodzą w grę. ;-)))

budzinskapau
11-06-2012, 07:51
Mnie również by to interesowało, zwłaszcza migowy polski i angielski. :)

krystyna921
11-17-2012, 22:29
A może słyszeliście o możliwości nauki języka migowego obcego w Polsce?

Jeżeli nie, może byłby to dobry pomysł na własną działalność. Co tym sądzicie?

piotrcortes
11-19-2012, 14:46
Szkoda że nie ma jednego języka migowego dla całego świata tylko każdy kraj ma swoją odmianę, w takim wypadku nauczenie się go byłoby świetnym posunięciem dla każdego lingwisty, mógłby być prawdziwym międzynarodowym językiem :) Lecz niestety, widocznie tak się nie da.

No właśnie to samo przyszło mi na myśl. Migowy jako międzynarodowy. Może należałoby pójść w tym kierunku i zuniwersalizować i ujednolicić ów język. Mówię z pozycji laika, bo może barierą jest alfabet, gdzie każda litera to inny gest i pomysł leży już na starcie...

tyneczek
11-22-2012, 20:35
No właśnie to samo przyszło mi na myśl. Migowy jako międzynarodowy. Może należałoby pójść w tym kierunku i zuniwersalizować i ujednolicić ów język. Mówię z pozycji laika, bo może barierą jest alfabet, gdzie każda litera to inny gest i pomysł leży już na starcie...

Ależ przecież istnieje międzynarodowy język migowy ISL (International Sign Language)! Nie znam go, ale z tego co kojarzę to język migowy nie opiera się na literowaniu każdego wyrazu, tylko na określonych znakach, także różne alfabety raczej nie są przeszkodą nie do przeskoczenia. ;)

Hesperyda
11-22-2012, 21:51
Tak jest. Poza tym szacuje się, że około 70% znaków jest wspólnych albo bardzo podobnych dla wszystkich krajów. Zrobiłam tylko pierwszy stopień kursu, więc wiele nie potrafię, ale jestem pewna, że nie ma problemu z miganiem za granicą.

tyneczek
11-26-2012, 16:47
Tak jest. Poza tym szacuje się, że około 70% znaków jest wspólnych albo bardzo podobnych dla wszystkich krajów. Zrobiłam tylko pierwszy stopień kursu, więc wiele nie potrafię, ale jestem pewna, że nie ma problemu z miganiem za granicą.

Ile trwa taki kurs? Uważasz, że trzeba być jakoś szczególnie uzdolnionym manualnie? ;)

KasiaI.
12-05-2012, 23:51
W Warszawie można uczyć się języka migowego na lektoratach na UW, albo w Instytucie Głuchoniemych. Co do nauki międzynarodowego języka migowego najlepiej pytać w Stowarzyszeniu Tłumaczy Języka Migowego.
http://www.stpjm.org.pl/index.php
Stowarzyszenie zajmuje się promocją języka migowego, organizuje szkolenia i konferencje, osoby działające w stowarzyszeniu biorą udział w różnych międzynarodowych konferencjach, więc nie wykluczone, że przynajmniej w stopniu podstawowym posługują się międzynarodowym językiem migowym i będą w stanie udzielić informacji na ten temat.
Ja uczyłam się migowego przez kilka lat. Najważniejsze jest przebywanie w środowisku Głuchych. Migowy ludzi młodych różni się od migowego ludzi starszych. Poza tym występują regionalne odmiany. Widoczne są nawet różnice miedzy znakami, jakimi posługują się poszczególne rodziny. Sama nauka migowego sprawia wiele przyjemności i radości.

savanna
12-07-2012, 14:18
Polecam kursy języka migowego organizowane w ramach Akademii Inspiracji przy Uniwersytecie Wrocławskim. Na zajęciach poznaje się autentyczny polski język migowy (PJM), czyli pierwszy język osób Głuchych, w dodatku z pierwszej ręki ;) - lektorat prowadzony jest przez Głuchych (wspominała już o tym wcześniej medeah. PJM nauczany jest też na UW. Swego czas organizowane były też letnie obozy języka migowego.

Jeśli zamierzacie zapisać się na kurs, warto dowiedzieć się, czy dana instytucja oferuje zajęcia z j. migowego, czy też j. miganego (systemu językowo-migowego). Ten drugi to hybryda: migowe słówka i polska gramatyka. Uciekam tu od oceny wpływu tego wynalazku (bo to nie naturalny język) na społeczność Głuchych; po prostu informuję, że pod hasłem "kursy języka migowego" mogą się kryć nieścisłości. Zawsze dobrze jest dopytać - albo zorientować się samemu: polski język migowy nie posiada końcówek deklinacyjnych ;-) (gdyby takie pojawiły się na pierwszej lekcji).

anna.mikicka@gmail.com
12-10-2012, 11:35

Od wielu lat kurs języka migowego o profilu społecznym (składający się z 3 stopni) organizowany jest przez Ośrodek Edukacyjny KMDN z siedzibą w Bytomiu (przy ul. Karola Miarki 16/19)
Cena kursu (jest także możliwość uczestnictwa w kursie internetowym) to 550 zł za każdy stopień.
Zajęcia w formie stacjonarnej odbywają się raz w tygodniu po 2 godz. Każdy stopień kończy się egzaminem.

paupio
12-10-2012, 13:02
Cześć,
ja pracowałam z dziećmi i młodzieżą gluchoniewidomą i przeszłam kurs podstawowy języka migowego. Jest tam szereg bardzo obrazowych gestów oznaczających dane słowo, laik tez ""załapie", ale jest też caaała masa wyrazów i zwrotów "wymyślonych", które trzeba po prostu wkuć. Nie mówiąc już o słowach z języka potocznego, nieformalnego. Ale jest pocieszenie - znając alfabet - wymigasz, czy raczej wydukasz wszystko. :) Ku uciesze swoich rozmówców.

mtysz
12-10-2012, 14:20
Cześć,
ja pracowałam z dziećmi i młodzieżą gluchoniewidomą i przeszłam kurs podstawowy języka migowego. jest tam szereg bardzo obrazowych gestów oznaczających dane słowo, laik tez ""załapie", ale jest też caaała masa wyrazów i zwrotów "wymyślonych", które trzeba po prostu wkuć. nie mówiąc juz o słowach z języka potocznego, nieformalnego. Ale jest pocieszenie - znając alfabet - wymigasz, czy raczej wydukasz wszystko :) ku uciesze swoich rozmówców.

Ktoś już pytał, ile trwa taki kurs na poziomie podstawowym, ale nie było odpowiedzi, więc zapytam Ciebie: jak długo się uczyłaś i jak dużo się nauczyłaś?

paupio
12-17-2012, 13:34
Ktoś już pytał, ile trwa taki kurs na poziomie podstawowym, ale nie było odpowiedzi, więc zapytam Ciebie: jak długo się uczyłaś i jak dużo się nauczyłaś?

Ja przechodziłam kurs wewnętrzny w ramach kształcenia nauczycieli w trakcie pracy w ośrodku dla Głuchoniewidomych. Trwał on kilka dni. Radzę sprawdzić zakres zajęć zkursów kwalifikacyjnych z surdopedagogiki, w ramach tego kursu kwalifikacyjnego znajduje się nauka j. migowego. Ponadto są ośrodki, które oferują naukę migania na każdym poziomie, we wszystkich województwach. Załączam przykładową ofertę:
PJM – podstawy komunikacji z osoba Głuchą 30 h
PJM – poziom podstawowy A1 30 h
PJM – poziom podstawowy A2 60 h
PJM – poziom średniozaawansowany B1 60 h
PJM – poziom średniozaawansowany B2 120 h
PJM – poziom zaawansowany C1 120 h
PJM – poziom zaawansowany C2 120 h
Pozdrawiam

Atsi
12-23-2012, 22:34
Uczyłam się języka migowego przez pół roku na lektoracie na UW i byłam zachwycona, niestety tak mi się nieszczęśliwie ułożyło, że nie mogłam kontynuować kursu i zrezygnowałam z nauki zupełnie. Jeśli chodzi o naukę w praktyce, to coś wspaniałego! Niby jest to "język", ale kanał przekazu jest zupełnie inny od tego do czego ja (osoba słysząca) byłam przyzwyczajona. Uczyłam się kilku różnych języków, ale język migowy wydaje mi się stosunkowo najłatwiejszy do nauczenia się, bo trzeba się go uczyć "manualnie". :) Oczywiście, nie uczyłam się długo, trudno powiedzieć jak to by się zmieniało z czasem, ale ilość słówek, które potrafiłam powtórzyć po zajęciach była naprawdę duża, w sumie nie musiałam się uczyć słówek. Jeśli ktoś ma chwilę czasu i trochę pasji do języków to polecam gorąco, może sama jeszcze do tego wrócę.

savanna
12-28-2012, 14:02
. Jeśli ktoś ma chwilę czasu i trochę pasji do języków to polecam gorąco

Słuszna uwaga w kwestii czasu: spisane na kartce słówka zawsze można nosić przy sobie w kieszeni i przeglądać, stojąc w kolejce do dentysty. ;-) Tymczasem zapamiętanie tej samej liczby znaków może okazać się bardziej czasochłonne (możliwe, że z wykorzystaniem nowoczesnych modeli telefonów + zestaw słuchawkowy da się nieco przyspieszyć). Piszę o tym, ponieważ przejście na wyższy poziom - jak w każdym innym języku - wymaga faktycznego opanowania materiału, a ściąg nie da się przygotować. ;-)

mpatrycja
03-24-2013, 13:48
Z tego co się orientuję, Uniwersytet Śląski otwiera kierunek z nauką języka migowego. :)
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/719857,uniwersytet-slaski-jezyk-migowy-na-studiach-od-2014-roku,id,t.html

kasspersonicus
03-24-2013, 23:51
Też się często zastanawiałem nad nauką języka migowego, tylko słomiany zapał robi swoje. I zawsze mnie zastanawiało - czy migowy jest językiem uniwersalnym?

savanna
03-25-2013, 11:49
Nie, mieszkańcy różnych rejonów świata migają w różny sposób. Najczęściej sposób migania pokrywa się z granicami państw - co jest zrozumiałe z przyczyn administracyjnych. Jest więc polski język migowy, francuski język migowy itp. Istnieją jednak pewne wzorce - coś jak rodziny językowe - w niektórych elementach systemu językowego wspólne dla grupy języków, np. sposoby tworzenia przeczeń albo formy daktylowania (alfabet palcowy - nie do końca uważany za część języka, ale to osobna historia). Np. polskiego migowemu bliższy jest francuski niż amerykański. Istnieje też migowe esperanto, czyli International Sign.

Judyta Łepkowska
08-18-2013, 16:44
Moje koleżanki miały język migowy na pedagogice i zauważyłam, że właśnie ten przedmiot spośród wszystkich przedmiotów podobał im się najbardziej.

malibolan
09-05-2013, 22:03
Od dawna chciałam się nauczyć języka migowego i będę teraz miała opcję lektoratu na UW. Czy ktoś coś wie na temat tych zajęć na UW? Ktoś chodził? Warto?

malibolan
09-05-2013, 22:06
A mógłby ktoś polecić jakieś materiały lub strony internetowe do samodzielnej nauki języka migowego?

juare
09-07-2013, 16:27
Na studiach uczyłam się tego języka. Niestety tylko przez jeden semestr. Potem nie miałam już możliwości, ale bardzo miło to wspominam i może jeszcze kiedyś sięgnę do książek. :)

dorotakajak
12-07-2013, 20:40
Jeśli chodzi o internetowe materiały do samodzielnej nauki, to można zajrzeć np. tutaj http://pzg.org.pl/rokdownloads/SC/poradnik_PZG.pdf
Są podstawowe zwroty i parę uwag dotyczących komunikacji z niesłyszącymi.

Iness
12-21-2013, 12:24
Bardzo ciekawy wątek. A czy ktoś może wie, gdzie w Lublinie można się zapisać na kurs?

EXPERTUS.CBA.PL
12-21-2013, 14:32
Jeśli chcesz się nauczyć Polskiego Języka Migowego
lub potrzebujesz tłumaczeń zwykłych albo technicznych
Dyplomowanego Tłumacza 1st Polskiego Języka Migowego

zajrzyj na EXPERTUS.CBA.PL (http://www.expertus.cba.pl/translations.html)

Dracos
12-21-2013, 21:35

Właśnie nie raz o tym myślałem - taki język mógłby być właśnie uniwersalny dla wszystkich bez względu na pochodzenie.

olga.saw
01-02-2014, 14:15
Chodziłam na UW na przedmiot ogólnouniwersytecki "lingwistyka języka migowego" i muszę przyznać, że bardzo mnie zainteresował i zachęcił do nauki języka migowego. Jednak wiem też, że nauka tego języka jest niesamowicie czasochłonna i na razie nie mogę sobie na to pozwolić. Poza tym znaki chyba szybko się zapomina, a jeśli nie ma się znajomych w środowisku Głuchych, to ciężko nie zapominać, skoro się języka nie używa.

aleste
01-02-2014, 18:29
A mógłby ktoś polecić jakieś materiały lub strony internetowe do samodzielnej nauki języka migowego?

Teraz szukam i nie mogę znaleźć. ale jak miałem na studiach język migowy, to uczyłem się go ze strony internetowej, która była częścią jakiegoś szerszego serwisu dla osób niesłyszących (zdaje się, że było to prowadzone przez kościół). Był na niej pełny słownik słów i zwrotów, a każde hasło było opatrzone filmikiem.

marcisha
02-12-2014, 00:10
Języki migowe faktycznie różnią się od siebie. Ja troszeczkę zahaczyłam o język migowy - rosyjski. Uczył mnie znajomy, głuchoniemy Białorusin. Gdy nie korzysta się często z tego języka - jest to trudniejsze, jednakże porozumiewając się częściej , można nie tylko poznać podstawowe słowa, ale opanować dość szybki sposób posługiwania się literowaniem słów...

MMalinowska
04-14-2014, 16:27
Znacie miejsca w Poznaniu, gdzie odbywają się takie kursy? Polecacie jakieś strony? Bardzo chciałabym się go nauczyc. Ostatnio coraz większa popularnośc ma serial amerykański Switched at birth. Tam prawie wszyscy aktorzy migają. ;)

DianaM
04-15-2014, 22:06
Pamiętaj tylko, że język migowy też jest inny w różnych krajach. Ale ogólnie bardzo fajna sprawa, polecam!

nadia83
04-15-2014, 22:32
Ja skończyłam podstawowy kurs języka migowego i uważam, że nie jest to łatwy język. Trzeba dużo ćwiczyć, najlepiej dużo rozmawiać z osobami migającymi. Wspomagałam się również internetem w nauce tego języka, ale z tego co zauważyłam jest duża różnica miedzy językiem migowym jakiego uczą na kursach, a językiem jakim posługują się osoby niesłyszące.

mariakupiec
04-18-2014, 18:19
Też zastanawiałam się nad tym już dość długo: dlaczego nie ma jednego, uniwersalnego języka migowego? Podobno język migowy działa na podstawie gramatyki języka danego kraju.. ale właściwie dlaczego tak musi być?
Na niektórych uczelniach są fakultety z języka migowego (np. na UAMie) wydaje mi się, że w ramach filologii polskiej.

joanna_k
04-18-2014, 21:27
Przez ostatnie 2 miesiące chodziłam na kurs migowego. Nasza nauczycielka ma stały kontakt z osobami głuchoniemymi. Podczas nauki zawsze wplatała różne historie związane z nimi. Na przykład, że każdy region w Polsce ma inne znaki. Ludzie głuchoniemi zrzeszeni w danym regionie sami wymyślają sobie znak i zaczynają go używać. Stwierdziła, że głuchoniemi z nad morza mieliby problem z porozumieniem się z głuchoniemymi na Podkarpaciu.

GRodewald
07-19-2014, 11:32
Też zastanawiałam się nad tym już dość długo: dlaczego nie ma jednego, uniwersalnego języka migowego? Podobno język migowy działa na podstawie gramatyki języka danego kraju.. ale właściwie dlaczego tak musi być?
Na niektórych uczelniach są fakultety z języka migowego (np. na UAMie) wydaje mi się, że w ramach filologii polskiej.

Ponieważ osoby głuche wykształciły sobie swój własny język niezależnie od gramatyki języka polskiego. Kodyfikacja narzuciła im naukę SJM (od 89 roku), która była dla nich czymś zupełnie obcym (jest to jedynie ułatwienie zrozumienia języka migowego osobom słyszącym, bowiem bazuje na strukturach gramatycznych języka polskiego). Dla osoby, która nigdy nie słyszała język polski jest językiem obcym i warto o tym pamiętać. W większości przypadków posługują się oni PJM, aczkolwiek na dzień dzisiejszy żadna znana mi organizacja w Polsce nie uczy PJM. Możemy jedynie nauczyć się SJM, co może także przysparzać trudności, gdyż niektóre osoby głuche nie znają SJM i nie traktują go jako swojego języka. Widać to przy bezpośredniej komunikacji z osobą niesłyszącą.

Co do różnić między językami migowymi w zależności od położenia geograficznego, polecam przyjrzeć się angielskiemu językowi migowemu, każde większe miasto ma swój własny "slang", niektóre znaki dublują się z odpowiednikami polskimi, ale mają diametralnie różne znaczenie(polski znak migowy oznaczający "w" po angielsku znaczy w większości "f..k" < warto uważać na tak znaczące różnice).

aniolek91
05-06-2016, 17:02
Ja znalazłam ogłoszenie nauki języka migowego za darmo w pubie :) forma relaksu i nauki zarazem. Bardzo dobrze to wspominam bo mogliśmy wspólnie pomigać pod okiem mentora. Samemu raczej ciężko chociaż też bazowaliśmy ma podręczniku i kursach video.

jastrzebska
11-08-2016, 22:17
Właśnie oglądam świetny (francuski) film o rodzinie Głuchych - "Rozumiemy się bez słów". Jestem przerażona poziomem ignorancji w stosunku do Głuchych. Spotkałam się nawet z opiniami, że Głusi, z racji tego, że nie słyszą, są "mniej rozgarnięci"! Przy okazji można podszkolić francuski :D