PDA

View Full Version : JLPT - jak to wygląda

kyjol
04-03-2012, 22:34
Hej, ciekaw jestem czy ktoś z Was miał okazję pisać JLPT już w tym nowym wydaniu (5 poziomowym)?
W lipcu będę pisał N3 i zastanawiam się jak to dokładnie wygląda. Chętnie przyjmę jakiekolwiek wskazówki na temat tego, czego się można spodziewać, bo jak wiadomo nie dość ze N3 jest poziomem nowym (pomiędzy starym N2 i N3), to jeszcze zaprzestano publikacji konkretnych wymagań. Nie ma oficjalnej listy znaków, vocabu i grammy, a w sieci można znaleźć jedynie materiały oparte na domysłach, albo rady typu "ucz się jak na N2, a będzie dobrze" ;)
Ma ktoś z tym jakieś doświadczenie?

kalina89
04-04-2012, 09:02
Niestety, ja ci nie pomogę, ale jako że taki wątek już się pojawił, chciałabym zapytać, czy ktoś posiada link do jakiejś strony internetowej, gdzie można by było znaleźć wytyczne, jakie kanji i jaki zakres materiału obowiązuje na poszczególne poziomy JLPT.
Nie jestem jeszcze tak zaawansowana jak przedmówca ;), interesują mnie głównie N5 i N4

magdalenakr
04-09-2012, 14:07
Na oficjalnej stronie z egzaminu, można znaleźć trochę informacji dotyczących JLPT: http://www.jlpt.jp/e/index.html . Są tam również przykładowe testy. Na tych stronach można mniej, więcej znaleźć zakres kanji obowiązujących na dany poziom: http://www.tanos.co.uk/jlpt/jlpt5/ http://www.jlptstudy.com/N5/

magdalenakr
04-09-2012, 14:10
Chciałam też przy okazji zapytać: czy znacie jakieś książki z testami do JLPT? Na oficjalnej stronie egzaminu znalazłam tylko te pozycje: http://www.jlpt.jp/e/reference/books.html . Poszukuję szczególnie czegoś na N5, bo zamierzam podejść do niego w lipcu lub w grudniu.

usako
04-09-2012, 21:23
W tym miejscu, na stronie JLPT podane są ogólne umiejętności sprawdzane na danym poziomie.
jlpt (http://www.jlpt.jp/guideline/testsections.html)
Dalej są trochę bardziej szczegółowo opisane.
Jeżeli chodzi o Kanji, to w starym systemie na 2kyuu było chyba tylko 1000 znaków (czyli tylko te nauczane w szkole podstawowej).
Jeżeli chodzi o gramatykę, to nie będzie to raczej nic więcej niż to co na tej stronie dla 2kyuu:
gramatyka (http://www.e-japanese.jp/grammar.htm)
Najlepiej kupić sobie jakieś testy z opracowaniem.

Eveleonor
05-11-2012, 14:36
Osobom mieszkającym w Warszawie mogę polecić pójście do Wydziału Informacji i Kultury przy Ambasadzie Japonii (Al. Ujazdowskie 51, przy Placu Trzech Krzyży), jest tam dobrze zaopatrzona biblioteka, z której można wypożyczyć oficjalne książki z testami JLPT. Warto pożyczyć także te starsze, formuła testu nie zmieniła się tak bardzo (zmniejszono np. ilość zadań w części rozumienia ze słuchu), a zawsze to dodatkowa okazja do poćwiczenia znajomości języka.

Ofro
08-13-2012, 15:27
Chyba mam odpowiednie kwalifikacje żeby odpowiedzieć na to pytanie ponieważ podchodziłem do noryoukushiken dwa razy. Za obydwoma razami do poziomu drugiego (pierwsze podejście nie wyszło mi niestety najlepiej). Gdy pierwszy raz pisałem egzamin były cztery poziomy, a za drugim był już dodany poziom piąty. Tak jak pisałeś, dodany został poziom trzeci (między drugim a czwartym była za duża przepaść). Dodanie jednak tego poziomu jakby podbiło sąsiadujące poziomy. Poziom drugi był znacznie trudniejszy niż za czasów czteropoziomowego systemu. Poziom czwarty prawdo podobni poszedł w drugą stronę i jest teraz łatwiejszy.

Haku
08-13-2012, 21:03
Chyba mam odpowiednie kwalifikacje żeby odpowiedzieć na to pytanie ponieważ podchodziłem do noryoukushiken dwa razy. Za obydwoma razami do poziomu drugiego (pierwsze podejście nie wyszło mi niestety najlepiej). Gdy pierwszy raz pisałem egzamin były cztery poziomy, a za drugim był już dodany poziom piąty. Tak jak pisałeś, dodany został poziom trzeci (między drugim a czwartym była za duża przepaść). Dodanie jednak tego poziomu jakby podbiło sąsiadujące poziomy. Poziom drugi był znacznie trudniejszy niż za czasów czteropoziomowego systemu. Poziom czwarty prawdo podobni poszedł w drugą stronę i jest teraz łatwiejszy.

A mógłbyś podać z czego się uczyłeś/przygotowywałeś? Co prawda na oficjalnej stronie są wypisane tytuły ale z tego co wiem, nie ma jednej stricte porządnej książki do nauki, a każdy z reguły poleca co innego.

Nemiela
08-27-2012, 12:04
Spytałam się swojego chłopaka, który w grudniu zdawał N3 i dowiedziałam się, że:

1. uczył się z tej strony: http://www.tanos.co.uk/jlpt/skills/vocab/
2. pojawiają się na testach znaki losowo, więc raz banalne, raz nie wiadomo o co chodzi, czyli taka loteria
3. dobrą metodą, to ściągnąć słownictwo z tej strony i uczyć się w programie Anki
4. nie ma czego się obawiać, bo większość czytanek jest na chybił trafił, a słuchanki są z często buczącego radia

jak macie jeszcze pytania, to piszcie, przekażę :)

Haku
08-27-2012, 23:15
Spytałam się swojego chłopaka, który w grudniu zdawał N3 i dowiedziałam się, że:

1. uczył się z tej strony: http://www.tanos.co.uk/jlpt/skills/vocab/
2. pojawiają się na testach znaki losowo, więc raz banalne, raz nie wiadomo o co chodzi, czyli taka loteria
3. dobrą metodą, to ściągnąć słownictwo z tej strony i uczyć się w programie Anki
4. nie ma czego się obawiać, bo większość czytanek jest na chybił trafił, a słuchanki są z często buczącego radia

jak macie jeszcze pytania, to piszcie, przekażę :)

Czyli widzę z "jedynego oficjalnego źródła" :)
Dzięki za szybką odpowiedź. Jeżeli najdzie taka potrzeba by jeszcze trochę "pomęczyć" pytaniami, zapewne nie omieszkam.

Imperfspirit
08-31-2012, 08:07
Ja w tym roku podchodziłam do N2, ale jeszcze nie ma wyników. Przygotowywałam się z książek, które można było znaleźć u nas na japonistyce i z tego, co sobie przywiozłam z Japonii, więc raczej nie ma szans żeby znaleźć je w Polsce, bo Japończycy z zasady nie piracą podręczników. Przygotowanie do egzaminu przypomina to do egzaminów Cambridge'owskich - rozwiązywanie testów, rozwiązywanie testów i rozwiązywanie testów. A samo JLPT jest od np. CAE o wiele tańsze, bo kosztuje tylko 150zł.

catchmebaby
08-31-2012, 18:48
A jak było na teście? Był twoim zdaniem trudny? Ja słyszałam, że łatwiejsze poziomy są banalne, za to te wyższe robią się bardzo trudne. Wiecie może czy to prawda?

Imperfspirit
09-10-2012, 12:40
W tym roku sam test był męczący z powodu okropnego upału. W naszej sali był tylko jeden wielki wiatrak ustawiony z przodu, więc ci w ostatnich ławkach na pewno nic nie poczuli. A i tak trzeba go było wyłączyć przy słuchankach, bo akustyka nie była zbyt sprzyjająca i bez szumu wiatraka. A dokładnie w chwili kiedy zaczęliśmy oddawać testy na oknem zaczęła się ulewa, więc nie obyło się bez wrażeń ;)

N2 było jak najbardziej do napisania jeśli się do niego solidnie przygotowywało. Ja niestety trochę sprawę olałam, więc nie wiem jak to będzie ;) Rzeczywiście poziomy N5-N4 są naprawdę proste. Na N3 jechały od nas w tym roku osoby po drugim roku studiów, chociaż uważam, że ci zdolniejsi po pierwszym też by go zdali. W przyszłym roku chciałabym podejść do N1 tylko muszę się tym razem przyłożyć do przygotowań.

----

Właśnie dostałam wyniki i zdałam N2 :))

sororek
09-26-2012, 15:28
Hej Imperfspirit!

Widziałem, iż pisałaś o 2jlpt-gratulacje.
Pytanie: czy studia dużo Ci w tym pomogły czy może dałabyś radę i bez nich ucząc się sama( wiadomo odchodzą zbędne przedmioty i samemu się wyznacza zakres), czy nie żałujesz pójścia na japonistykę oraz ile zajmuje nauka na 2 poziom? - ze studiami i bez.
Pytam się bo nie wiem czy iść w tym roku na wieczorową japonistykę UAM, będąc jednocześnie na 5roku studiów biznesu i musiałbym brać kredyt studencki, dlatego to tak dla mnie ważne.

Imperfspirit
09-27-2012, 13:48
Hej Imperfspirit!

Widziałem, iż pisałaś o 2jlpt-gratulacje.
Pytanie: czy studia dużo Ci w tym pomogły czy może dałabyś radę i bez nich ucząc się sama( wiadomo odchodzą zbędne przedmioty i samemu się wyznacza zakres), czy nie żałujesz pójścia na japonistykę oraz ile zajmuje nauka na 2 poziom? - ze studiami i bez.
Pytam się bo nie wiem czy iść w tym roku na wieczorową japonistykę UAM, będąc jednocześnie na 5roku studiów biznesu i musiałbym brać kredyt studencki, dlatego to tak dla mnie ważne.

Zawsze wychodzę z założenia, że dla chcącego nic trudnego, więc oczywiście zdanie JLPT bez japonistyki jest możliwe, ale przygotowania do tego zabiorą o wiele więcej czasu (mówię tu o LATACH). Na japonistyce ma się ponad 7 godzin języka w tygodniu z wykwalifikowanymi nauczycielami, więc oczywiste jest, że samemu tak szybko podobnych rezultatów się nie osiągnie. Chyba, że jest się językowym geniuszem. Ja zdałam N2 po trzech latach studiów. Ale mam kolegę, który zrobił to po drugim roku (ale on JEST językowym geniuszem i tytanem pracy).
Nie pomogę Ci zdecydować czy masz iść na studia czy nie. Musisz sobie sam odpowiedzieć na pytanie czy zależy ci na języku, którego równie dobrze możesz się nauczyć na kursie, czy na dodatkowym kierunku.

kuroimonika
06-11-2013, 21:38
Podchodzi ktoś w tym roku?

Ja podchodzę ambitnie do N1 (chyba trochę za ambitnie), podchodziłam do niego raz w zeszłym roku, ale się nie udało.

A tak na marginesie to czy zdawał ktoś N2 a później N1 i może powiedzieć czy różnica w poziomie jest znaczna?

yoake
06-12-2013, 12:39
Ja zdawałam JLPT 1 w grudniu 2010 roku po 3,5 latach studiów+kilku miesięcy robienia testów przygotowawczych. Nie wiem czy róźnica w poziomie jest dużo, bo nie podchodziłam do N2, ale podobno jest spora.
W N1 najgorsze jest moim zdaniem czytanie bo ma się chyba z 15 tekstów i malo czasu więc trzeba niestety strzelać.

kuroimonika
06-12-2013, 20:04
A uczyłaś się z książek, czy znasz może jakieś strony na których można znaleźć ćwiczenia i testy? (oprócz tych na oficjalnej stronie JLPT)

yoake
06-13-2013, 13:41
Niestety z książek z testami z poprzednich lat, bo akurat byłam wtedy w Japonii i miałam do nich łatwy dostęp. Wcześniej gdy nawet szukałam czegoś w internecie nie mogłam nic znaleźć. :( Wiem, że to niezbyt pomocne.

oliwia
06-17-2013, 12:56
Moim zdaniem najbardziej zyciowym przygotowaniem do testow jest czytanie ksiazek i gazet. Jak ktos lubi to polecam kryminaly, lekkie i latwo wchodza, a zazwyczaj sa pelne bardzo przydatnych zwrotow i slownictwa + zwieksza sie predkosc czytania, a czesto to jest przyczyna problemow na JLPT - po prostu nie wyrabia sie z przeczytaniem wszystkich tekstow, nawet jesli sie nie ma problemow ze zrozumieniem.

yoake
06-17-2013, 17:39
Moim zdaniem najbardziej zyciowym przygotowaniem do testow jest czytanie ksiazek i gazet. Jak ktos lubi to polecam kryminaly, lekkie i latwo wchodza, a zazwyczaj sa pelne bardzo przydatnych zwrotow i slownictwa + zwieksza sie predkosc czytania, a czesto to jest przyczyna problemow na JLPT - po prostu nie wyrabia sie z przeczytaniem wszystkich tekstow, nawet jesli sie nie ma problemow ze zrozumieniem.

Zgadzam się, tylko większość ludzi (przynajmniej tych, których znam) boi się czytać japońskich tekstów jak ognia. Bo jeszcze nie są na odpowiednim poziomie, bo nic nie zrozumieją, bo to bo tamto. Najlepiej jest właśnie znaleźć coś co nas interesuje do tego stopnia, że będzie nam się chciało sprawdzić nieznane słowo w słowniku. Może nie każde, bo to też strata czasu, ale te najczęściej powtarzające się.

arethas
12-02-2013, 15:15
Czy są osoby, które pisały wczoraj egzamin? Jakie wrażenia? Ja podchodziłam no N2 i mam nadzieje (trzymajcie kciuki) zdać. Pojawiła się też idea, by przygotować się do N1 i teraz mam pytanie do osób, co może niekoniecznie są na japonistyce, bo to inny tryb nauki ;), ale do osób spoza, które też się uczą: ile czasu potrzeba, by przygotować się dobrze? Rok?
Wiem, że przepaść jest ogromna, prawie tysiąc znaków, o ilości wymaganego słownictwa nie wspomnę nawet.

I wciąż mnie boli, że jest mało dobrych materiałów, z których można się przygotować. Mimo tego, ze wypuszczone zostały nowe wersje 日本語総まとめ "przystosowane" do pięciu poziomów egzaminu, to wciąż wydaje mi się to niewystarczające. Oprócz tanosa, który jest podstawą w przygotowaniach i niesamowitym źródłem wiedzy i tabelek, polecacie jakieś podręczniki, materiały? :)

hannazuzanna
09-07-2014, 21:05
W tym roku zdałam N2. Moje przygotowania do egzaminu w głównej mierze oparte były na wspomnianej już serii 日本語総まとめ. Świetnym uzupełnieniem były レベルアップトレーニング oraz パワードリル.

Jeśli jednak chodzi o przygotowanie się do N1, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z oryginalnych japońskich materiałów, czyli tego co pisane przez Japończyków i dla Japończyków. Mowa przecież o najwyższym poziomie jlpt, po opanowaniu którego powinniśmy być w stanie normalnie funkcjonować w japońskim społeczeństwie.