PDA

View Full Version : Data urodzenia/wiek w CV

m.aissa
08-22-2012, 19:59
Jak myślicie, czy w CV powinno umieszczać się datę swojego urodzenia?

Czy nie jest tak, że nieraz odrzuca się CV z racji młodego wieku kandydata?

joanne1748
08-22-2012, 20:27
W te wakacje aktywnie poszukiwałam pracy i niestety, jeśli ten młody wiek jest dodatkowo połączony z niewielkim bądź też brakiem doświadczenia, to taka aplikacja jest szybko odrzucana przy rekrutacji na bardziej ambitne stanowisko...dopiero teraz, po trzech miesiącach poszukiwań zaproponowano mi okres próbny :(
Jednak mimo wszystko, data urodzenia powinna być zamieszczana w CV, choćby ze względu na to, że w części ofert określany jest często preferowany wiek potencjalnego pracownika.

stereofoam
08-22-2012, 21:00
nie wydaje mi się, że umieszczanie swojej daty urodzenia to kwestia pozostawiona do wyboru kandydatom

w przypadku CV bez takiej informacji możemy się spodziewać telefonu od osoby rekrutującej w celu wyjaśnienia braku, zupełnego pominięcia naszego CV albo dopytania przy rozmowie o te dane, ale ja bym wolała nie ryzykować ;]

jeśli ktoś jest bardzo młody to też zwykle (nie zawsze oczywiście) ma po prostu mało doświadczenia, ale skąd pracodawca ma o tym wiedzieć - nie będzie tracił czasu na kogoś, kto ma zerowe doświadczenie i jeszcze nie podał swojego wieku, bo równie dobrze może to być osoba 80 i 20-letnia

oczywiście to mój punkt widzenia :)

zagmar
08-23-2012, 01:50
Ja zawsze piszę datę urodzenia, bo przecież po datach np. ukończenia studiów, praktyk, pierwszej pracy itp. i tak można wywnioskować ile ktoś ma lat. Co ciekawe, moja koleżanka usłyszała raz w biurze karier na uniwersytecie, że nie warto zapychać miejsca w CV, pisząc datę urodzenia, bo przybliżony wiek można oszacować po zdjęciu.

Mandi
08-23-2012, 02:19
Ja zawsze piszę datę urodzenia, bo przecież po datach np. ukończenia studiów, praktyk, pierwszej pracy itp. i tak można wywnioskować ile ktoś ma lat. Co ciekawe, moja koleżanka usłyszała raz w biurze karier na uniwersytecie, że nie warto zapychać miejsca w CV, pisząc datę urodzenia, bo przybliżony wiek można oszacować po zdjęciu.

Zdjęcie zajmuje jeszcze więcej miejsca niż data urodzenia. Jeśli chodzi o to drugie to chyba nie ma możliwości wyboru wpisać czy nie. Taką informację się po prostu zamieszcza i już. Zastanawiam się nad adresem. Czy trzeba go wpisywać do CV?

stereofoam
08-23-2012, 02:23

tylko nie wpadli na to, że nie wszyscy dodają zdjęcie do swoich CVek ;]

Zdjęcie zajmuje jeszcze więcej miejsca niż data urodzenia. Jeśli chodzi o to drugie to chyba nie ma możliwości wyboru wpisać czy nie. Taką informację się po prostu zamieszcza i już. Zastanawiam się nad adresem. Czy trzeba go wpisywać do CV?

mi się to "przydało" w trzech przypadkach:

1) jeśli kończyłaś szkołę/urodziłaś się w mieście innym niż to, w którym szukasz pracy - wtedy pomaga to uściślić, że nie będziesz dojeżdżać np. 300 km do pracy (byłam raz w takiej sytuacji, skończyłam LO w jednym mieście a chciałam pracować w drugim, w którym mieszkałam; dzięki podanemu adresowi zaprosili mnie na rozmowę, bo praca wymagała czasami przyjścia szybko na zastępstwo - w przeciwnym razie mogliby wywnioskować, że mieszkam gdzieś indziej) albo, że w ogóle stawisz się na rozmowę (bo nie będziesz musiała na nią dojeżdżać z Krakowa do Gdyni)

2) kiedyś, przy okazji zaproszenia na rozmowę kobieta, która do mnie zadzwoniła w tej sprawie, podała mi najlepszy sposób dojazdu z miejsca gdzie mieszkałam do siedziby firmy - zawsze pomocne, chociaż moim zdaniem każdy sam powinien takie informacje wynajdywać

i wreszcie...

3) raz w ogóle zrezygnowano z zaproszenia mnie na rozmowę i sprawdzenia moich umiejętności (test był pierwszym krokiem rekrutacyjnym), bo mieszkałam w dużym mieście a szkoła mieściła się 10 km od miasta; uzasadniono to w ten sposób, że z racji iż nie mam samochodu, w drodze mogą zdarzyć się różne rzeczy i mogę nie dojechać na zajęcia
mimo, że trasa pociągiem z centrum zajmowała 10 minut, a autobusem lub samochodem przez korki i miasto jedzie się tam minut przynajmniej 40
ale trochę rozumiem ich sposób myślenia ;]

pewnie są jeszcze inne powody ku temu, żeby podawać swój adres, ale ja przypomniałam sobie tylko te trzy

Joanna Ch.
08-23-2012, 02:54
Wydaje mi się, że podawanie wieku/daty urodzenia to informacja zbędna tak samo jak stan cywilny.

Osoba czytająca nasze CV prawdopodobnie od razu przejdzie do sekcji doświadczenie/wykształcenie. Zbyt wiele nieistotnych detali poprzedzających te rubryki może co najwyżej zirytować;) Poza tym wiek sam w sobie o niczym nie świadczy. Są młode osoby, które mają dość spore, jak na swój wiek, doświadczenie i starsze z mniejszym dorobkiem zawodowym.

Tutaj znajdziecie bardzo ciekawy poradnik traktujący o tym jak tłumacze powinni pisać swoje CV:)
http://www.slideshare.net/MartaStelmaszak/how-to-write-a-translators-cv

AgaM
08-25-2012, 21:30
Gdzieś czytałam, że niepodawanie swojej daty urodzenia/wieku w CV jest wskazane, ponieważ nie naraża kandydata na potencjalne stereotypowe podejście pracodawcy podczas rekrutacji (dla przykładu: osoba po 40-tce gorzej się sprawdzi na stanowisku; osoba młodsza może być mniej odpowiedzialna, bardziej porywcza). Z tym że większość pracodawców woli młodszych kandydatów, czasem nawet wiek jest zaznaczany w wymaganiach. Ale to nieliczne przypadki, z tego, co zauważyłam. W każdym bądź razie ja sama taką informację dołączam do CV. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Adres też powinno się wpisywać do CV. Tak jak już wspomniała stereofoam, pracodawca ustala wtedy, jaką masz możliwość dojazdu na miejsce pracy, bo to jednak bardzo ważne, żeby nie mieć z tym problemów, jeśli mieszkasz, np. w drugiej mieścinie. Zawsze wybiorą osobę, która jest bardziej dyspozycyjna.

Malamenda
08-28-2012, 19:22
zależy od stanowiska/pracy. jeśli wiek może być atutem, to czemu nie? :)

kasdz
08-30-2012, 00:06
Myślę, że nie można pomijać w CV daty urodzenia, ponieważ jest ona istotna w pracy, nie ma co ukrywać :) niekiedy może być atutem dodając do tego wieloletnie doświadczenie (starszy wiek), a w innym przypadku młody wiek również może być zaletą ( młodzi ludzie kojarzą się zawsze ze świeżym spojrzeniem na sprawy, nowymi pomysłami, otwartością itd.) Dlatego myślę, że warto pochwalić się ile mamy lat :)

Bajka
08-30-2012, 00:19
Wydaje mi się, że podawanie wieku/daty urodzenia to informacja zbędna tak samo jak stan cywilny.

Tutaj znajdziecie bardzo ciekawy poradnik traktujący o tym jak tłumacze powinni pisać swoje CV:)

Bardzo przydatne,dziękuje.

KatsiarynaL
08-30-2012, 13:56
Kiedyś czytałam poradnik o tym, jak pisać CV. Niestety było to tłumaczenia poradnika dla Amerykanów, no ale. Według autora nie trzeba w CV podawać ani wieku, ani stanu cywilnego, ani nawet dodawać zdjęcia. Przyszło mi na myśl, że takie rzeczy to tylko tam. Bo w naszych stronach dla pracodawcy nie zawtrudnią osoby starszej czasami, zamężnej i z dziećmi. Ale ogólnie, myślę, że podawanie takich informacji jak wiek powinno być zależne od stanowiska, na które się aplikuje.

Lynx85
08-30-2012, 16:28
Jak świat długi i szeroki, zawsze umieszczało się w CV swoją datę urodzenia - nie ma sensu unikać tego, bądź się nie przyznawać, bo tak, czy siak wyjdzie to na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli dla kogoś wiek będzie stanowił problem, to nie zatrudni nas, choćbyśmy mieli nie wiadomo jakie wykształcenie. Jeżeli natomiast, dla kogoś kwalifikacje będą ważniejsze, niż metryka, to i tak zaproszą nas na rozmowę ;)

annalapinska
08-30-2012, 17:50
Kiedyś w czasach kiedy nie pisało się CV a życiorys, oprócz daty urodzenia, trzeba było podawać takie rzeczy jak: zawód rodziców :) Dlatego wydaje mi się, że nie powinniśmy narzekać, bo tak dużo zbędnych detali CV nie zawierają.

klaudia77
08-31-2012, 19:28
Ja zawsze podaję datę urodzenia, bo prędzej czy później na rozmowie to wyjdzie. A jak nas mają zatrudnić to nas zatrudnią ze względu na wykształcenie czy doświadczenie a nie na podstawie tego ile kto ma lat.

raccoonstars
09-01-2012, 17:58

A wolisz pojechać np z Gdańska do Warszawy na rozmowę kwalifikacyjną tylko po to żeby dowiedzieć się na korytarzu, że szukają kogoś starszego/młodszego?

Bez względu na to czy to uczciwe czy nie, jeśli pracodawca chce zatrudnić młodą blondynkę a nie rudego faceta w średnim wieku to nie zmusisz go do zatrudnienia Ciebie kłamiąc w CV lub zatajając pewne fakty tylko po to żeby zaproszono cię na rozmowę. W CV trzeba pisać prawdę. Jeśli wiek cię dyskwalifikuje w tej firmie to próbuj w innej. Kłamstwo czy nie podanie pewnych danych i tak się wydadzą i tylko zapłacisz za dojazd i zmarnujesz sobie nerwami cały dzień.

gumikrzykacz
09-01-2012, 18:10
uwazam ze takie informacje rzeczywiscie sa zbedne,ale skoro potencjalni pracodawcy chca wiedziec prawie wszystko... no te lepiej napisac i miec z glowy dodatkowe stresujace telefony wypytujace o brakujace pola.
Z kolei ja sie zastanawiam dlaczego w Hiszpanskim cv czesto spotykany jest numer ewidencyjny N.I.E.... to chyba bardziej mi przeszkadza niz data urodzenia czy stan cywilny...

zjb
09-01-2012, 20:45
Mam wrażenie, że nie wszyscy z wypowiadających się powyżej znają Kodeks Pracy? Wg prawa pracy nie można dyskryminować pracowników - i kandydatów na pracowników - w oparciu o płeć, wiek, przekonania, wyznanie religijne, stan cywilny, kolor skóry itd. (Oczywiście są prace, w których płeć i wiek są ważne - np. taniec na rurze).

W związku z tym niepodanie pow. informacji nie jest ich ukrywaniem, próbą zatajenia prawdy, oszustwem itp. - wbrew temu, co sugerowali bardziej bojowi z przedmówców.

Jeżeli potrafimy wykazać lub nawet tylko uprawdopodobnić, że pracy nie dostaliśmy z powodu wieku, mamy realne szanse wygrania sprawy w sądzie.

W krajach zachodnich poradniki CV wprost radzą, by daty urodzenia/wieku na CV nie podawać.

Jednak w Polsce ten przepis jest powszechnie omijany, a osoba składająca podanie o pracę zwykle nie chce antagonizować potencjalnego pracodawcy. Dlatego w Polsce podawanie wieku na CV jest powszechnie stosowane.

raccoonstars
09-01-2012, 23:12
Mam wrażenie, że nie wszyscy z wypowiadających się powyżej znają Kodeks Pracy? Wg prawa pracy nie można dyskryminować pracowników - i kandydatów na pracowników - w oparciu o płeć, wiek, przekonania, wyznanie religijne, stan cywilny, kolor skóry itd. (Oczywiście są prace, w których płeć i wiek są ważne - np. taniec na rurze).

W związku z tym niepodanie pow. informacji nie jest ich ukrywaniem, próbą zatajenia prawdy, oszustwem itp. - wbrew temu, co sugerowali bardziej bojowi z przedmówców.

Jeżeli potrafimy wykazać lub nawet tylko uprawdopodobnić, że pracy nie dostaliśmy z powodu wieku, mamy realne szanse wygrania sprawy w sądzie.

W krajach zachodnich poradniki CV wprost radzą, by daty urodzenia/wieku na CV nie podawać.

Jednak w Polsce ten przepis jest powszechnie omijany, a osoba składająca podanie o pracę zwykle nie chce antagonizować potencjalnego pracodawcy. Dlatego w Polsce podawanie wieku na CV jest powszechnie stosowane.

Kodeks kodeksem a życie życiem. A jak udowodnisz że pracodawca skreślił Cie z powodu wieku a nie dlatego, że "wybrano po prostu lepszego kandydata"? Przecież pracodawca nie ma obowiązku a nawet prawa przekazywać osobom trzecim wyników rekrutacji i personaliów wybranego kandydata. Kodeks zabrania dyskryminacji ze względu na wiele czynników. Tylko co z tego? O ile ogłoszenie nie będzie sformułowane w sposób niezgodny z prawem wszystko gra.

Ogłaszam "Zatrudnię białą, młodą kobietę do pracy w sklepie". Sprawa jest prosta. Złamano prawo, można iść do sądu. Ale co jeśli napiszę: "Zatrudnię na stanowisko kasjer/kasjerka". Nie pisze nic o preferowanej płci ani wieku nikt zatem tych danych nie podaje. Kandydatki i kandydaci przysyłają mi CV. Zapraszam wszystkich na rozmowę. 20 osób poświecą dzień i płaci za dojazd do mojej firmy. Na tym etapie wszystko jest zgodne z prawem i jestem OK. Ale ja w głowie mam zamysł "Zatrudnię tylko białą, kobietę i to starszą". Zamysł może niezgodny z prawem ale jak to udowodnić? Wysłucham wszystkich, obiecam, że odezwę się jeśli będę zainteresowany i na tym koniec. Wybieram "najlepszą kandydatkę" i ją zatrudniam. Pozostali zaoszczędziliby na dojazdach gdyby napisali swój wiek bo bym ich po prostu nie zaprosił.

Ja nie polemizuję z twierdzeniem, że to karygodne i podłe. Mało tego, że jest to niezgodne z prawem. Zwracam tylko uwagę, że takie są realia. Uważam więc, że we własnym interesie kandydat powinien podawać w CV swój wiek a także załączać zdjęcie. Choćby po to żeby zaoszczędzić sobie jeżdżenia po mieście lub do sąsiednich miast tylko po to żeby wracać z niczym. Jeśli przyszły/niedoszły szef jest rasistą/ksenofobem/seksistą to nasze pojawienie się w jego firmie na rozmowie raczej nie skruszy jego serca i nie spowoduje że nagle postanowi nas zatrudnić. A nawet jeśli tak, to czy na prawdę ktoś chciałby pracować w takiej atmosferze?

Ja uważam, że lepiej mówić prawdę i nie kombinować co warto przemilczeć bo to i tak wyjdzie. A jeśli podamy wszystko i dostaniemy zaproszenie na rozmowę to możemy wstępnie liczyć na to że w danej firmie patrzą na nasze kompetencje i nie przeszkadza im nasza płeć, wiek itp.

vahooletz
09-02-2012, 23:44
Znajoma "rekruterka" powiedziała mi, że data urodzenia tylko niepotrzebnie zapełnia CV. Wiek mogą sobie oszacować na podstawie dat przy wykształceniu i doświadczeniu, ewentualnie zdjęcia. To ostatnie też radziła zamieszczać, bo w przypadku kilkustopniowych rekrutacji tak łatwiej im skojarzyć CV z konkretnym kandydatem, z którym rozmawiali.

Adept
09-03-2012, 00:57
Wg mnie powinno. Zakładając, że umieszcza się zdjęcie w CV, to po zdjęciu można błędnie ocenić wiek kandydata, dlatego powinno umieszczać się datę urodzenia. Ułatwia to pracodawcy podjęcie decyzji o zatrudnieniu pracownika, bądź co się często zdarza-odrzuceniu jego kandydatury.

pozdrawiam,

adept

olgab
09-03-2012, 10:51
Uważam, że podanie wieku/daty urodzenia w CV jest niezbędne, bez takich informacji nikt nie zainteresuje się nieuzupełnionym CV. Nie sądzę, aby młody wiek przekreślał zupełnie możliwość zdobycia pracy. Jeżeli firma poszukuje kogoś doświadczonego to owszem odpadniemy w przedbiegach, ale jesli szukają osób chętnych do nauki, energicznych, młodych to na pewno pojawi się odzew i zainteresowanie. To prawda, że obecnie trudno jest znaleźć pracę bez doświadczenia (np. jako tłumacz - nie posiadając referencji), ale każdy od czegoś zaczynał. Trzeba pomyśleć np. o wolontariacie za referencje. Wtedy mimo młodego wieku można wpisać w CV doświadczenie i myślę, że od razu będzie lepiej na rynku pracy.

m.aissa
09-03-2012, 10:52
Znajoma "rekruterka" powiedziała mi, że data urodzenia tylko niepotrzebnie zapełnia CV. Wiek mogą sobie oszacować na podstawie dat przy wykształceniu i doświadczeniu, ewentualnie zdjęcia.

Tak właśnie też słyszałam, stąd założenie tego wątku :)

Jednakże cały czas wydaje mi się to trochę dziwne i uparcie "hoduję" swoją datę urodzenia w CV ;p

zjb
09-03-2012, 11:03
Jeśli coś w ogóle wynika z rozmów w tym wątku, to wniosek, że inaczej aplikuje się o pracę sekretarki w hurtowni pana Rysia, a inaczej o pracę w międzynarodowej korporacji, zwłaszcza za granicą.

j.ochalska89
09-03-2012, 15:02
Wiele firm poszukuje młodych i energicznych osób, jednak w zawodzie tłumacza liczy się przede wszystkim doświadczenie. Początek dla tłumacza jest ciężki, więc trzeba chwytac się wszelkich możliwości zdobycia doświadczenia, co niestety z reguły nie jest zbytnio dochodowe:)

abewu
09-03-2012, 15:07
Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby ktoś nie zamieścił swojej daty urodzenia w CV. Nie wiem czemu miałoby to służyć. Nikomu nie będzie się chciało domyślać ile kandydat ma lat.

zjb
09-03-2012, 20:29
To może ja jeszcze raz powtórzę:

pomysł, by nie zamieszczać daty urodzenia/wieku na CV, popularny na Zachodzie - patrz porady dot. pisania CV - nie jest uzasadniany tym, że pracodawca może ją sobie sam wydedukować,
ale tym, że wiek nie powinien być kryterium branym pod uwagę przy przyjmowaniu do pracy (patrz polskie Prawo Pracy, patrz age discrimination w Google'u) - poza oczywistymi wyjątkami.

Jak już powyżej napisano, może to być w praktyce trudne do wyegzekwowania, zwłaszcza w przypadku pana Rysia, który szuka młodej laseczki do swej hurtowni. Jednakże korporacje międzynarodowe starają się ten wymóg wypełniać.

oxygenka
09-04-2012, 10:11
Uważam, że każde profesjonalne CV wymaga od rekrutanta podania daty urodzenia. Myślę, że wiek nie jest jakoś najbardziej istotnym czynnikiem przy wyborze kandydata na dane stanowisko pracy, no chyba, że staramy się o fotel prezydenta - wtedy natrafimy na restrykcje wiekowe (w Polsce trzeba mieć skończone 35 lat. Najważniejsze jest zapewne doświadczenie i same umiejętności, które kwalifikują nas do odbycia rozmowy o pracę i dalszą pracę tu czy tam.

gosdab
09-07-2012, 12:52
Jeśli chodzi o prawo to pracodawca nie ma prawa odrzucić kogoś ze względu na wiek, ale np ja, mimo młodego wieku i bycia dopiero po 1 roku studiów, dostałam firmę w dużej korporacji, gdzie jestem najmłodsza. Wiek w CV oczywiście wpisałam, ale jak tu piszecie, zdażają się różne przypadki.

lummen
09-17-2012, 14:20
Hmmm...ostatnio też się nad tym zastanawiałam i jak ostatnio zmieniałam swoje CV to z braku miejsca wyrzuciłam datę urodzenia...

Byłam potem na rozmowie w dużej firmie i nikt się mnie nie zapytał o wiek, więc może to działa:)

Beata1986
09-22-2012, 00:13

Ja w bardzo wielu "poradach" dotyczących pisania cv spotkałam się z tym że nie trzeba podawać ani wieku ani daty urodzenia.

anet6
09-22-2012, 00:20
szczerze mówiąc jeśli jakaś firma kieruje się wiekiem a nie doświadczeniem to nie najlepiej świadczy to o niej samej...:confused:

tym bardziej, że teraz coraz popularniejsze jest wychowywanie dwujęzyczne, tzn. od małego dzieci posługują się dwoma językami...nie muszą więc poświęcać później tylu lat na dodatkowe kursy i certyfikaty, jedynie muszą zgłębić wiedzę dot. tłumaczeń

aniav
09-22-2012, 00:40
Nawet mi przez myśl nie przemknęło, żeby podawać datę urodzenia w cv. Czemu by to miało niby służyć? Swego czasu analizowała to cv także b. miła pani pracująca w studenckim Biurze Karier i nie zwróciła uwagi na brak tej daty.

zgonia
09-22-2012, 01:31
Co kraj, to obyczaj. W UK nie widzialam zeby ktos umieszczal date urodzenia w CV. Nikt nie zalacza zdjecia. Moje CV rozpoczyna sie od imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, adresu email, pozniej jest tzw. profil, w ktorym krotko i zwiezle przedstawiam swoje zdolnosci i cele, pozniej historia edukacji, nastepnie historia pracy, umiejetnosci, zainteresowania no i na samym koncu zdanie oznajmiajace, ze w przypadku gdyby pracodawca zarzadal referencji powinien sie ze mna skontaktowac. CV bylo napisane z pomoca profesjonalistow z Careers Centre podczas nauki na uniwersytecie wiec jego forma z pewnoscia jest poprawna. Zastanawiam sie tylko jak sprawdziloby sie w Polsce gdybym ubiegala sie o prace?? :)

vdrowicz
09-22-2012, 10:06
Nawet mi przez myśl nie przemknęło, żeby podawać datę urodzenia w cv. Czemu by to miało niby służyć?

Często ofert pracy są kierowane do konkretnego przedziału wiekowego, w taki przypadku podanie wieku czy daty urodzenia wydaje się logiczne. Oczywiście można również przewidzieć wiek kandydata na podstawie podanych informacji na temat wykształcenia (rok ukończenia studiów, itp.) ale jeśli w ofercie jest podany przedział wiekowy to myślę, że z przyszłym pracodawcą nie warto się bawić w zgadul-zgadula :)

zjb
09-22-2012, 11:49
DLACZEGO? A DLATEGO:

Myślę, że omijanie wieku na CV to więcej niż obyczaj: to zalecenie, już powszechnie przestrzegane w UK i US, mające się przyczynić do stworzenia społeczeństwa równych szans: kandydat ma być oceniany na podstawie jego przydatności do pracy, a nie na podstawie: koloru skóry, rasy, narodowości, płci, czy właśnie wieku.

Dlatego powyższych informacji na CV się nie podaje.

W Polsce ta świadomość przebija się z trudem. Panuje przeświadczenia, że pracodawca jest władcą absolutnym, robi, co chce - i trzeba się starać mu przymilić, by nas polubił. W sytuacji powszechnego bezrobocia jest to zrozumiałe, ale niestety zamiast społeczeństwa równych szans zmierzamy do dzikiego kapitalizmu.

Choć powoli, powoli zaczyna coś świtać. Zdaje się, że stopniowo upowszechnia się przeświadczenie, że kandydatki na pracę nie można pytać, czy w najbliższym czasie planuje ciążę. A przecież pracodawca jest zainteresowany, czy pracownicę może po paru miesiącach stracić.

Sorry za długi wpis, ale ciągle tu się ktoś dziwi: "a dlaczego mielibyśmy nie umieszczać wieku"?

buszuj
09-24-2012, 15:14

Ogólnie rzecz biorąc, to w CV pracodawca nie ma prawa się domagać oficjalnie ani płci ani zdjęcia ani wieku ani też narodowści - oczywiście, jęśli nas o to poprosi a my odmówimy to raczej nie dostaniemy pracy, a skarżyć się do sądu raczej nie ma sensu (przynajmniej w Polsce). W UK pracodawca nie może oficjalnie zgłosić zapotrzebowania na Native Speakera danego języka bo jest to uznawane za dyskryminację ze względów etnicznych. U nas do pracy w biurze, panowie dyrektorzy sobie życzą czasami zdjecia sylwetki, co jest po prostu chore....

buszuj
09-24-2012, 15:17
Ja w bardzo wielu "poradach" dotyczących pisania cv spotkałam się z tym że nie trzeba podawać ani wieku ani daty urodzenia.

Zgadzam się i sam nie podaje wieku, staram sie tylko tak zformatować CV by najważniejsze inforamcję - czyli doświadczenie było pierwszą rzeczą, którą widzi pracowadca... a potem jak ma ochote to możę sobie poczytać jakie szkoły skończyłem, skąd pochodze itp.

chocberry
09-24-2012, 15:41
Myślę, że lepiej nie podawać wieku (daty urodzenia) ponieważ pracodawcy bardzo często są uprzedzeni do na przykład bardzo młodych osób, lepiej więc żeby przyjrzeli się uważnie temu, co ważne, czyli doświadczeniu, a nie skupiali na tej dacie.

AlJas
09-24-2012, 17:34
A ja uważam, że data urodzenia w CV powinna być. To podstawowa informacja o nas, a jeżeli pracodawca odrzuca nas z powodu młodego wieku, to jego problem. Znajdzie się taki, który nie odrzuci.

AgataRol
10-02-2012, 23:31

Osoba czytająca nasze CV prawdopodobnie od razu przejdzie do sekcji doświadczenie/wykształcenie. Zbyt wiele nieistotnych detali poprzedzających te rubryki może co najwyżej zirytować;) Poza tym wiek sam w sobie o niczym nie świadczy. Są młode osoby, które mają dość spore, jak na swój wiek, doświadczenie i starsze z mniejszym dorobkiem zawodowym.

Dokładnie, stan cywilny w CV to nieporozumienie. Potem się człowiek zastanawia, czy skreślili mnie bo jestem panna/ zamężną osobą...Chociaż może tylko ja tak mam że wszystko analizuje..:/
Z drugiej strony pracodawca widząc mężatka pomyśli, że zaraz zajdzie w ciąże i będzie na zwolnieniu...

basia91
10-03-2012, 12:46
Myślę, że tak. Dla wielu pracodawców wiek odgrywa duże znaczenie przy zatrudnianiu nowych pracowników. Podczas rozmowy o praktyki w Wiedniu, mój pracodawca zaszcycił mnie pytaniem o wiek i co więcej o plany związane z rodziną.

Kobiety na rynku pracy ... no cóż ... :rolleyes:

martusiak89
10-08-2012, 00:02
Data urodzenia jest moim zdaniem istotną informacją. Zbędne jest za to zdjęcie. PRzynajmniej na większość stanowisk, ale niestety standardowo tego zdjęcia się wymaga

Aniesse
10-08-2012, 00:25
U mnie w CV istnieje data urodzenia (taki standard), ale szczerze mowiac nie sadze by miala jakis wplyw na rekrutacje. Szczegolnie w przypadku tlumaczen pisemnych gdy wspolpraca jest na odleglosc co moze takie BT obchodzic czy mam meza, ile dzeci a moze wlasnie jestem w ciazy. Wazne jest by tlumaczenie zostalo oddane na czas. Mi nieraz zdarzylo sie tlumaczyc siedzac obok corki, ktora wlasnie ogladala bajke, tlumaczenie to zostalo zrobione dobrze i mialam (mam) dalsze zlecenia. W przypadku tlumaczen ustnych byc moze kobieta dzietna moglaby sie nie godzic na wyjazdy, ale z drugiej strony wysylajac aplikacje do BT moze po prostu nie zakreslic pola "Tlmaczenia ustne". Ja caly zesszly rok tlumaczylam tylko pisemnie, w tym roku corka chodzi juz do przedszkola i postanowilam rozszerzyc zakres moich uslug. Wspolpraca z BT w wiekszosci przypadkow nie jest umowa o prace, nie ma oplacanych ZUSow wiec nie sadze by zleceniodawca (BT) ponosil dodatkowe koszty. Wspolpracujac na odleglosc nie widzi sie tez swojej twarzy wiec czy tlumacz jest ladny czy brzydki, stary czy mlody tez nie ma znaczenia. Tak wiec szczerze mowiac nie mam pojecia po co zleceniodwcy jest data urodzenia. Moze po to by w ten dzien zlozyc mi zyczenia:))

djanek
02-24-2013, 16:23
Moim zdaniem powinno się umieszczać datę urodzenia. Pracodawca powinien wiedzieć w jakim wieku jest kandydat, ponieważ często zakłada, że interesują go kandydaci w wieku np.25-40 lat. Być może jest to krzywdzące, ale z drugiej strony jeśli nie napiszemy tego w CV prawdopodobnie podczas rozmowy zostanie zadane nam pytanie ile mamy lat.

annchimera
02-24-2013, 22:43
Moim zdaniem także wiek/ data urodzenia w CV jest niezbędna i ściśle do nas przylega(czy tego chcemy czy nie) tak samo jak imię, nazwisko czy miejsce zamieszkania. Faktycznie, podczas rekrutacji nie zawsze okazuje się konieczna(zależy to od tego na jakie stanowisko szuka się pracownika, z jakim doświadczeniem, z jakimi kosztami się to będzie wiązać itd.) jednak czy się przyda czy nie być powinna, jest to jedna z głownych informacji o każdym z nas wpisana w każdy wązny dokument. A czy w takim razie CV nie jest ważne, czy dalej rekruter pracodawca nie pomyśli że coś przeoczyliśmy, a może coś ukrywamy... wniosków może być wiele, a jedna linijka w danych osobowych chyba nie komplikuje nam życia.

KostkaM
02-24-2013, 23:31
Data urodzenie to w CV jednak standard. Jego brak jest niemile widziany, niestety.

Maciek1989
02-25-2013, 13:13
Myślę, że tak. Dla wielu pracodawców wiek odgrywa duże znaczenie przy zatrudnianiu nowych pracowników. Podczas rozmowy o praktyki w Wiedniu, mój pracodawca zaszcycił mnie pytaniem o wiek i co więcej o plany związane z rodziną.

Kobiety na rynku pracy ... no cóż ... :rolleyes:

Swoją drogą tego typu pytania są niezgodne z prawem i wygrana w sądzie pracy jest pewna...tylko komu by się chciało i po co

aiiiya
02-25-2013, 13:55
wiek to myślę, że informacja bardzo naturalna, ale kwestia planowania rodziny hmm...lekka przesada, a co jeśli nie planuję dzieci, a zaliczę tak zwaną "wpadkę" :D

Wilma
04-06-2013, 22:37
Kilka razy prowadziłam rekrutację pracowników (co prawda nie w firmie tłumaczeniowej).
Brak dokładnych dat (urodzenia, okresów zatrudnienia itp.) zawsze był dla mnie sygnałem, że albo kandydat chce coś ukryć albo nie jest wystarczająco bystry aby napisać poprawne CV.

emilkaczarne
04-12-2013, 12:45
Ja zawsze podaje datę urodzenia. Tak samo jak zdjęcie. Taki jest po prostu oficjalny wygląd dokumentu i tego powinniśmy się trzymać. Inaczej pracodawca pomyśli o nas, że "co to za facet, który nawet CV napisać dobrze nie potrafi".

futku
04-12-2013, 18:19
Myślę, że mimo wszystko data urodzenia w CV niczemu nie przeszkadza. Bo raczej nie mamy się czego wstydzić. Inaczej już ze stanem cywilnym, o który nagminnie pytają na rozmowach czy "ulubione" pytanie o plany rodzinne na najbliższą przyszłość...

gosai4
04-14-2013, 20:21
Myślę, że w CV powinno się umieścić datę urodzenia.

Listek
04-15-2013, 16:33
A ja uważam, że nie powinno się jej wpisywać, gdyż wiek nie powinien być kryterium przy wyborze pracownika. Tak samo niepotrzebne jest zdjęcie, gdyż wygląd czy płeć nie powinny decydować o tym, czy ktoś powinien dostać pracę, chyba, ze jest logiczne wytłumaczenie potrzeby zdjęcia (np. aplikuje się, żeby zostać modelem).
Oczywiście, to jak powinno być, niekoniecznie odzwierciedla realną sytuację i może się zdarzyć, że pominięcie tych informacji obniży szanse znalezienia pracy. Albo można pisać jak być "powinno", albo tak, jak jest najbardziej efektywnie (czyli dopasowując do pracodawcy).

Aga12
04-15-2013, 20:36
A ja uważam, że nie powinno się jej wpisywać, gdyż wiek nie powinien być kryterium przy wyborze pracownika. Tak samo niepotrzebne jest zdjęcie, gdyż wygląd czy płeć nie powinny decydować o tym, czy ktoś powinien dostać pracę, chyba, ze jest logiczne wytłumaczenie potrzeby zdjęcia (np. aplikuje się, żeby zostać modelem).
Oczywiście, to jak powinno być, niekoniecznie odzwierciedla realną sytuację i może się zdarzyć, że pominięcie tych informacji obniży szanse znalezienia pracy. Albo można pisać jak być "powinno", albo tak, jak jest najbardziej efektywnie (czyli dopasowując do pracodawcy).

A dlaczego nie. Na opiekunkę dla niemowlaka nie wybrałabym jakiejś smarkatej opiekunki bez doświadczenia i wyobraźni, a na kuriera osiemdziesięciolatka. Płeć też może mieć znaczenie, niestety taka jest prawda. Gdybym miała mały zakład, gdzie pracuje zaledwie paru ludzi, zapewne wolałabym, aby moje pracownice nie latały co chwila na zwolnienie z powodu choroby dziecka( chociaż będąc z drugiej strony ma się zupełnie inne zdanie). A w takiej sytuacji starszy wiek może być atutem!

katgor
04-15-2013, 21:43
W modelu francuskim nie wysyła się zdjęcia, a podanie wieku i informacji stricte wskazujących na rasę lub płeć nie jest obowiązkowe. Jednak są sytuacje, kiedy faktycznie wiek trzeba podać. Ja jestem młodą nauczycielką i początkowo rodzice byli wobec mnie nieufni (smarkula, czego ona może nauczyć?!), ale już po dwóch miesiącach byli zachwyceni - dziękuję mojej wspaniałej Szefowej, że mi zaufała i stała zawsze po mojej stronie. Wiek nie zawsze ma związek z kompetencjami.

Aga12
04-15-2013, 22:38
W modelu francuskim nie wysyła się zdjęcia, a podanie wieku i informacji stricte wskazujących na rasę lub płeć nie jest obowiązkowe. Jednak są sytuacje, kiedy faktycznie wiek trzeba podać. Ja jestem młodą nauczycielką i początkowo rodzice byli wobec mnie nieufni (smarkula, czego ona może nauczyć?!), ale już po dwóch miesiącach byli zachwyceni - dziękuję mojej wspaniałej Szefowej, że mi zaufała i stała zawsze po mojej stronie. Wiek nie zawsze ma związek z kompetencjami.

Czyli można nie podawać imienia, tylko samo nazwisko. No chyba, że są tam także imiona uniseksy :D.

A na bezpośredniej rozmowie wiek można "zatuszować" ale do pewnej granicy. Można będąc czterdziestką wyglądać na trzydziestkę ale z "prawie stulatka" młodzieńca się już nie zrobi.

marta_szw
04-19-2013, 17:23
Myślę, że warto zamieścić informacje o roku urodzenia. Młody wiek może być atutem, poza tym, jak już kilka osób wspominało, łatwo jest wywnioskowac wiek po datach ukończenia szkół. Wydaje mi się, że obecnie CV bez tej daty dziwnie by wyglądało, jakby ktoś zapomniał jej dopisać.
Myślę, że i tak ważniejsze są rubryczki z wykształceniem, szkoleniami i (przede wszystkim) doświadczeniem niż dane osobowe.

blawdziewicz
05-12-2013, 10:32

Bardzo ciekawe rzeczywiscie :-) Ja nie dzialam co prawda w branzy tlumaczeniowej zbyt dlugo, ale zupelnie nie myslalam o moin CV pod tym katem... Niektore fakty niby oczywiste, ale jednak warto spojrzec dla przypomnienia :-)

zjb
05-12-2013, 11:04
I stoi w tym poradniku jak byk, na czerwono:
- nie załączaj zdjęcia
- nie podawaj wieku

Oczywiście dotyczy to krajów, w których bardziej przestrzega się praw pracownika niż w Polsce.
Powyższa dyskusja poświadcza, ze w naszym kraju brak zrozumienia tej kwestii, zatem dalej możecie podawać wiek i załączać fotkę, nawet topless (jeśli "nie masz się czego wstydzić", jak napisano powyżej).

Aga12
05-12-2013, 16:54
I stoi w tym poradniku jak byk, na czerwono:
- nie załączaj zdjęcia
- nie podawaj wieku

Oczywiście dotyczy to krajów, w których bardziej przestrzega się praw pracownika niż w Polsce.
Powyższa dyskusja poświadcza, ze w naszym kraju brak zrozumienia tej kwestii, zatem dalej możecie podawać wiek i załączać fotkę, nawet topless (jeśli "nie masz się czego wstydzić", jak napisano powyżej).

Właściwie to nie ma znaczenia czy podamy wiek, czy nie, bo można się go domyśleć po treści samego CV. Jeżeli ktoś był np managerem czegoś tam w jakiś tam firmach przez 30 lat to wiadomo, że nie zalicza się już do młodzieniaszków. A jak ktoś nie ma żadnego doświadczenia to albo młody początkujący albo stary leser lub całe życie bezrobotny ( i tu pytanie pracodawcy dlaczego).

zjb
05-13-2013, 22:26
To prawda, podawanie wieku w CV nie jest jeszcze zabronione przez prawo, nawet w krajach rozwiniętych :)

Natomiast inna rzecz mnie dzisiaj zaskoczył: myślałem, że to tylko głupi żart, gdy pisałem o dodawaniu zdjęcia topless do CV, a w dzisiejszej Gazecie jest artykuł
http://wyborcza.pl/1,75478,13899764,List_motywacyjny__zorganizowalam_ grilla__nadaje_sie.html
o pisaniu CV i listow motywacyjnych i ponoć zdarza się dołączanie zdjęć w kostiumie kąpielowym...

Winter90
05-20-2013, 13:26
Nawet jeśli nie zamieścimy takiej informacji, to wydaje mi się że potencjalny pracodawca będzię się tego próbował dowiedzieć przez telefon. Logiczne również, że osoba która 20 lat ma mało doświadczenia, a wiec mimo nieumieszczenia takiej informacji można się w przybliżeniu domyślać wieku kandydata.

zjb
05-20-2013, 13:45
Mówimy o krajach Eu Zach +USA, prawda? (Już ustalilismy, że w Polsce o wiek sie pyta, wiek się pisze itd).

Otóż takie pytanie w tych krajach jest naruszeniem obowiązujących przepisów i żaden profesjonalny rekrutujący takiego pytania z pewnością nie zada.

olaz
05-20-2013, 14:49
Gdzieś, kiedyś słyszałam, że pracodawca nie może nas spytać o wiek, ale jak to się ma do Cv, nie wiem.

magda_k
05-20-2013, 22:26
swego czasu miałam wgląd w proces rekrutacji nowego pracownika i widziałam kilka CV bez daty urodzin - jakoś nikt się nie doczepił. wydaje mi się, że nie jest to obligatoryjny punkt, ale jednak większość osób umieszcza te dane, bo i tak pracodawca przecież się dowie w momencie podpisywania umowy :)
poza tym zgadzam się, że z samego CV można plus minus oszacować wiek kandydata :)

warumimmer
05-25-2013, 15:46
To ciekawe info, że w Eu. Zach./USA wieku się nie podaje i nie wolno o niego pytać, no bo jednak w Polsce w 3/4 ogłoszeń o pracę (mówię ogólnie, nie tylko dla tłumaczy) wymagania wiekowe są podane, najczęściej student poniżej 26 roku życia, za którego nie trzeba płacić składek :P Fajnie by było, gdyby tego wieku nie trzeba bylo podawać, bo w końcu nasze wykształcenie i doświadczenie powinno mówić samo za siebie, ale ja póki co podaję, skoro takie są w tym kraju zwyczaje.

Aga12
05-25-2013, 17:40
To ciekawe info, że w Eu. Zach./USA wieku się nie podaje i nie wolno o niego pytać, no bo jednak w Polsce w 3/4 ogłoszeń o pracę (mówię ogólnie, nie tylko dla tłumaczy) wymagania wiekowe są podane, najczęściej student poniżej 26 roku życia, za którego nie trzeba płacić składek :P Fajnie by było, gdyby tego wieku nie trzeba bylo podawać, bo w końcu nasze wykształcenie i doświadczenie powinno mówić samo za siebie, ale ja póki co podaję, skoro takie są w tym kraju zwyczaje.

No właśnie. Im dłuższe doświadczenie ( a co za tym idzie konkretna liczba lat pracy) tym straszy wiek. Każdy głupi może sobie wyliczyć ( wiek maturalny + ileś tam lat). Tak, ze jakie ma znaczenie czy podamy ten wiek czy nie.

nutka
06-05-2013, 22:11
Dla mnie podawanie daty urodzenia to informacja zbędna tak samo jak stan cywilny. Lubię zachować moją prywatność na tyle, na ile to tylko możliwe. Coraz trudniejsze to zadane w dzisiejszych czasach...
Poza tym, takie szczegółowe informacje rozpraszają jedynie uwagę osoby czytającej cv, bo i tak najbardziej liczy się część o doświadczeniu/wykształceniu.