PDA

View Full Version : Francuscy rysownicy-satyrycy. Sempé

Majandra
02-13-2012, 22:38
Każdy kraj ma swojego naczelnego rysownika- satyryka. U nas jest to Mleczko (to tylko moja prywatna opinia), a Francuzi mają Sempé'go. Lubicie jego twórczość? Osobiście, posiadam jeden album jego rysunków i staram się jej wykorzystywać do lekcji "cywilizacyjnych" albo do konwersacji. Jeśli nie Sempé, to kto? Podzielcie się swoją wiedzą.

Patrycjaaa
02-13-2012, 22:57
Dla mnie Sempe zawsze kojarzył się z "Mikołajkiem", którego uwielbiam, więc co za tym idzie rysownika też :)

giovanna84
02-14-2012, 18:22
Lubię twórczość karykaturzysty Honore Daumier i jego spojrzenie na społeczeństwo francuskie XIX wieku.
Jego dzieła komentują życie społeczne i polityczne.

basilili
02-15-2012, 00:40
uwielbiam jego rysunki już od daaaaaaaaaaaaaaaawna :) zaczęłam razem z "Mikołajkiem" :)

adrianagale
12-28-2014, 20:14
Dla mnie ilustrator "Mikołajka" jest arcygeniuszem i wielkim artystą, który za pomocą naprawdę prostych rysunków potrafi przekazać tak wiele treści.

nemini
12-29-2014, 13:44
Oczywiście Raymond Paynet.
Polecam się zapoznać, nie tylko zakochanym...

schabowyzkarmelem
07-15-2017, 12:21
Jeśli jeszcze nie znacie, to koniecznie musicie poznać Cécile Dormeau, która przedstawia się na swojej stronie tak:
Hi! My name is Cécile Dormeau. I’m a french illustrator living in the suburb of Paris. I graduated in 2011 from the design school Estienne in Paris. Since then, I’ve worked as a graphic designer and illustrator in design agencies in Hamburg and Berlin, and as a junior art director in an ad agency at Ogilvy One in Frankfurt before starting my illustrator career.
Załączam link do instagrama tej pani: https://www.instagram.com/cecile.dormeau/

AleksandraCecylia
07-20-2017, 09:55
Sempé to oczywiście "Mikołajek" :) Kupiłam też kiedyś koleżance album z jego rysunkami Paryża - przepiękne! Sempé stworzył także ilustracje do dramatów Marcel'a Pagnol i jego powieści.

kubutek28
07-21-2017, 19:13
"Sempe i Goscinny" to nie ci panowie stworzyli czasem Asterixa?

Chyba parę kultowych serii komiksów dla dzieci pochodzi z Francji. Asterix właśnie, Mikołajek, może jeszcze coś, choć teraz nie wiem...

A na pewno już te 2 serie ubogaciły moje dzieciństwo, pewnie nie tylko moje. Komiksy kultowe.

Anna186
07-22-2017, 13:32
Faktycznie, chyba każdy skojarzy to nazwisko z Mikołajkiem. Genialny facet, jego twórczość ogląda się i czyta z prawdziwą przyjemnością.

nxnx
09-25-2017, 12:39
Znam pewną serię, co prawda nie francuską, ale przetłumaczoną również na francuski. Z racji uniwersalnych zagadnień w niej poruszanych (np. problemy egzystencjalne w podstawówce i troska o całą ludzkość) myślę, że warto sięgnąć do francuskich przekładów. Mowa o argentyńskiej Mafaldzie :)