PDA

View Full Version : Etymologia wyrażeń w języku francuskim

aniaKo
04-06-2012, 21:07
Chciałabym poruszyć kwestię zapożyczeń, które pochodzą od nazw własnych. Używamy niektórych słów nie zastanawiając się skąd wzięły swoją nazwę, a uważam, że jest to niezwykle ważne w zawodzie tłumacza.

Oto kilka moich propozycji:

- bardotka
nazwa pochodzi od nazwiska znanej francuskiej modelki, piosenkarki i aktorki filomowej- Brigitte Bardot,

- kardigan
(fr. le cardigan) nazwa wywodzi się od angielskiego generała J. T. Brundellea- hrabiego Cardigan,

- sos beszamelowy
(fr. une sauce béchamel) został wymyślony przez Louisa Béchamel, urzędnika na dworze Ludwika XIV,

- alfabet Braille'a
(fr. le braille) został stworzony przez Louisa Braillea, profesora i organistę francuskiego, który w dzieciństwie stracił wzrok w wypadku.

Zachęcam do wypisywania innych przykładów. : )

aniaolimpia
04-06-2012, 21:37
Dorzucam kilka:

butik (fr. boutique)
gorset (fr. corset)
peruka (fr. perruque)
biżuteria (fr. bijouterie)

kompaktowa
04-07-2012, 11:32
Dorzucam kilka:

butik (fr. boutique)
gorset (fr. corset)
peruka (fr. perruque)
biżuteria (fr. bijouterie)

Wszystko ładnie pięknie, ale w temacie chodzi o zapożyczenia w języku francuskim, nie polskim...

Swoją drogą to co podałaś aniaKo to nie są zapożyczenia, tylko etymologie. Proponuję zmianę treści posta albo jego tematu. Decyzję zostawiam Tobie.

marmac
04-08-2012, 00:35
Jako ciekawostka - polędwica wołowa Chateaubriand pochodzi od nazwiska François-René de Chateaubriand, pisarza, polityka i dyplomaty francuskiego z czasów rewolucji.

dizajnerkaTaka
04-08-2012, 01:08
Salutous!

Mam nadzieję, że jakkolwiek by nie było, zmieszczę się w temacie:

fajny przykład ostatnio do tłumaczenia mi wpadł i nie wiem czy to etymologia, czy zapożyczenie, tak czy siak dorzucam:

chevrons - p. ex. " Citroën C4 Aircross : Quand les chevrons prennent de l’altitude…"
potocznie w leksyce motoryzacyjnej nazwa przyjęła się dla marki Citroen, chevrons - to nic innego jak znaczek/logo marki Citroena widoczny nad zderzakiem, w formie dwóch szewronów ( krokwii).

losange - p. ex. " Il faudrait tout simplement que la marque au losange fasse des vehicules fiables" podobnie, nazwa odsyłająca do marki Renault.

taka ciekawostka ot co ;]

pzdr!