PDA

View Full Version : Certyfikaty z języka włoskiego


prophetess
02-17-2012, 23:04
Witam!
Czy moglibyście podpowiedzieć mi jakie istnieją certyfikaty z języka włoskiego? jak się nazywają? Jakie dają uprawnienia? Czy są tak samo respektowane jak certyfikaty dajmy na to z angielskiego np. CAE lub CPE?
Dziękuje i pozdrawiam :)

ankper
02-18-2012, 06:55
Jest wiele informacji w internecie, kiedy wpiszesz w google certyfikaty włoskie, ale z tego co sama wiem, to mogę polecić certyfikat CELI (1-5), egzamin zgodny z normami europejskimi, a więc tym, o co Tobie chodziło prawdopodobnie? Poza tym, jest to test poświadczający umiejętności ogólnojęzykowe. Odsyłam do stron oryginalnych, ponieważ najwięcej widać, z takiego układu strony (domyślam się, że nie znasz najlepiej włoskiego, ale znajdziesz łatwo tłumaczenie strony..):
http://www.cvcl.it/MEDIACENTER/FE/CategoriaMedia.aspx?idc=64&explicit=SI
Przełożenie na nomenklaturę "FCE, Advanced, Proficciency" też możliwe.

Na rynku pracy z kolei strona pracodawcy może być zainteresowana znajomością języka stricte specjalistyczną, w tym celu można przystępować do certyfikatu biznesowego oferowanego w Polsce: http://testcv.pl/pl/wloski (plus jest na pewno tej niskiej ceny)

Ciekawa jest też sprawa z CILS -Certyfikat znajomości włoskiego jako języka obcego, przydatne dla osób, które na co dzień stykają się z włoskim zwłaszcza w mowie oraz, gdy potrzeba "papierku" przed włoskimi urzędnikami dla znajomości tego języka:
http://cils.unistrasi.it/articolo.asp?sez0=79&sez1=0&sez2=0&art=82

Z kolei, jeżeli chcesz pracować z włoskim w jakiejś instytucji europejskiej (UE) warunkiem jest zdanie egzaminu TELC
http://www.kul.pl/egzaminy-telc,art_313.html

Na koniec załączam link do tabelek, gdzie przedstawione jest dokładnie porównanie jakości certyfikatów norm unijnych z cambridgowskimi normami. (nie mogłam skopiować tabelki tutaj..)
CEFR (Common European Framework) / Esami Cambridge:
http://www.certificazionitelc.it/

Mam nadzieję, że czegoś nie pominęłam..Ceny nie są zachęcające, chociaż pewna oferta z KUL-u dla mnie wydaje się całkiem interesująca, tak samo certyfikat "na CV".
Miłej lektury:)

prophetess
02-18-2012, 11:19
Super! Baaardzo dziękuję za wyczerpującą informację :) O to właśnie mi chodziło ha! Przeglądałam sama jakieś strony ale nie znalazłam tylu informacji, które tu tak pięknie zostały wypunktowane! Jeszcze raz bardzo dziękuje i zabieram się do czytania :)

martinez2812
03-10-2012, 20:27
Polecam tę stronkę

http://www.iicvarsavia.esteri.it/IIC_Varsavia

Ja osobiście zdawałam " Plidę ".