PDA

View Full Version : SDL przejął Idiom

Rt3
02-12-2008, 21:28
W dniu 11 lutego 2008 SDL, twórca Tradosa, przejął firmę Idiom. Cały news znajduje się pod tym adresem:

http://www.sdl.com/en/events/news-PR/sdls-technology-division-to-acquire-idiom.asp

Jak sądzicie, jaki to będzie miało wpływ na rozwój samego Tradosa?

MarekS
02-12-2008, 22:00
Idiom to głównie technologie serwerowe, sądzę więc, że przede wszystkim zmianę odczują firmy, korporacje, a nie użytkownicy indywidualni. Indywidualni to raczej w dalszej kolejności, a to i tak w przypadku, gdyby np chcieli skonsultować z innym tłumaczem swój przekład.

TheBlood
02-12-2008, 22:04
Czyżby SDL szykował się do zmonopolizowania rynku? Kwestia tylko, jak bardzo im śpieszno do tego procesu :)

Lod
02-12-2008, 22:07
Na to wygląda. Z jednej strony to dobrze, że SDL rośnie w siłe, bo tego efektem będzie dalszy wzrost jakości ich sztandarowych produktów, z drugiej jednak strony monopol to nie jest dobre zjawisko dla przeciętnego tłumacza. I tak Trados już teraz jest b.drogi, więc aż trudno mi sobie wyobrazić jego jeszcze większą cenę, gdy np. za kilka lat tylko garstka producentów aplikacji CAD utrzyma się na rynku, bo większość przez tenże SDL zostanie "wygryziona"...

Pozdrawiam,
Lod

Destiny
02-12-2008, 22:11
Na przestrzeni najbliższych kilku-kilkunastu miesięcy niniejsza fuzja może przynieść tylko korzyści - zarówno dla dużych korporacji, jak i dla klientów indywidualnych. Dalej może być już gorzej niestety, choć na chwilę obecną trudno mi prognozować - moja szklana kula uległa autodestrukcji :)