PDA

View Full Version : Literatura chińska

Sziri
07-08-2012, 22:53
Mnie oprócz nauki mandaryńskiego fascynuje także kultura i historia Chin. Czy czytaliście jakieś ciekawe książki o Chinach, opowieści, wspomnienia? Co polecacie?
Ja ostatnio czytałam:

- John Pomfret: Lekcje chińskiego
Wspomnienia amerykańskiego dziennikarza, jednego z pierwszych, któremu w latach 80. udało się dostać stypendium i wyjechać na rok studiów do Chin. Później wielokrotnie do nich wraca, m.in w czasie protestów na Tianamen, i w latach współczesnych, także aby spotkać się z dawnymi kolegami ze studiów. Bardzo ciekawa :)

- Rob Gifford: China Road
Miałam okazję czytać tylko w wersji anglojęzycznej, wspomnienia brytyjskiego korespondenta telewizyjnego, który po kilkuletnim pobycie w Chinach, postanawia wrócić do Wielkiej Brytanii i pożegnać się z Chinami przemierzając ten kraj ze wschodu za zachód.

Naprawdę polecam! I czekam na Wasze propozycje.

Sziri
07-09-2012, 23:20
Z racji, iż nikt nie podjął dalej tematu, wysyłam moja kolejną propozycję, podobnie jak poprzednie dwie, także wspomnienia i autobiografia:

Gao Ertai: W poszukiwaniu ojczyzny. Wspomnienia z chinskiego obozu pracy.
Naprawdę polecam. Przerażające i uświadamiające. Naprawdę warto przeczytać. Niestety - polski przekład z języka angielskiego, nie chińskiego :(

Gdzie sie podziali sinolodzy na naszym forum?

malg
07-11-2012, 00:07
Miałam okazję przeczytać:
Krzysztof Łoziński, "Piekło Środka. Chiny a prawa człowieka" - reportaż nt. łamania praw człowieka w Chinach
Pu Yi "Byłem ostatnim cesarzem Chin" - autobiografia Aisina Giro Pu Yi + ciekawy opis przemian jakim uległy Chiny.

W planach mam M. Leonard "Zrozumieć Chiny"

Sziri
07-11-2012, 21:47
Myslę, że następne ciekawe propozycje:

Kraj nad Jangcy Paweł Jasienica: czyli nasz rodzimy wkład w poznawanie Chin, pisarz Paweł Jasienica był w Chinach w latach 50. Doskonały opis świata jakiego już nie ma..

Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych Liao Yiwu: Autor, po spędzeniu czterech lat w wiezieniu za napisanie poematu o masakrze na Tianamen, postanawia pokazać Chiny z perspektywy nizin społecznych.

Sziri
07-19-2012, 23:23
Odświeżę nieco wątek, może ktoś dalej się wypowie:
Dai Sijie: Balzak i chińska Krawcówna
Bardzo ciekawa autobiografia, dokument z epoki Mao, kiedy palono książki, zamykano uniwersytety, a wykształceni ludzie i studenci zostali wysyłani na reedukacje do ubogich chłopów na wieś. Powstał film na podstawie tej książki ;) Polecam bardzo :)

Haku
07-21-2012, 23:55
Swojego czasu miałem okazję zdobyć i przeczytać "On China" Henry'ego Kissinger'a. KONIECZNIE trzeba przeczytać, jeżeli ktoś interesuje się tematyką Chin. Słowa widniejące na okładce (niektórych wydań) "When you read a book like this, you will have a better understanding of China than 98% of the people living in China and 95% of the Chinese people living in America. ” w 100% pokrywają się z prawdą. Polecam lekturę.

pavelw8809
07-29-2012, 00:02
Ja polecam:
- Chiny - Historia i teraźniejszość, Zwoliński A.
- Chiny i Indie, Meredith R.

ArX
07-30-2012, 04:15
To nie literatura faktu, lecz klasyczna fikcja, ale "Podróż na Zachód" i "Opowieść o Trzech Królestwach" to kluczowe części chińskiej kultury i ogromna część aluzji, które pojawiają się w innych jej aspektach, stanie się bardziej jasna po ich lekturze. Niestety, popyt na cywilizacje niezachodnie jest u nas wciąż mierny, tylko "Podróż..." jest dostępna po polsku i chyba tylko w pociętej formie. Ja musiałem ratować się tłumaczeniami na angielski.

Haku
07-30-2012, 17:12
A miał ktoś okazję zapoznać się z "A Journey Through Time in China" - Oracle Bones'a? Z tego co słyszałem, porusza tematykę współczesnych Chin, a i niezgorsze recenzje otrzymał. Z chęcią bym zamówił sobie.

ewa378
10-03-2012, 10:54
Czytałam wspomniane wcześniej "Lekcje chińskiego", które uświadomiły mi bardzo dużo, także również polecam. Oprócz tego spotkałam się z książką "Perła Chin" - Anchee Min. Jest to fabularyzowana książka opowiadająca historię dwóch dziewczynek Amerykanki i Chinki. Fajnie pokazano tam zderzenie tych dwóch światów. Co więcej, w tle dzieje się niesamowita i czasem przerażająca historia Chin począwszy od wczesnych lat 20. wieku poprzez II wojnę i rewolucję kulturalną. Polecam.

martusiak89
10-12-2012, 21:46
Na pewno warto zainteresować się tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla - Mo Yan.

Imperfspirit
10-13-2012, 21:06
Polecam "Historię współczesnych Chin" Johna Gittingsa z Wydawnictwa UJ. Czasami trzeba się trochę namęczyć ze zrozumieniem tekstu, bo autor opisał wszystko w bardzo naukowy sposób, ale świetnie przybliża politykę ChRL.

Jatylko
01-03-2013, 00:11
Dzielcie się tym co przeczytaliście albo czytacie z chińskiej literatury. Co myślicie o autorach i ich dzieła dlaczego warto coś przeczytać a na czego nie warto.

Ja ze swojej strony mogę podzielić się opinią o książce Mo Yan'a - Kraina wódki, którą właśnie czytam.
Jest calkiem wciągająca i dość szalona i na swój sposób chaotyczna ale i jak się później okazuje dobrze zaplanowana. Realistyczna w opisach ale i przepełniona różnymi wyobrażeniami i snami na jawie. Zabawna, a zarazem mająca też trochę ciemniejszych scen. Wydaj mi się, że to dobra pozycja :) Nie chce zdradzać fabuły ale jesli chodzi o mnie to najciekawsze są rozdziały dot. Ding Guoer'a

marta_os
01-07-2013, 14:53
Ja też właśnie skończyłam Krainę Wódki. Zdecydowanie chciałabym przeczytać poostałe książki Mo Yana. Na pewno mogę polecić innego chińskiego noblistę - Gao Xingjian, autora m.in. "Góry Duszy". No i taoistyczną klasykę - Dao de Jing Lao Tse ii "Prawdziwą Księgę Południowego Kwiatu" Zhuangzi. Polecam zwłaszcza porównanie oryginalnego tekstu i tłumaczena tej pierwszej pozycji.

kwaidan
01-20-2013, 20:55
Niestety, nie mam aż tak dużej wiedzy dotyczącej tego tematu, chętnie zajrzę do zaproponowanych książek. Sama poleciłabym książkę "Córka komunisty" - opowieść w formie listów o pracy kanadyjskiego lekarza-komunisty w czasie wojny chińsko-japońskiej. Może nie jest to literatura wysokich lotów, ale przyjemna w czytaniu.

Jatylko
01-20-2013, 21:29
Od siebie mogę dodać parę pozycji:

Jonathan Fenby, Czang Kaj-Szek i jego Chiny
Jonathan Fenby, Chiny
Mieczysław Kunstler, Dzieje kultury chińskiej
Jonathan Clements, Wu. Chińska cesarzowa
Ross Terrill, Mao
Mo Yan, Kraina Wódki
ach, bym zapomniał - polski akcent.
Witold Rodziński, Historia Chin.

Jatylko
01-26-2013, 16:19
Ralph Sawyer - Ancient Chinese Warfare
The Culture of Sex in Ancient China - Paul Rakita Goldin
Małgorzata Religa - Jak zwracają się do siebie Chińczycy?

Jatylko
01-27-2013, 16:21
Ja chętnie bym przeczytał Krainę Bagien, Podróż na Zachód oraz Sen Czerwonego Pawilonu. Te książki wydają mi się dość ciekawe a przy tym miały spory wkład w kształtowaniu wyobrażeń niektórych osób.

lisulinek
02-05-2013, 22:19
Polecam "Mnisi-czarnoksiężnicy, czyli niesamowite historie o dziwnych ludziach". Autor: P'u Sung-ling

Jest to zbiór krótkich nowel. Bardzo miło się czyta, a przy tym mnie zachęciły do refleksji.

Warto przeczytać i porównać sobie tradycyjny model szczęścia w Chinach z tym jak my postrzegamy szczęście w Polsce!

Jatylko
02-06-2013, 14:33
"Góra duszy" - Gao Xingjian
Piotr Plebaniak - "Starożytna mądrość chińska"
Jest to książka będąca zbiorem chengyu - tj. ich aforyzmów. Bardzo ładnie wydane z mapami, wyjaśnieniami i historiami, które pozwalają nam zrozumieć powstawanie tych zwrotów, a także kiedy je należy, a kiedy nie wolno używać. Oczywiście po polsku.

Jatylko
02-16-2013, 20:50
Joseph Needham - "Wielkie Miareczkowanie"

Zofka122
02-17-2013, 05:03
Polecam książki Mo Yana, zeszłorocznego noblisty. W bardzo interesujący sposób przemyca w swych powieściach realia chińskiej prowincji na przełomie dziesięcioleci.

Jatylko
02-17-2013, 12:20
Mo Yan jest dość specyficzny. Jego opisy są niezwykle barwne i realistyczne, a opisywane realia czasem wyjątkowo dziwne.

Maciek1989
02-17-2013, 17:17
Guy Sorman - "Rok Koguta"

Zofka122
03-02-2013, 11:49
Obecnie czytam "Cień Jedwabnego Szlaku" Colina Thubrona. Autor opisuje swoją podróż nie tylko przez Chiny, ale - jak sama nazwa wskazuje - i przez inne kraje znajdujące się na trasie Jedwabnego Szlaku, aż po Turcję. Bardzo polecam!

lisulinek
03-05-2013, 20:40
Ja polecam "Mnisi i Czarnoksiężnicy", jest super :D Takie krótkie historyjki, ale bardzo dobrze przedstawiają kulturę chińską.

hszonszcz
03-10-2013, 09:31
Polecam zwłaszcza porównanie oryginalnego tekstu i tłumaczena tej pierwszej pozycji.

Dlaczego? Jest przetłumaczona dobrze, źle, ciekawie czy jeszcze inaczej?

lisulinek
03-17-2013, 10:51
Dlaczego? Jest przetłumaczona dobrze, źle, ciekawie czy jeszcze inaczej?

Mo Yan jest straszny po chińsku. Chyba na tym polega jego wielkość, ale stanowczo jego teksty charakteryzują się tym, że nietypowo używa słowa, więc człowiek nic się nigdy nie domyśli, jak nie rozumie danego słówka.

lisulinek
03-17-2013, 10:52
Polecam także "Chrestomatię opowiadań chińskich". Jest niesamowita!

lisulinek
03-18-2013, 20:53
Mo Yan jest dość specyficzny. Jego opisy są niezwykle barwne i realistyczne, a opisywane realia czasem wyjątkowo dziwne.

Zgadzam się! Strasznie się to czyta po chińsku! Bo nigdy się nic nie można domyślić!

magdal
03-18-2013, 23:51
Polecam książkę "Dzikie łabędzie" (Wild Swans) Jung Chang, opowieść o przemianach zachodzących w Chinach w XX wieku, widzianych z perspektywy trzech pokoleń kobiet należących do jednej rodziny. Autorka ta napisała też, wspólnie z mężem Jonem Hallidayem, biografię Mao Zedonga - książka bardzo głośna w ostatnich latach i przez niektórych mocno krytykowana jako stronnicza.

Inna Amerykanka chińskiego pochodzenia, która narobiła niezłego "zamieszania" to Amy Chua, która napisała "The battle cry of a mother tiger", książkę opisującą metody wychowawcze Chińczyków (tzw. zimny wychów). Książka wywołała wielką dyskusję w Stanach i Anglii na temat prawidłowych metod wychowawczych i zapoczątkowała tzw. "Mommy wars", batalię zwolenniczek i przeciwniczek surowego wychowywania dzieci.

Jakiś czas temu przeczytałam zbiór trzech nowel Su Tonga "Zawieście czerwone latarnie". Tytułowa historia znana jest pewnie większości forumowiczów z filmu. Bardzo realistyczny opis stosunków społecznych na chińskiej wsi w I poł. XX wieku.

hszonszcz
03-23-2013, 11:38
W sumie to logiczne, że Mo Yan musiał czymś zabłysnąć, żeby tego Nobla dostać... W takim razie ciekawe na ile polskie tłumaczenie jest adekwatne :)

malibolan
09-05-2013, 20:29
Ja polecam książki Yuhua (余华) są fantastyczne! Szczególnie polecam powieść "To live" (活着) i zbiór krótkich opowiadań "One kind of reality" (现实一种)。

LongWei
09-09-2013, 19:54
Kto na facebooku śledzi bloga Skośnym Okiem, wie, że wkrótce pojawi się w polskim tłumaczeniu książka Yu Hua pt. "Chiny w dziesięciu słowach" :)

Widzę, że zgromadzonym nieobcy jest Mo Yan, co akurat jest dosyć zrozumiałe. Ja czytałem tylko jedną jego książkę, ale za to w oryginale - "Czerwone Sorgo" ("红高粱"). I faktycznie trzeba przyznać, nie jest to łatwy język. Z całą pewnością także przez to uciekło mi nieco czaru tej książki, ale i tak czytało się przyjemnie. Kiedyś na zajęciach przerabialiśmy fragment innej jego książki i okazuje się, że styl Mo Yana jest bardzo obrazowy, prawdziwa językowa uczta dla miłośników krwi ;)

Marta_os wspomniała Gao Xingjiana i jego najbardziej znaną książkę. Nie czytałem jeszcze, ale czy ktoś może odpowiedzieć na często słyszany wobec Gao zarzut, że jego literatura jest ciężka i niezbyt zrozumiała?

Karya
09-21-2013, 20:29
Marta_os wspomniała Gao Xingjiana i jego najbardziej znaną książkę. Nie czytałem jeszcze, ale czy ktoś może odpowiedzieć na często słyszany wobec Gao zarzut, że jego literatura jest ciężka i niezbyt zrozumiała?

Czytałam "Górę duszy" już jakiś czas temu, jednak pamiętam, że książka zrobiła na mnie mocne, pozytywne wrażenie. Czy niezbyt zrozumiała, nie wiem, to chyba zależy od podejścia, mi się wydała wręcz baśniowa. Tak jakby świat tam opisany nie do końca był realny.

malibolan
09-22-2013, 19:38
Ja mogę jeszcze polecić książki Bingxin 冰心, Bajin 巴金, Laoshe 老舍 (“骆驼祥子”), a z bardziej nowoczesnych autorów to Shen Congwen 沈从文 ("古城") i Guo Jingming 郭敬明 ("小时代")。Ostatnia pozycja jest może niekoniecznie ambitną lektują, ale bardzo prostą i lekką do czytania.

FranQ92
11-17-2013, 09:15
Jedną z najbardziej znanych historycznych powieści jest "Romance of the Three Kingdoms"(三國演義) autorstwa Luo Guanzhong z XIV w. Jest to powieść rozpowszechniona w całej azji jeśli chodzi o literaturę chińską.

LongWei
11-18-2013, 23:05
Jedną z najbardziej znanych historycznych powieści jest "Romance of the Three Kingdoms"(三國演義) autorstwa Luo Guanzhong z XIV w. Jest to powieść rozpowszechniona w całej azji jeśli chodzi o literaturę chińską.

Ależ, ależ, tego się nie da czytać! Próbowałeś? :D Ja próbowałem i nie przebrnąłem nawet przez pierwsze kilka stron. Mimo, że po polsku! Przeciekawy okres historyczny, ale chińska literatura klasyczna ma to do siebie, że niewielu obcokrajowców ją trawi, nawet we własnych językach ;)

FranQ92
11-21-2013, 08:29
Ależ, ależ, tego się nie da czytać! Próbowałeś? :D Ja próbowałem i nie przebrnąłem nawet przez pierwsze kilka stron. Mimo, że po polsku! Przeciekawy okres historyczny, ale chińska literatura klasyczna ma to do siebie, że niewielu obcokrajowców ją trawi, nawet we własnych językach ;)

Jeszcze nie, ale moze kiedyś spróbuje. Mój znajomy czytał, i mówi że jest naprawdę wciągająca:o, ale wszystko zależy od gustu. Podobno wydali nawet grę na jej podstawie.

LongWei
11-21-2013, 18:49
Podobno wydali nawet grę na jej podstawie.

Chyba wszystkie największe chińskie dzieła klasyczne są bezustannie przerabiane przez chińską popkulturę. I dobrze, w naszej części świata też można by w nowoczesny sposób podejść do wielu dawnych klasyków. Czy na przykład nie ciekawie by było, gdyby powstała gra komputerowa na podstawie "Krzyżaków"? ;)

FranQ92
11-22-2013, 06:50
Czy na przykład nie ciekawie by było, gdyby powstała gra komputerowa na podstawie "Krzyżaków"? ;)

To na pewno jest już możliwe:D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BCacy_%28gra_komputerowa%29

natalia0991
03-09-2014, 18:01
Ze swojej strony mogę zaproponować twórczość Anchee Min oraz Eileen Chang. Jeżeli chodzi o pierwszą autorkę, to przede wszystkim warto przeczytać książki "Cesarzowa Orchidea" oraz "Ostatnia Cesarzowa". Opowiadają one o życiu ostatniej "cesarzowej" Chin, Cixi. Interesuję się życiem Cixi, więc z pełnym przekonaniem mogę napisać, że treść powieści nie odbiega znacząco od faktów. Opisuje ona historię rządów kobiety, która doprowadziła ostatnią chińską dynastię do upadku. Bardzo ciekawa postać :) Jeżeli zaś chodzi o Chang, to to, co mnie zainteresowało w jej twórczości to fakt, że jej opowiadania rozgrywają się w Szanghaju lat czterdziestych dziewiętnastego wieku, mieście, w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia :)

taipei101
03-09-2014, 23:07
Przeczytałam wieeeele chińskich książek, głównie literaturę z XX w. Anchee Min szczególnie polecam, przedstawia wiarygodny obraz życia przeciętnego zjadacza ryżu w erze maoistowskich i pomaoistowskich Chin ("Czerwona Azalia", "Dziki imbir", "Katherine"- debiutancka powieść i moja faworytka zarazem).
Teraz zwróciłam się bardziej w kierunku literatury klasycznej. Przebrnęłam przez rozwlekłą, aczkolwiek niezwykle barwną językowo i interesującą obyczajowo, powieść "Kwiaty Śliwy w Złotym Wazonie". Polecam ze względu na tak odmienny od występującego w zachodniej literaturze barwny język metafor i epitetów zastępujących prozaiczne określenia seksualne ("nefrytowa gałązka" zamiast penisa, "wejście od tylnego dziedzińca" zamiast seksu analnego).
Jestem w trakcie "Wędrówki na Zachód"- powieść fantastyczna z 1592 r., bardzo przyjemnie się czyta :) Warto znać ze względu na wiele późniejszych odniesień do tej historii.
Szkoda że znaczna część chińskiej klasycznej literatury nie jest przetłumaczona w całości na język polski. Brakuje nadal tłumaczenia trzech ostatnich ksiąg "Kwiatów Śliwy...", a "Wędrówka na Zachód" też występuje wyłącznie w okrojonej wersji.
Zostało nam, sinologom, wiele do roboty :)

Widzę, że toczyła się dyskusja o Mo Yanie... Cóż, ledwo przebrnęłam przez "Krainę wódki", za dużo %-ów dziwaczności, magii, dygresji, chaosu, potraw z oślich penisów. Nie. Nie. Nie. Nobel należał się Murakamiemu.

andaluzyt
03-10-2014, 11:51
W sumie ja czytałam tylko Eileen Chang, i muszę powiedzieć, ze jej styl bardzo przypadł mi do gustu :)
Koniecznie muszę zabrać się za coś bardziej "tradycyjnego", polecacie coś, zeby nie było zbyt "cięzkie"? ;)

adamk
03-15-2014, 19:37
Ja polecam książki Yuhua (余华) są fantastyczne! Szczególnie polecam powieść "To live" (活着) i zbiór krótkich opowiadań "One kind of reality" (现实一种)。
Zgadzam się w całej rozciągłości! Czytałem kilka jego opowiadań po chińsku i muszę przyznać, że zrobiły na mnie duże wrażenie. Z Mo Yanem mam ten problem, że czasami po prostu bardzo trudno zrozumieć, o co mu chodziło, używa dziwnych słów i mało używanych znaków w nietypowych konotacjach. Na pewno do tłumaczenia te teksty są strasznie trudne.

Ja polecam "Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin", bo choć jest dosyć długa, to świetnie opisuje codzienne życie Chińczyków w XX wieku, pokazuje też, jak burzliwy był to czas dla historii Chin. Zdecydowanie świetna pozycja, godna polecenia.

rubiochan
03-16-2014, 10:52
Mimo wielu nieprzychylnych komentarzy odnośnie Mian Mian, to polecam jej książkę "Cukiereczki"! Może i nie dzieje się w niej zbyt wiele, ale mnie osobiście trochę zaczarowała i utrzymywała w specyficznym stanie świadomości. Ciekawe spojrzenie na skrzętnie ukrywany wycinek chińskiej rzeczywistości - spojrzenie bezpośrednie, oparte na osobistym doświadczeniu.

daul
09-05-2014, 14:32
Ja polecam tajwańską autorkę opowiadań San Mao. Czytałam jej opowiadania jedynie w oryginale i robią na mnie ogromne wrażenie swoją prostotą i jednocześnie przejrzystością.

Wuanna
01-08-2015, 15:29
Chciałabym odświeżyć ten wątek:)
Ze swojej strony polecam książki Petera Hesslera: "River town", "Country driving" i wspomniane już wcześniej "Oracle bones".
Jest też świetna książka o Mao (autorstwa jego prywatnego lekarza), "The private life of chairman Mao".
Jeśli ktoś interesuje się czasami Rewolucji Kulturalnej, polecam książkę Tiziano Terzani "Zakazane wrota".
Polecam również książki Pearl S. Buck, np. trylogię "Ziemski dom".

P.S. Dla interesujących się historią Chin polecam lekturę pt."Chiny" Jonathana Fenby.
Ze starszych wydawnictw warta przeczytania są książki "Ostatni cesarze Chin" oraz "Chiny - karty przeszłości" W. Sidichmienowa.

Ifrankowska
03-06-2015, 14:49
Mnie urzekła książka "Dzikie łabędzie, Trzy córy Chin" autorstwa Jung Chang. Jest to autobiograficzna książka przedstawiająca dzieje przedstawicielek trzech pokoleń rodziny Chang. Prawdziwa kopalni wiedzy o Chinach, a jednocześnie bardzo wciągająca saga rodzinna. Polecam!

anna.szachnowska
04-08-2015, 22:39
Ja poleciłabym "Słownik Maqiao" Hana Shaogonga. Czyta się ją jak zbiór mitów, jak reportaż, jak tekst antropologiczny, jak poezję. Wspaniała pozycja! Chyba najlepsza, jaką przeczytałam o Chinach.

anna.szachnowska
04-08-2015, 22:42
A propos literatury o Chinach. Brakuje mi dobrej pozycji o współczesnych Chinach, która najpełniej tłumaczyłaby fenomen gospodarczy Państwa Środka ostatnich lat... Znacie coś godnego polecenia? Z góry dziękuję za pomoc! :)

An47
04-12-2015, 18:12
Osobiście nie miałam jeszcze czasu, aby przeczytać poniższe książki, ale słyszałam od kilku ludzi, że są fajne. Może w wakacje znajdę czas, aby je przejrzeć. Miłego czytania!

Gifford R.: "Chińska droga. Podróż w głąb Państwa Środka", Gonerski K.: "Strach ma skośnie oczy. Azjatyckie kino grozy", Künstler M. J.: "Mitologia Chińska" oraz Sieroszewski W.: "Miłość i śmierć. Opowieści z Japonii".

agapantus
04-17-2015, 11:37
Ja gorąco polecam książkę Liao Yiwu "Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych". Jest to zbiór wywiadów z przedstawicielami różnych klas społecznych chińskiego społeczeństwa. Niektórzy wykonują zaskakujące zawody, takie jak żałobnik, handlarz ludźmi, hiena cmentarna, ale jest również mistrz feng shui, muzyk orkiestry symfonicznej, działacz partyjny. Krótko mówiąc, książka daje dobry obraz chińskiego społeczeństwa, przedstawia realia czasów rewolucji kulturalnej, jest pouczająca, i czyta się ją szybko i przyjemnie.

mabogacka
03-15-2016, 12:29
Jeżeli komuś podobała się książka "Prowadzący umarłych", to ten sam autor napisał także podobny zbiór opowiadający o chrześcijanach w Chinach "Bóg jest czerwony: Opowieść o tym, jak chrześcijaństwo przetrwało i rozkwitło w komunistycznych Chinach". Jest tak samo poruszająca jak poprzednia książka. Czytałam też mało popularną książkę "Córka rzeki", o życiu i miłości młodej dziewczyny z małego chińskiego miasta. Smutna i przygnębiająca, uświadamiająca nam jak wyglądało (i prawdopodobnie dalej wygląda w niektórych częściach Chin) życie zwykłych, biednych mieszkańców tego kraju. Wspomniany już "Balzac i chińska krawcówna" to kolejna poruszająca lektura, naprawdę warto się z nią zapoznać.

Zazuzizazuza
03-19-2016, 12:02
Dobra książka o współczesnej historii Chin: "Historia współczesna", Michael Dillon, wyd. Książka i wiedza. Czasy od starożytności dobrze opisuje John King Fairbank w "Historii Chin".

Książki chińskich autorów, które są łatwo dostępne w Polsce i przyjemne do przeczytania to:
- Eileen Chang, "Miłość jak pole bitwy" (zbiór opowiadań pisanych z perspektywy kobiet)
- Mo Yan - chiński noblista, jego książek jest mnóstwo. Sama przeczytałam tylko: "Krainę wódki" i "Obfite piersi, pełne biodra". Książki Mo Yana są naprawdę wyjątkowe i nie przypominają niczego innego, co czytałam wcześniej.
- Gao Xingjian - kolejny chiński noblista. Warto przeczytać "Górę duszy", która w każdym rozdziale przywołuje nowe historie, emocje, obrazy.
- Zhou Weihui, "Szanghajska kochanka" - książka, która nie jest w stanie zmienić czyjegoś życia, ale warto się z nią zapoznać, żeby zrozumieć, co Chińczycy uważają za tak wielką kontrowersję, żeby aż zakazać czytania tej książki w Chinach.
- "Kwiaty śliwy w złotym wazonie" - XVI-wieczna powieść, tematyka to konkubiny, rozwiązłe życie seksualne, ale także życie codzienne tamtych czasów i tradycje.

Książka o Chinach napisana przez Angielkę Fuchsię Dunlop: "Płetwa rekina i syczuański pieprz. Słodkokwaśny pamiętnik kulinarny z Chin". Absolutnie fantastyczna książka - młoda Angielka wyrusza do Chin i postanawia zostać szefem kuchni chińskiej. Wiąże się to z wieloma przygodami i trudnościami np. w rozumieniu dialektu syczuańskiego. W swojej książce pokazuje także zmianę Chin jaka nastąpiła od lat 90-tych.

freeeelka
03-20-2016, 13:16
Już kilka razy wspomniany, ale nigdy dość go polecać: Liao Yiwu!

A z rzeczy, które się nie pojawiły w tym wątku (chyba!): Yu Hua "Chiny w dziesięciu słowach". Również mocna rzecz, bez (auto)cenzury.

katwaw92
03-20-2016, 19:47
Ja bym też polecała na początek "Historię Chin i Tajwanu" Romana Sławińskiego. Książka nie jest jakimś wielkim tomiszczem, jest to historia bardzo ogólna, ale czyta się dobrze :)

kalinamaka
04-09-2016, 17:16
Zainteresowanym stosunkowo niedawną historią Chin poleciłabym książki Ma Jian'a. To chiński dysydent, którego wiele kontrowersyjnych powieści zostało przetłumaczonych na język polski - Wytwórca makaronu, Czerwony pył czy Pekińska koma. Jestem właśnie w trakcie czytania ostatniej z nich i jest to bardzo ciekawa lektura, swoisty pamiętnik studenta zamieszanego w protesty z roku '89.

miła_krówka
05-02-2016, 15:27
Dzień dobry :) Wspomniano już wcześniej inną książkę Eileen Chang, nikt chyba jednak nie wymienił jeszcze zbioru opowiadań pt. "Czerwona róża, biała róża". Jest też chyba znany film o tym samym tytule :) To opowiadania przedstawiające ludzkie więzi emocjonalne, głównie damsko-męskie. Raczej niewiele wyczyta się w nich o samych Chinach, ale i tak całkiem fajne.

papie
05-24-2016, 19:46
"Dzikie Łabędzie" autorstwa Jung Chang. Tłem akcji są wydarzenia zachodzące w Chinach od schyłku cesarstwa chińskiego i okres japońskiej okupacji, aż po rządy Mao i rok 1989, czyli masakrę na placu Tien'anmen. "Cesarzowa wdowa Cixi" (tej samej autorki). Jest to biografia jednej z najpotężniejszych kobiet w Chinach.

Valgaaf
05-27-2016, 09:23
Jeśli ktoś lubi literaturę fantasy, to od siebie mogę polecić twórczość Tang Jia San Shao. Autor wydaje różne serie web novel, z czego cześć jest tłumaczona na bieżąco na angielski przez fanów. Ja obecnie czytam Doulou Dalu i muszę przyznać, że jestem zachwycony tą serią.

zhengfei
06-11-2016, 10:36
Temat zdaje się być zdublowany w dziale "Kultura i sztuka różnych krajów": http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=25765&highlight=literatura
Tyle że tam trochę zaginął pod stosem innych wątków.

I tu, i tam padło wiele ciekawych propozycji - wstyd przyznać, jak wielu spośród nich jeszcze nie czytałam!

Szkoda tylko, że wywiązuje się tak mało dyskusji.

Sam Mo Yan to temat na wielką dyskusję, choć najlepiej świeżo po przeczytaniu - z moich doświadczeń wynika, że tego pisarza albo się kocha, albo nienawidzi. Ja osobiście zaliczam się do jego miłośników.
Zawsze kusi mnie, by porównać go z pisarzem, który rywalizował z nim o Nobla - Harukim Murakamim. Twórczość obu jest zaliczana do nurtu realizmu magicznego, jednak są różni jak ogień i woda. Czy przepaść ta wynika z różnic między dwoma indywidualnościami czy też z różnic między dwoma kulturami? Ale to oczywiście temat niepasujący zbytnio do tego wątku.
Inną ciekawą kwestią dotyczącą Mo Yana jest pytanie: jak to się stało, że jeszcze go nie ocenzurowano? Zdaje się, że znalazł złoty środek, i za ten kompromis jest szeroko krytykowany przez nieco bardziej niepokornych chińskich twórców-banitów.
Osobiście bardzo mocno polecam chyba tu jeszcze niewspomniane "Żaby".
A za przełożenie tych barwnych i pokręconych opisów, jakie można znaleźć u Mo Yana czy jakie wręcz zalewają nas w jego twórczości - ukłony w stronę tłumaczki!

ankuz
08-02-2016, 17:23
Polecam "Chiny bez makijażu" Marcina Jacoby'ego, wydana w tym roku, naprawdę ciekawie napisana (plus wiele zdjęć dla leniwych :) ). Ostatnio miałam również okazję przeczytać "Drugi brzeg" noblisty Gao Xingjiana. Choć nie jest tak wychwalana jak "Lingshan" to myślę, że warto zwrócić na nią uwagę.

zuzinki
08-03-2016, 13:37
Jeśli chodzi o poznanie i zrozumienie najnowszej historii Chin, to polecam "Chiny. Historia współczesna", Michaela Dillon'a, dosyć przyjemnie się czyta. Natomiast z literatury niższych lotów polecam "Za Chiny ludowe" Katarzyny Pawlak. Ciekawa lektura dla osoby wybierającej się po raz pierwszy do Chin, zawiera dużo wskazówek i ciekawostek na temat codziennego życia w Państwie Środka.

Limiaotong
10-09-2016, 12:06
Ja ze swojej strony mogę polecić "Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin" Jung Chang. Jest zdecydowanie świetna, choć ciężko się ją czyta ze względu na naturalistyczne opisy.

Limiaotong
10-30-2016, 13:08
Ostatnio w moje ręce wpadła "Miłość Peonii" autorstwa Lisy See. Nie jest to co prawda chińska autorka, lecz uważam, że książka zdecydowanie godna polecenia.
A jeśli chodzi o klasyki polecę również "Ostrożnie, pożądanie" Eileen Chang.

madfrankx
10-31-2016, 08:16
Lisa See "Kwiat Śniegu i Sekretny Wachlarz" . Nie jest to literatura faktu ani typowo chińska autorka, ale pisze bardzo prawdziwie, opisy są bardzo barwne i czytając naprawdę czujesz się jakbyś był w Chinach. Była to moja pierwsza książka o Chinach i do dziś ją bardzo mile wspominam, a dzięki niej zafascynowałam się kulturą chińską.

NataliaCh
01-30-2017, 14:23
Ja właśnie czytam wspaniałą powieść Amy Tan pt. "Córka nastawiacza kości" - co prawda książka została napisana po angielsku, ale naprawdę bardzo, bardzo ją polecam.

Iye
02-11-2017, 20:00
Prowadzący umarłych - Liao Yiwu

agatumi
05-29-2017, 15:32
Ja bardzo lubię książki San Mao (三毛). Sama postać autorki też jest bardzo ciekawa. Dodatkowo język też ma bardzo przyjemny i miło się to czyta w oryginale, nawet nie będąc na bardzo wysokim poziomie chińskiego (;

wangyang
06-02-2017, 17:02
Jeszcze nie, ale moze kiedyś spróbuje. Mój znajomy czytał, i mówi że jest naprawdę wciągająca:o, ale wszystko zależy od gustu. Podobno wydali nawet grę na jej podstawie.

Ja czytałam, ponieważ przygotowywałam pracę na temat Zhuge Liang'a. Z jednej strony mogę powiedzieć, że fabuła jest całkiem ciekawa i wielu momentach zaskakująca. Jednak książka z uwagi na wiele wątków i postaci, a także przez zastosowanie starej transkrypcji lektura 三国志 do prostych nie należy. Więc polecam tylko pasjonatom okresu trzech królestw oraz osobom, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat 赤壁之战 oraz poszczególnych postaci.

AZaw
06-02-2017, 21:54
Klasyczny i zawsze modny Sun Tzu

agatumi
06-05-2017, 01:16
Ja uwielbiam czytać biografie przewodniczącego Mao. Uważam ,ze to jest świetny nurt w literaturze chińskiej i okołochińskiej.
Na razie najlepsza jaką czytałam jest autorstwa wieloletniego osobistego lekarza Mao - Li Zhisuia pt."Mao. Prywatne życie przewodniczącego"
A na półce czeka biografia autorstwa Zhang Rong, na zachodzie znanej jako Jung Chang.

agatumi
06-05-2017, 01:20
A na półce czeka biografia autorstwa Zhang Rong, na zachodzie znanej jako Jung Chang.

Swoją drogą jej "Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin" jest bardzo dobrą książką. Portretuje Chiny przez trzy pokolenia kobiet od schyłku cesarstwa, przez głęboki komunizm maoistowski, aż po otwarcie na świat. Nie można bezkrytycznie oczywiście podchodzić do jej treści, ale i tak jest to dobrze napisana pozycja. W ChRL autorka ogólnie jest zakazana.

wangyang
06-07-2017, 01:46
Wiem, że to troszkę nie na temat, ale polecam również książki o Chinach z punktu widzenia obcokrajowców. W Polsce nie tak dawno temu pojawiły się "Chiny bez makijażu" Marcina Jacoby - myślę, że stanowią one ciekawe wprowadzenie dla osób dopiero poznających kulturę Chin. Jest ona napisana przez sinologa, więc stanowi wiarygodne źródło informacji.
Czytywałam też troszkę literatury podróżniczej ("Za Chiny ludowe", "Chiny- nie do wiary!", itp.) i sądzę, że stanowią ciekawe źródło wiedzy o obyczajach w Państwie Środka, różnicach kulturowych, poszczególnych miastach... Ale chyba najlepiej pojechać samemu i samemu się przekonać jak tam jest :p

sisianastasi
06-11-2017, 16:05
Polecam też "Obfite piersi, pełne biodra" Mo Yan i jego autobiografię "Zmiany".
Bardzo fajna też jest książka "Ostatni tancerz Mao", dużo można dowiedzieć się o życiu za rządzów Mao.

agatumi
06-12-2017, 06:29
Wiem, że to troszkę nie na temat, ale polecam również książki o Chinach z punktu widzenia obcokrajowców. W Polsce nie tak dawno temu pojawiły się "Chiny bez makijażu" Marcina Jacoby - myślę, że stanowią one ciekawe wprowadzenie dla osób dopiero poznających kulturę Chin. Jest ona napisana przez sinologa, więc stanowi wiarygodne źródło informacji.

Jeszcze nie czytałam, ale jest na liście "do przeczytania". Dr Jacoby jest na pewno osobą o wielkiej wiedzy o Chinach i ogólnie około sinologicznej, którą potrafi przekazywać, więc tym bardziej jestem jej ciekawa (mimo, że właśnie czytałam recenzję, że to raczej pozycja dla całkiem zielonych w temacie).
Ciekawi mnie też na ile faktycznie jest "bez makijażu", czy jednak z jakimś lekkim pudrem (w wiadomych myślę celach).
No, w każdym razie czekam na jakąś opinię, jak ktoś przeczytał lub przeczyta.

Lintee
06-26-2017, 04:43
Zdecydowanie polecam książkę "Płetwa rekina i syczuański pieprz" - autorka niechińska, ale książka świetnie oddaje klimat Syczuanu i jego kuchni. Plus, są w niej przepisy kulinarne, więc podwójna korzyść :) Dodatkowo, może jeszcze "Kobiety w kąpieli" - świetna historia, bohaterki ciekawe, i nie jest to książka "o niczym", w przeciwieństwie do niektórych chińskich dzieł, które wpadły mi w ręce.

agatumi
06-26-2017, 14:52
A czy ktoś może czyta współczesną poezję chińską? Ja ostatnio zabrałam się za wiersze Duoduo, ale nie przypadły mi do gustu. Za to Ai Qing, ojciec Ai Weiweia, jest wg mnie bardzo ciekawym twórcą.

Lashike
06-26-2017, 15:16
Bardzo podobała mi się książka Lisy See "Kwiat śniegu i tajemny wachlarz" (o krępowaniu stóp i nushu), ale też książka Xue Xinran "Dobre kobiety z Chin. Głosy z ukrycia" (relacje kobiet o ich nieszczęściu, zebrane przez dziennikarkę). Ogólnie powieści Mo Yana są całkiem ciekawe, chociaż nieraz ciężkie do zrozumienia (ten absurd wszechobecny :D), sama jestem po lekturze "Krainy Wódki", "Klanu Czerwonego Sorga" i prawie skończyłam "Bum!", polecam, są w niej wątki historyczne.

wangyang
06-26-2017, 17:15
Jeszcze nie czytałam, ale jest na liście "do przeczytania". Dr Jacoby jest na pewno osobą o wielkiej wiedzy o Chinach i ogólnie około sinologicznej, którą potrafi przekazywać, więc tym bardziej jestem jej ciekawa (mimo, że właśnie czytałam recenzję, że to raczej pozycja dla całkiem zielonych w temacie).
Ciekawi mnie też na ile faktycznie jest "bez makijażu", czy jednak z jakimś lekkim pudrem (w wiadomych myślę celach).
No, w każdym razie czekam na jakąś opinię, jak ktoś przeczytał lub przeczyta.

To prawda, książka przedstawia dużo faktów już doskonale znanych osobom, które mają z Chinami coś wspólnego. Ale mimo wszystko, wydaję mi się, że dowiedziałam się z niej kilku nowych faktów z życia Państwa Środka.
Myślę, że autor książki starał się przedstawiać Chiny takie, jakimi są, co go urzekło, a co zniechęciło, więc sądzę, że tytuł jest całkiem adekwatny.

Patrycja531
08-22-2017, 17:56
Ja także polecam książkę "Chiny bez makijażu". Jeżeli ktoś chce poczytać jak aktualnie wygląda sytuacja w tym kraju, to ta książka jest dla niego. Jeśli kogoś interesuje bardziej historia, to polecam "Cesarzowa Wdowa Cixi". Jest to książka o mandżurskiej konkubinie, która stała się cesarzową i w znacznym stopniu wpłynęła na historię Chin.

ppio
08-27-2017, 22:43
TAO Aya Goda

Literatura faktu. Młoda studentka z Japonii przyjeżdża do Chin i tam poznaje artystę Cao. Początkowo porozumiewają się jedynie pisząc chińskie znaki. Następnie Goda powraca do Japonii i zaczyna uczyć się chińskiego. Po ponownym przyjeździe do Chin, udaje się wraz z Cao w pełną niebezpieczeństw i przygód podróż. Wraz z bohaterami jesteśmy świadkami m.in. incydentu na placu Tiananmen, czy podróży do Tybetu zdezelowaną ciężarówką. Bardzo polecam, wciągająca lektura.

gaoxia
10-08-2017, 14:36
To ja dodam od siebie jeszcze "Mao's Great Famine" autorstwa Franka Dikootera. Moje rozumienie tej książki zmieniło się wraz z poszerzeniem wiedzy o Chinach. Polecam osobom, które szukają kontrowersyjnego tematu do rozmowy z Chińczykami, ewentualnie do napisania jakiegoś eseju.

machajek
11-07-2017, 15:52
Ja chciałbym polecić wszystkim 黄泥街 autorstwa 残雪, a z rzeczy bardziej teoretycznych 文学的基本原理 wydawnictwa 上海文艺出版社. Wielka szkoda, że bardzo dużo dobrych i ciekawych chińskich książek wciąż nie została jeszcze przetłumaczona na polski, toteż sytuacja wygląda tak, że jeśli ktoś nie zna chińskiego, to przy znajomości angielskiego jest sobie jakoś w miarę w stanie z tym poradzić, w innym wypadku bowiem jest skazany na łaskę polskich wydawnictw, które jeśli już, to wydają tylko pozycje noblistów czy najbardziej poczytnych autorów/autorek.

nikolasok23
11-11-2017, 21:53
Ja gorąco polecam wyżej wspomniane "Dobre kobiety z Chin. Głosy z ukrycia" Xue Xinran, naprawdę fantastycznie poruszająca. Pokazuje ogólną sytuację kraju na przykładzie kobiet. Historie tak uderzające, że aż ciężko uwierzyć, że to się działo naprawdę. Bardzo polecam, tylko uważajcie w trakcie czytania, bo przy jednej historii byłam tak wstrząśnięta, że o mały włos bym zapomniała wysiąść z tramwaju.

mpawlak09
07-02-2018, 11:34
Ostatnio wpadło mi w ręce chińskie science-fiction "Problem Trzech Ciał" Liu Cixin'a. Byłam mile zaskoczona, jak dobrze się to czyta i jaka wyobraźnia Chińczyków potrafi być zaskakująca. Polecam fanom fantastyki naukowej.

linfei
07-09-2018, 09:24
Tym, którzy lubią poznawać historię przez pryzmat życia zwykłych ludzi, polecam "Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin" Jung Chang. Powieść opowiada dzieje rodziny autorki do 3. pokoleń wstecz, przy okazji świetnie obrazując przemiany polityczno-społeczne, które miały miejsce w Chinach w XX wieku. Bardzo wstrząsającą pozycją była dla mnie również książka Xue Xinran "Dobre Kobiety z Chin. Głosy z ukrycia", przedstawiająca sytuację kobiet w społeczeństwie chińskim oraz szerokie spektrum dyskryminacji, którego wciąż doświadczają Chinki.